O tym, że nasz brzuch i głowę łączą zagadkowe więzy wie chyba każdy. Ból żołądka na skutek stresu, przysłowiowe motylki w brzuchu, czy mdłości spowodowane traumatycznym wydarzeniem — wszystko to wynika z możliwości naszego układu pokarmowego.
Naukowcy odkryli, że w jelitach znajduje się skomplikowany system nerwowy, składający się z około 100 milionów neuronów. To mniej niż w mózgu, jednak więcej niż w rdzeniu kręgowym. Tak olbrzymia ilość pozwoliła dojść badaczom do wniosku, że neurony w jelicie muszą spełniać jeszcze inne ważne zadania. Według ich opinii nasz układ pokarmowy ma ogromny wpływ nie tylko na trawienie pożywienia, lecz także na nastrój i stan psychiczny.
Najnowsze badania udowodniły, że te „dwa niezależne mózgi” – mózg i jelita – porozumiewają się ze sobą i współdziałają.
Po dokładniejszych badaniach naukowcy doszli do wniosku, że układ pokarmowy działa jednak niezależnie od mózgu. Trawienie czy przyswajanie substancji odżywczych jest bowiem bardzo czasochłonne, dlatego w toku ewolucji organizm zwolnił mózg z kontrolowania tych procesów. Dzięki temu mógł się on skupić na bardziej skomplikowanych czynnościach —myśleniu, rozwoju mowy czy koordynacji ruchowej ciała, a dla tak monotonnego zajęcia jak trawienie został stworzony oddzielny system nerwowy — jelita.
Dotychczas naukowcy byli przekonani, że większość dolegliwości jelit to choroby o podłożu psychosomatycznym wywoływane przez depresję, długotrwały stres albo traumatyczne zdarzenia. Okazuje się jednak, że zależność ta może być odwrotna—
To choroby jelit są bardzo często pierwotną przyczyną depresji i powracającego niepokoju.
Przykładem może być fakt, że osoby, cierpiące na niektóre choroby autoimmunologiczne, takie jak np. endometrioza, czy choroba Leśniowskiego-Crohna, znacznie częściej zapadają na depresję i odczuwają stany lękowe.
Dziś wiadomo, że jelitowy układ nerwowy, chociaż pracuje samodzielnie, pozostaje w ścisłym „kontakcie” z mózgiem i spełnia w ciele rolę drugiego centrum dowodzenia: sprawdza stan bariery ochronnej organizmu przed mikrobami, reaguje na stres i informuje nas o zagrożeniach, np. poprzez gwałtowne reakcje na zepsuty lub nieświeży pokarm. Specjaliści od neurogastrologii są przekonani, że intensywna komunikacja jelit z mózgiem wpływa także znacząco na nasz codzienny nastrój.
Prof. Emeran Mayer, psychiatra i fizjolog wraz z Davidem Geffenem ze School of Medicine, którzy bada związki pomiędzy psychiką a „drugim mózgiem”, uważają, że duża część naszych emocji jest ściśle związana z pracą nerwów w jelitach.
Wciąż trwają badania, dzięki którym coraz więcej wiemy o ludzkim ciele. Wygląda jednak na to, że układ pokarmowy stanowi dla nas niemal taką zagadkę jak nieodgadniony ludzki mózg.
Polecam ciekawy wykład Prof. Emerana Mayera nt. zależności pomiędzy mózgiem, a naszym mikrobem jelitowym:
-
Przyczyny Candidy – Zespołu Nieszczelnego Jelita
-
Objawy Candida – Zespołu Nieszczelnego Jelita
-
Zrozumieć kandydozę, czyli 5 mitów o grzybku Candida Albicans
-
Protokół Candida / Zespół Nieszczelnego jelita
-
Przewlekła Candida systemowa – czym jest i jak ją pokonać?
Pingback: Przyczyny i praprzyczyny endometriozy | Moja Symbioza
Pingback: Przewlekła Candida systemowa - czym jest i jak objawiła się u mnie? | Moja Symbioza
Pingback: Zespół Nieszczelnego Jelita jako czynnik wyzwalający Chorobę Autoimmunizacyjną | Moja Symbioza
Pingback: Droga do Choroby, czyli Dlaczego Chorujemy? cz.1 | Moja Symbioza
Pingback: Przyczyny Zespołu Nieszczelnego Jelita (ZNJ) | Moja Symbioza
Pingback: PROTOKÓŁ - Ból głowy i Migrena - Przyczyny pierwotne - cz.1 | Moja Symbioza