Endometrioza, a pigułki antykoncepcyjne. Cała prawda o syntetycznych hormonach

Seria artykułów:

Większość tradycyjnych terapii farmakologicznych w leczeniu endometriozy ma na celu zmniejszyć produkcję estrogenów. Niestety dla kobiety, starającej się o dziecko, te zabiegi są nie tylko inwazyjne, ale przede wszystkim bezsensowne. Oszukują organizm wprowadzając go w stan “pseudociąży” lub menopauzy odbierając szansę na zajście w ciążę. Nie ma znaczenia, czy to sztuczny testosteron (Danazol), progesteron, czy po prostu środki antykoncepcyjne – wszystkie mają drastyczny wpływ na Twoje zdrowie.

Prostaglandyny

Prostaglandyny są hormonami uznawanymi za wywoływanie bóli endometrialnych.
Ciekawe jest w ogóle pochodzenie ich nazwy. W 1935r., gdy po raz pierwszy je zidentyfikowano, były definiowane tylko i wyłącznie jako hormony produkowane przez męską prostatę. Dziś wiadomo, że znajdują się prawie w każdej komórce ludzkiego ciała.

Syntetyczny progesteron – Depo-Provera

Progesteron jest nazywany często “hormonem ciążowym”, gdyż ma za zadanie ją podtrzymać. Terapie farmakologiczne często starają się naśladować efekt progesteronu. Sztuczny progesteron dla kobiety z endo jest pewnego rodzaju oszustwem – wprowadza jej organizm w stan “pseudociąży”, żeby uniknąć krwawień z punktów endometrialnych. To oczywiście przekreśla młodej kobiecie szansę na zajście w ciążę.

Syntetyczne gonadotropiny

Bardzo istotnymi hormonami w rozwoju endometriozy są te, które potrajają produkcję estrogenów – hormony folikulotropowe (FSH). Te z kolei stymulowane są przez hormon uwalniający gonadotropinę (GnRH).

Dlatego też, jako leczenie farmakologiczne, podaje się syntetyczne gonadotropiny, które zmniejszają produkcję naturalnych gonadotropin przez przysadkę. Są to też tzw. hormony ciążowe. Są one regulowane przez przysadkę mózgową i podwzgórza, tak więc działanie tych ważnych struktur w głąb mózgu może odgrywać istotną rolę w rozwoju endometriozy.

 

Bez względu na wybór tradycyjnego leczenia farmakologicznego, każde syntetyczne hormony to zabójstwo dla kobiety z endo, ponieważ:

10 argumentów na to, dlaczego środki hormonalne, antykoncepcyjne i HTZ to agresywne leki:

 1. OBNIŻAJĄ POZIOM WITAMIN BEstrogen w pigułkach antykoncepcyjnych zaburza metabolizm witamin z grupy B, co może skutkować podwyższeniem poziomu homocysteiny. Istnieją dziesiątki leków zawierających estrogen, ale przy każdym jednym suplementacja witaminami B-kompleks powinna być niezbędną profilaktyką.
 2. POWODUJĄ WZROST HOMOCYSTEINYPodwyższona homocysteina to w skrócie taki cholesterol XXI wieku. Wiązana jest z chorobami wieńcowymi oraz chorobami degeneracyjnymi mózgu takimi jak depresja, demencja, Alzheimer, Parkinson, SM, SLA. W parze z homocysteiną idą wspomniane już wyżej zaburzenia metylacji, czyli detoksu.
 3. TYJESZ PO NICHProwadzą do przyrostu masy ciała u 70% osób je zażywających. Zaburzają podstawowe funkcje organizmu i zwiększają ryzyko pojawienia się raka piersi. Ryzyko to spada dopiero po 5 latach od zaprzestania ich przyjmowania.
  Pigułki nie tylko powodują zatrzymanie soli i płynów w organizmie, ale również zwiększają zawartość tłuszczów. Finalnie przyczyniają się do insulinooporności, czyli problemów z gospodarką cukrowo-insulinową.
 4. ZABURZAJĄ GOSPODARKĘ HORMONALNĄ I PROWADZĄ DO NIEDOCZYNNOŚCI TARCZYCYBardzo często po długotrwałym ich zażywaniu występuje niedoczynność tarczycy. Niedoczynność tarczycy w dłuższej perspektywie przechodzi w autoimmunologiczną niedoczynność tarczycy – Hashimoro.Jest sporo wskazówek świadczących o tym, że Hashimoto występuje częściej właśnie u kobiet, dlatego że zażywają tabletki antykoncepcyjne.Tak jak suplementacja hormonami tarczycy często powoduje, że organizm się „rozleniwi” i nie chce ich więcej produkować, tak samo antykoncepcja może „rozleniwić” i niemożliwe będzie odstawienie hormonów oraz przywrócenie właściwej gospodarki hormonalnej w organizmie.
 5. POWODUJĄ ZMIANĘ FLORY BAKTERYJNEJ JELITJeżeli źle dzieje się w jelitach, to cały organizm siada:
  • zaburza to wchłanianie składników pokarmowych
  • prowadzi do niedoboru DHEA, z którego produkowane są estrogeny i testosteron
  • zaburza to wchłanianie kwasu foliowego, magnezu
  • powstaje problem z wytwarzaniem melatoniny, ryboflawiny (witamina B2), selenu, tiaminy (B1), witamin A, B5, B6, B12, C i cynku

  Zażywając więc tabletki antykoncepcyjne, powinieneś jednocześnie suplementować multiwitaminy. Czy jakiś lekarz o tym wspomina?

 6. NARAŻAJĄ NA CHOROBY KRĄŻENIAKobiety pomiędzy 30, a 40 rokiem życia, biorące pigułki, mają 3 x większe wyzyko zgonu w wyniku zawału, niż kobiety, które ich nie zażywają. Kobiety powyżej 40rż, wciąż przyjmujące tabletki antykoncepcyjne, mają 6 x wyższe ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, 4 x wyższe ryzyko udaru mózgu oraz 5 x wyższe ryzyko zakrzepicy i zatorowości.
 7. PRZYCZYNIAJĄ SIĘ DO NOWOTWORÓW PIERSI, JAJNIKÓW, MACICY, SZYJKI MACICY I WĄTROBYPigułka działa niczym “bomba zegarowa” w powstawaniu raka piersi. Badania wykazały, że wszystkie użytkowniczki mają zwiększone ryzyko rozwoju raka piersi nawet do 10 lat po tym jak przestały ich stosowania.
  Ryzyko to jeszcze rosło, gdy kobiety stosowały pigułki przed 20rż. Jedna na cztery długoterminowe użytkowniczki pigułek, które zaczynają ich przyjmowanie we wczesnym okresie życia, będzie miała raka piersi.
  97% kobiet w wielu poniżej 36 lat, które miały raka piersi, brały pigułki w pewnym okresie swojego życia, nawet jeśli był to okres krótki.Przyjmowanie estrogenu (HTZ) zwiększa ryzyko raka macicy i szyjki macicy o 20 razy, a HTZ skojarzona (estrogen + progesteron) aż o 30 razy!Kobiety przyjmujące HTZ przez ponad 10 lat wykazują 70% wzrost ilości przypadków raka jajników w porównaniu z tymi, które stosowały HTZ przez krótszy okres czasu.Rak szyjki macicy jest ściśle związany z przyjmowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Kobiety, które brały pigułki w jakimkolwiek okresie swojego życia mają o 60% zwiększone ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.
 8. PRZYCZYNIAJĄ SIĘ DO ZAPALENIA NARZĄDÓW KOBIECYCHZapalenie narządów miednicy mniejszej jest również często spotykane wśród kobiet stosujących pigułki. Inne problemy to skurcze, bóle kręgosłupa, ryzyko ciąży pozamacicznej, perforacja macicy, większa częstość występowania niepłodności jajowodowej, wysypki skórne oraz zwiększona podatność na zakażenia.
 9. OBNŻAJĄ LIBIDO, NASTRÓJ I PRZYCZYNIAJĄ SIĘ DO DEPRESJIObniżone libido i kłopoty w osiąganiu orgazmu to akurat paradoks, jeśli chodzi o zażywanie pigułek hormonalnych. Zazwyczaj przecież stosujemy je jako antykoncepcję, a koniec końców okazuje się, że odbierają nam jakąkolwiek ochotę na seks. Błędne koło..?Ponoć najczęstszą przyczyną odstawienia tabletki antykoncepcyjnej są zaburzenia nastroju, które wraz z depresją często wiązane są z zażywaniem pigułek. Estrogeny w pigułkach wpływają na chemię mózgu obniżając poziom serotoniny i dopaminy. Przyczyna leży też po stronie obniżonej ilości witaminy B3 i B6, które pigułki niewątpliwie powodują. Dlatego też ochrona suplementacyjna przy zażywaniu pigułek powinna być podstawą ich stosowania.
 10. INNE DOLEGLIWOŚCI:
 • bóle głowy i migreny
 • nudności i wymioty
 • zaparcia
 • tkliwość i bóle piersi
 • podwyższone ciśnienie krwi
 • zaburzenia tolerancji glukozy i węglowodanów – zaburzenia gospodarki cukrowo – insulinowej
 • obrzęki
 • nadmierne owłosienie i utrata włosów na głowie
 • zwiększona krzepliwość krwi
 • zmniejszenie poziomu tlenu we wszystkich komórkach
 • spadek ilości cynku i zatrzymanie miedzi
 • zapalenia pęcherza
 • grzybice pochwy
 • żółtaczka
 • skurcze brzucha

Ciekawe filmiki o zagrożeniach ze strony pigułek antykoncepcyjnychSeria artykułów:

Źródła:
 • Amy Myers, The Autoimmune Solution, 2015
 • Andreas Moritz – Ponadczasowe tajemnice zdrowia i odmładzania – Tom II, 2013
 • Valerie Ann Worwood & Julia Stonehouse, The Endometriosis – Natural Tratment Program, 2007
 • Iwona Wierzbicka – Jedz świadomie i pozbądź się wszelkich chorób – część 2, 2015
 • www.amymyersmd.com/2015/12/birth-control-pills