Jelita – Twój drugi mózg

O tym, że nasz brzuch i głowę łączą zagadkowe więzy wie chyba każdy. Ból żołądka na skutek stresu, przysłowiowe motylki w brzuchu, czy mdłości spowodowane traumatycznym wydarzeniem — wszystko to wynika z możliwości naszego układu pokarmowego.

Naukowcy odkryli, że w jelitach znajduje się skomplikowany system nerwowy, składający się z około 100 milionów neuronów. To mniej niż w mózgu, jednak więcej niż w rdzeniu kręgowym. Tak olbrzymia ilość pozwoliła dojść badaczom do wniosku, że neurony w jelicie muszą spełniać jeszcze inne ważne zadania. Według ich opinii nasz układ pokarmowy ma ogromny wpływ nie tylko na trawienie pożywienia, lecz także na nastrój i stan psychiczny.

Najnowsze badania udowodniły, że te „dwa niezależne mózgi” – mózg i jelita – porozumiewają się ze sobą i współdziałają.

Źródło: 1
Już kilkadziesiąt lat temu odkryto, że ludzkie jelita i żołądek pokryte są gęstą siecią komórek nerwowych takich samych jak te, które tworzą korę mózgową.

Po dokładniejszych badaniach naukowcy doszli do wniosku, że układ pokarmowy działa jednak niezależnie od mózgu. Trawienie czy przyswajanie substancji odżywczych jest bowiem bardzo czasochłonne, dlatego w toku ewolucji organizm zwolnił mózg z kontrolowania tych procesów. Dzięki temu mógł się on skupić na bardziej skomplikowanych czynnościach —myśleniu, rozwoju mowy czy koordynacji ruchowej ciała, a dla tak monotonnego zajęcia jak trawienie został stworzony oddzielny system nerwowy — jelita.

Dotychczas naukowcy byli przekonani, że większość dolegliwości jelit to choroby o podłożu psychosomatycznym wywoływane przez depresję, długotrwały stres albo traumatyczne zdarzenia. Okazuje się jednak, że zależność ta może być odwrotna—

To choroby jelit są bardzo często pierwotną przyczyną depresji i powracającego niepokoju.
Przykładem może być fakt, że osoby, cierpiące na niektóre choroby autoimmunologiczne, takie jak np. endometrioza, czy choroba Leśniowskiego-Crohna, znacznie częściej zapadają na depresję i odczuwają stany lękowe.

Dziś wiadomo, że jelitowy układ nerwowy, chociaż pracuje samodzielnie, pozostaje w ścisłym „kontakcie” z mózgiem i spełnia w ciele rolę drugiego centrum dowodzenia: sprawdza stan bariery ochronnej organizmu przed mikrobami, reaguje na stres i informuje nas o zagrożeniach, np. poprzez gwałtowne reakcje na zepsuty lub nieświeży pokarm. Specjaliści od neurogastrologii są przekonani, że intensywna komunikacja jelit z mózgiem wpływa także znacząco na nasz codzienny nastrój.

Prof. Emeran Mayer, psychiatra i fizjolog wraz z Davidem Geffenem ze School of Medicine, którzy bada związki pomiędzy psychiką a „drugim mózgiem”, uważają, że duża część naszych emocji jest ściśle związana z pracą nerwów w jelitach.

Wciąż trwają badania, dzięki którym coraz więcej wiemy o ludzkim ciele. Wygląda jednak na to, że układ pokarmowy stanowi dla nas niemal taką zagadkę jak nieodgadniony ludzki mózg.

Polecam ciekawy wykład Prof. Emerana Mayera nt. zależności pomiędzy mózgiem, a naszym mikrobem jelitowym:


Czytaj więcej:

Źródła:
 • Michael Mosley – Jelita wiedzą lepiej, 2018
 • www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4367209/
 • www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4202342/
 • emeranmayer.com/the-brain-gut-microbiomes-connection-to-ibd-obesity-and-anxietydepression/
 • www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3788166/

6 myśli na “Jelita – Twój drugi mózg”

 1. Pingback: Przyczyny i praprzyczyny endometriozy | Moja Symbioza

 2. Pingback: Przewlekła Candida systemowa - czym jest i jak objawiła się u mnie? | Moja Symbioza

 3. Pingback: Zespół Nieszczelnego Jelita jako czynnik wyzwalający Chorobę Autoimmunizacyjną | Moja Symbioza

 4. Pingback: Droga do Choroby, czyli Dlaczego Chorujemy? cz.1 | Moja Symbioza

 5. Pingback: Przyczyny Zespołu Nieszczelnego Jelita (ZNJ) | Moja Symbioza

 6. Pingback: PROTOKÓŁ - Ból głowy i Migrena - Przyczyny pierwotne - cz.1 | Moja Symbioza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *