PROTOKÓŁ – Oczyszczanie wątroby, czyli poważna „operacja” wątroby i pęcherzyka żółciowego

Metoda opisana poniżej została wynaleziona setki, jeśli nie tysiące lat temu. Umownie nazywam ją metodą Huldy Clark i Andreasa Moritza, bo są to czołowi naturopaci, którzy ją propagują. Z nimi też najprędzej będzie się większości kojarzyć.

Jeśli leczysz tym protokołem chorobę autoimmunizacyjną, zerknij na jakim etapie PROTOKOŁU Autoimmunologicznego właśnie się znajdujesz:

Charakter kuracji

 • 6 dni przygotowań
 • 16 – 20 h właściwego oczyszczania
 • Wątrobę oczyszczasz tyle razy aż zobaczysz, że podczas dwóch następujących po sobie zabiegów oczyszczających nie wydaliłeś już żadnych kamieni. Średnio wychodzi tak 6 – 12 zabiegów co 3 lub 4 tygodnie (zależnie od stanu zdrowia). Istotne jest, że kiedy już zaczniesz oczyszczanie wątroby, nie powinieneś tego zaprzestawać do momentu aż wydalisz wszystkie kamienie. Dlaczego to takie ważne? Poniższy schemat wprost odpowiada na to pytanie.

  Kamienie zaraz po oczyszczaniu zostają wydalone i wątroba ma chwilę oddechu, dlatego czujesz się po oczyszczaniu lepiej. Jednak już po paru dniach niewydalone kamienie z głębi wątroby przemieszczają się na miejsce tych wydalonych. Sytuacja zaczyna wyglądać jak przed oczyszczaniem – przyblokowanie głównego kanału żółciowego. Nie ma możliwości wydalić wszystkich kamieni podczas jednego oczyszczania. no chyba, że jesteś prawie zdrów i masz ich niewiele.

  Oczyszczanie wątroby ma sens tylko wtedy, kiedy wydalisz wszystkie kamienie. Zobacz o co chodzi:

Źródło

 • Profilaktyka: oczyszczanie 2 razy w roku

Niezbędne składniki

•  Sok jabłkowy - 6 litrów
•  Sól Epsom - Siarczan Magnezu (4 łyżki stołowe)
•  Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, tłoczona na zimno - połowa szklanki (ok. 118 g)
•  Świeży grejpfrut (najlepszy różowy) albo cytryna połączona z pomarańczą, jeśli organizm nie toleruje soku z grejpfruta (3/4 szklanki – 175 ml). Efekt jest taki sam.
•  2 litrowe słoiki (jeden z pokrywką)
•  Ornityna lub melatonina (opcjonalnie na sen 4 kapsułki)
•  Zestaw do lewatywy - opcjonalnie, jeśli nie wykonujesz zabiegu hydrokolonoterapii, czy colema-board)

Zalecenia ogólne

 

Ciepłe miesiące

Oczyszczanie najlepiej przeprowadzaj w ciepłych miesiącach Organizm mocno się wychładza podczas kuracji. Wyjątek stanowi pierwsza regularna seria zabiegów.

Dni Ekadashi

Oczyszczanie najlepiej przeprowadzaj w Dni Ekadashi (11 dzień po nowiu księżyca i 11 dzień po pełni) lub w nowiu. Należy raczej unikać pełni, która nie sprzyja oczyszczaniu. Organizm gromadzi wtedy płyny w mózgu i tkankach. Rozkład faz księżyca sprawdzisz w kalendarzu lunarnym na dany rok.

Zlikwiduj wcześniej pasożyty

Przed oczyszczaniem wątroby powinno się zlikwidować pasożyty. Pasożyty wytwarzają związki blokujące drogi żółciowe i mogłyby na nowo zatkać kanały żółciowe. Zatem przed oczyszczaniem wątroby należy bezwzględnie wykonać kurację odrobaczającą, jak serię takich kuracji.

Oczyść wcześniej jelita

Oczyszczanie wątroby powinno się przeprowadzać po oczyszczaniu jelit. Co to oznacza w praktyce?

Jelita muszą być silne i sprawne:

 • przede wszystkim szczelne (jak to sprawdzić?)
 • jak już wyżej wspomniałam – nie może być w nich pasożytów (jak to sprawdzić?)
 • ani dysbiozy jelitowej, tj. flora ma być zrównoważona, gdyż to flora warunkuje 80% odporności organizmu

Jeżeli nie przeprowadzałeś wcześniej żadnych kuracji oczyszczających, możesz czuć się bardzo osłabiony podczas oczyszczania wątroby. Organizm będzie za bardzo rozproszony na zwalczaniu patogenów podczas kuracji (zamiast skupić się na wątrobie) i możesz nie osiągnąć zamierzonych rezultatów. Na pewno też kuracja znacząco się wydłuży.

Warto wcześniej przygotować organizm na oczyszczanie wątroby stosując chociaż względne oczyszczenie jelit, czyli np. miesięczną kurację przeciwpasożytniczą. Metod jest naprawdę wiele, którą z nich wybierzesz zależy od Ciebie i Twojego stanu zdrowia.

Jeżeli masz jednak poważne problemy zdrowotne, np. przewlekłą kandydozę lub chorobę autoimmunologiczną, powinieneś rozważyć kompleksowe podejście do oczyszczania jelit i wykonać pełny Protokół Anty-Candida.

 

Oczyść wcześniej nerki

Oczyszczanie wątroby najlepiej przeprowadź po oczyszczeniu nerek. Toksyny wychodzące z wątroby podczas jej oczyszczania nie obciążą wtedy organów wydalniczych. Nerki muszą być sprawne na podołanie całej kuracji, tj. przefiltrowanie toksyn idących do krwioobiegu.

Należy się przy tym stosować do wszystkich zaleceń z oczyszczania wątroby. Opcjonalnie:

 • możesz też łączyć oczyszczanie nerek z oczyszczaniem wątroby, jednak w dniu w którym przeprowadzasz właściwe oczyszczanie wątroby, nie wolno pić ziół na nerki.
 • możesz po każdym zabiegu oczyszczania wątroby pić przez 2-3 dni szklankę herbatki na nerki.
 • jeżeli nigdy nie miałeś problemów z nerkami czy kamieniami żółciowymi możesz zastosować sekwencję oczyszczanie okrężnicy – oczyszczanie wątroby – oczyszczanie okrężnicy. Na późniejszym etapie będziesz jednak musiał oczyścić także nerki (około po 2-4 zabiegach oczyszczania wątroby), a potem jeszcze raz po całkowitym jej oczyszczeniu z kamieni.

Wylecz wcześniej zęby

Oczyszczanie wątroby najlepiej przeprowadzić po Etapie Leczenia Zębów. Zanieczyszczona jama ustna może stanowić duże obciążenie dla wątroby. Leczenie sprowadza się do usunięcia amalgantowych plomb, które składają się w 50% z rtęci pierwiastkowej (toksycznej substancji). Opary rtęci, które uwalniają się z plomb, przenikają do organizmu i kumulują się w tkankach. Najwięcej tego pierwiastka uwalnia się podczas wstawiania i usuwania wypełnienia, dlatego należy usuwać je bezwzględnie wg procedury IAOMT.

Ostrzeżenia

 

Ostra choroba lub przeziębienie

Nigdy nie zabieraj się za oczyszczanie, jeśli cierpisz na ostrą chorobę (w tym zwykłe przeziębienie)

 

Kamienie uwapnione

Jeśli masz w organizmie kamienie uwapnione, musisz mieć świadomość, że takie kamienie mogą niestety utknąć w przewodach żółciowych podczas oczyszczania wątroby tym sposobem. Jeśli są małe jest szansa, że zostaną wydalone, ale w przypadku dużych kamieni ryzyko jest znaczące.

Osobiście w takim wypadku miałabym obawy podjąć się oczyszczania wątroby tym sposobem. Zdecydowanie wybrałabym inny.

 

Problem z zaparciami lub zatory w okrężnicy

Jeśli masz problem z zaparciami lub poważne zatory w okrężnicy, powinieneś przeprowadzić 2 – 3 zabiegi irygacji tego organu, zanim zabierzesz się za oczyszczanie wątroby.

 

Wyjątki picia wody podczas kuracji

 • moment tuż po wypiciu Soli Epsom i tuż przed (20 minut odstępu)
 • min. 2h po wypiciu mieszanki z oliwą
 • wieczór po 21.30 do 2.00

 

Alergia na sok jabłkowy

 • Jeśli masz alergię na sok jabłkowy lub po prostu go nie tolerujesz, możesz zastosować substytutu. Opcjonalnie:
 • sok żurawinowy (0.1 l soku na litr wody pity 4 razy dziennie)
 • kwas jabłkowy w proszku (1/2 – 1 łyżeczki kwasu na litr wody pity jak sok jabłkowy)
 • zioła gold coin grass i wiciokrzew przewiercień (bupleurum) – łyżka stołowa na pusty żołądek przez 8-9 dni przed oczyszczaniem wątroby
 • ocet cydrowy (1-2 łyżki stołowe na szklankę wody i pić 4 porcje tego napoju przez 6 dni). Metoda nie polecana dla osóbz candidą – ocet może zaostrzyć objawy.

 

Problem z piciem soku jabłkowego

Powyższy problem mogą mieć osoby chore na cukrzycę, hipoglikemię, zakażenie drożdżakami candida, nowotwory i wrzody żołądka. Tym osobom zaleca się picie kwasu jabłkowego.

 

Alergia na sole Epsom

Jeśli masz alergię na sole Epsom lub po prostu jej nie tolerujesz, możesz użyć cytrynianu magnezu, ale nie będzie on tak skuteczny jak siarczan magnezu, czyli Sól Epsom, z uwagi na obecność siarki.

 

Alergia na oliwę z oliwek

Jeśli masz alergię na oliwę z oliwek lub po prostu go nie tolerujesz, możesz użyć oleju makadamia, oleju mechanicznie wyciskanego z nasion winogron bądź tłoczonego na zimno lub innych olejów wyciskanych mechanicznie. Nie należy jednak stosować oleju canola, sojowego bądź podobnie przetwarzanych. Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia na zimno jest jednak dalej najlepszym wyborem.

 

Choroba pęcherzyka żółciowego

Jeśli masz chorobę pęcherzyka żółciowego lub w ogóle go nie masz, musisz pić przez 2-3 tyg. sok żurawinowy, bądź zioła gold coin grass i wiciokrzew przewiercień. Zaleca się też by od czasu do czasu zażywać suplement żółci.

 

Dzieci poniżej 10 lat

Wątroby nie powinny oczyszczać dzieci poniżej 10 lat. Do 16 roku życia dzieci powinny stosować połowicznie podane tu dawki.

Schemat kuracji dzień po dniu

 

Dzień 1 – 5

DIETA:

 • bez produktów pochodzenia zwierzęcego (ryb, mięsa, nabiału)
 • bez nabiału (wyjątek stanowi masło i jaja)
 • unikaj smażonego jedzenia
 • ponadto nie przejadaj się za bardzo
 • wypijaj 6 – 8 szklanek wody dziennie. Wyjątek stanowi wieczór od 21.30 do 2.00.
 • unikaj zimnych lub mrożonych produktów (w tym napojów) – schładzają wątrobę i ograniczają skuteczność kuracji.
 • owoce i soki owocowe są dozwolone

Usprawni to znacznie funkcjonowanie wątroby podczas oczyszczania.

DODATKOWE ZALECENIA:

 • unikaj zażywania wszelkich leków, witamin i suplementów (chyba, że jest to konieczne)
 • codziennie wypijasz 1l soku jabłkowego. Pijesz powoli między posiłkami (min. pół godz. przed i 2h po posiłku). Unikaj picia wieczorem. Świeżo wyciskany będzie najlepszy, ale może być też sklepowy, tylko czysty, bez żadnych dodatków

  Kwas jabłkowy zawarty w soku jabłkowym ma za zadanie zmiękczyć kamienie żółciowe. Ponadto wykazuje działanie oczyszczające.

  Pamiętaj, aby do sklepowego soku dodać zawsze 0.5 g witaminy C, aby zneutralizować zawarte w nim pleśnie (obecne zresztą w każdym sklepowym soku owocowym).

 • aby zapobiec uszkodzenia zębów przez kwas jabłkowy, płucz buzię wodą z odrobiną sody oczyszczonej lub myj zęby kilka razy dziennie

 

Dzień 6

DIETA:

 • bez produktów białkowych (ryb, mięsa, nabiału i strączków)
 • bez nabiału (w tym masła, jogurtów, sera, jaj)
 • bez tłuszczy (w tym orzechów, pestek, oleju kokosowego, innych olejów, masła, oliwy z oliwek poza wyznaczonymi porami)
 • bez cukrów i słodzików
 • bez przypraw – chodzi o sztuczne mieszanki (może być dobrej jakości sól, pieprz, czy inne podstaowe zioła)
 • owoce i soki owocowe są dozwolone
 • pijesz 6 – 8 szklanek wody dziennie. Wyjątek stanowi moment tuż po wypiciu Soli Epsom i tuż przed (20 minut odstępu), min. 2h po wypiciu mieszanki z oliwą i wieczór po 21.30 do 2.00 nie wolno pić wody
 • unikaj zimnych lub mrożonych produktów (w tym napojów) – schładzają wątrobę i ograniczają skuteczność kuracji

W przeciwnym razie zrobi Ci się niedobrze podczas właściwego oczyszczania.

DODATKOWE ZALECENIA:

 • na ten dzień najlepiej wybierz dzień wolny od pracy. Ta uwaga może być nieistotna dla zaprawionych „głodówkowiczów”. Osoby początkujące powinny jednak wziąć ją sobie do serca, gdyż na pewno musisz liczyć się z osłabieniem tego dnia.
 • zaprzestajesz picia ziół na nerki, jeśli oczyszczanie nerek stosujesz tuż przed oczyszczaniem wątroby
 • cały sok jabłkowy wypij rano, tuż po przebudzeniu
 • unikaj zażywania wszelkich leków, witamin i suplementów (chyba, że jest to konieczne)

ŚNIADANIE

Lekkostrawne – najlepszym wyborem będzie owsianka (bez orzechów, mleka i oleju kokosowego)

LUNCH

Około południa możesz spożyć gotowane, najlepiej na parze, warzywa z ryżem (najlepszy będzie basmati) i doprawić odrobiną dobrej nierafinowanej soli morskiej bądź himalajskiej.

GODZINA 13.30
Od tej godziny nie wolno Ci już nic jeść, ani pić (oprócz wody), gdyż inaczej będziesz mieć trudności z wydalaniem kamieni.

HYDROKOLONOTERAPIA

Musisz bezwzględnie oczyścić okrężnicę przed (czyli do godz. 18.00 dnia 6-ego) i po całej kuracji. To że wypróżniamy się regularnie nie oznacza, że nasze jelita są drożne. Pozwoli to uniknąć lub zminimalizować wszelkie nieprzyjemne dolegliwości (np. nudności, bóle głowy). Zapobiegnie to również ponownemu wypłukaniu mieszanki oleju lub produktów ubocznych z jelita do żołądka. Koszt zabiegu rzędu 100 – 200 zł.

 • Alternatywa 2: Jeżeli w Twojej okolicy nie masz możliwości wykonania zabiegu hydrokolonoterapii, najbliższą skuteczną metodą będzie domowa irygacja colema-board. Jest to zestaw, który będzie służył całej rodzinie na lata, ale też nie mały wydatek, rzędu tysiąca złotych.

  Zabieg colema-board wykorzystuje 20 litrów wody, natomiast hydrokolonoterapia to aż 60 litrów wody! Lewatywy to parę litrów wody. Jeżeli jednak odżywiasz się w miarę zdrowo, regularnie oczyszczasz organizm, lewatywy powinny moim zdaniem w zupełności wystarczyć.

 • Alternatywa 3: Możesz zdecydować się na trzecią opcję – 2 lewatywy wodne. Musisz mieć jednak na uwadze, że lewatywa przepłucze jelito tylko paroma litrami wody *i nie stanowi ona gwarancji wypłukania wszystkich kamieni. Gdy chodzi o oczyszczanie wątroby nie ma tak naprawdę prawdziwego substytutu irygacji okrężnicy.

  UWAGA! istotne jest, aby którąś z opcji wykonać tak czy inaczej. Niekiedy kamienie żółciowe po oczyszczaniu wątroby zostają w okrężnicy. W konsekwencji powodują podrażnienie, infekcje, bóle głowy, dolegliwości brzuszne, problemy z tarczycą i inne. Mogą też doprowadzić do zatrucia krwi w organizmie!

 • INFORMACJA: Hulda Clark nie pisze przy oczyszczaniu wątroby w ogóle o lewatywach. Moim zdaniem dobrym rozwiązaniem jest droga pośrednia. Jeśli oczyściłeś już wątrobę kilka razy (tj. zrobiłęś pełną serię) i oczyszczasz ją obcnie doraźnie, stosują jednocześnie zdrową dietę, nie musisz ja też się do tego ustosunkowuję w przypadku profilaktyki. Tzn. jeśli oczyściłeś już wcześniej jelita w ten sposób i odbudowałeś florę bakteryjną, to taka lewatywa z pewnością ją na nowo zaburzy.

  Także lewatywy i hydrokolonoterapie są niezbędne na początku drogi do zdrowia. Profilaktycznie, kiedy jesteś już na dobrej diecie, względnie oczyszczony i odbudowany, nie uważam tej czynności za konieczną. Miej na uwadze, że lewatywa jednak każdorazowo zaburzy florę jelitową.

 • 18.00 – SÓL EPSOM

  1 łyżka Soli Epsom (siarczanu magnezu) rozpuszczasz w 236 ml wody (3/4 szklanki). Mikstura jest prawdziwym wyzwaniem – potworne okropnieństwo smakowe. Niektórzy piją tę mieszankę za pomocą słomki, by ominąć kubki smakowe lub po prostu zatykają nos.

  Po wypiciu dobrze jest przepłukać zęby wodą z odrobiną sody oczyszczonej, aby zneutralizować kwaśny odczyn.

  Głównym zadaniem Soli Epsom jest rozszerzenie przewodów żółciowych i ułatwienie przemieszczania się kamieni. Ponadto sole usuwają produkty uboczne, które mogłyby przeszkadzać w usuwaniu kamieni.

  W przypadku alergii na Sól Epsom lub gdy nie jesteś w stanie jej połknąć możesz zastosować ewentualnie cytrynian magnezu, ale lepszym rozwiązaniem będzie siarczanu magnezu z uwagi na obecność siarki.

 • 20.00 – SÓL EPSOM – DRUGA PORCJA (3/4 szklanki)
 • 21.30

  Jeżeli do tej pory nie nastąpiło wypróżnienie, musisz wykonać lewatywę wodną.

 • 22.00 – SOK OWOCOWY Z OLIWĄ

  Pijesz ¾ szklanki soku z wcześniej przygotowanego owocu (grejpfruta lub cytryny i pomarańczy).

  Owoce przed wyciśnięciem muszą mieć temperaturę pokojową i usunięty miąższ.

  Wyciśnięty sok i pół szklanki oliwy z oliwek przelewasz do litrowego słoja, zamykasz i intensywnie potrząsasz ok. 20 razy (do momentu aż roztwór stanie się wodnisty).

  Miksturę najlepiej wypij o godz. 22.00, ale jeśli chce Ci się do toalety to możesz opóźnić tę czynność góra 10 minut.

  Napój pijesz na stojąco. Jeśli to możliwe, od razu. Nie poświęcasz tej czynności więcej niż 5 minut (wyjątek stanowią osoby starsze lub osłabione). W razie konieczności, pomiędzy kolejnymi łykami, możesz spożyć odrobinę miodu. Ułatwi to sprawniejsze połykanie i dalsze przemieszczanie się mieszanki.

  Możesz opcjonalnie zażyć 4 kapsułki ornityny lub melatoniny, jeśli wystąpi problem z zaśnięciem. Jest to opcja zalecana, inaczej możesz doświadczyć najgorszej nocy w swoim życiu. Pamiętaj, aby zażyć je razem z miksturą, gdyż do 2.00 nad ranem nie możesz pić wody.

 • 22.05 – POŁÓŻ SIĘ OD RAZU NA 20 MIN.
  Jest to istotne w usprawnianiu procesu usuwania kamieni żółciowych. Połóż się płasko na plecach i podeprzeć głowę jedną lub dwiema poduszkami, tak aby leżała wyżej od żołądka. Jeżeli ta pozycja powoduje dyskomfort połóż się na prawym boku, a kolana przyciągnij w stronę głowy. Leżysz tak bez ruchu co najmniej 20 minut nic nie mówiąc. Uwagę skupiasz na swojej wątrobie. Możesz poczuć przemieszczające się w przewodach żółciowych kamienie niczym szklane kulki. W miarę możliwości należy pójść spać.
 • NOC

  Jeżeli poczujesz w nocy chęć wypróżnienia, nie wahaj się. Może wydalisz już pierwsze kamienie? Niektórzy odczuwają mdłości. Może być to powodowane silnym i nagłym wylewem kamieni i toksyn z wątroby i pęcherzyka żółciowego, powodującego cofanie się mieszanki z olejem do żołądka.

Dzień 7

 • Kontynuujesz zalecenia z 6 dnia.
 • 6.00 – 6.30 – SÓL EPSOM
  Po przebudzeniu pijesz trzecią porcję soli (3/4 szklanki) ale nie wcześniej niż o 6 rano. Jeśli masz silne pragnienie, szklankę wody powinieneś wypić min. 20min. przed miksturą solną.
 • Odpoczywasz, czytasz, medytujesz, bądź wykonujesz lekkie ćwiczenia. W razie senności możesz wrócić do łóżka, choć najlepiej jeśli organizm pozostanie w pozycji wyprostowanej.
 • 8.00 – 8.30 – SÓL EPSOM

  Pijesz czwartą i ostatnią porcję mikstury (3/4 szklanki).

 • 10.00 – 10.30

  Teraz możesz wypić już świeżo wyciśnięty sok owocowy.

 • 12.00

  Możesz zjeść kawałek lub dwa kawałki świeżego owocu.

 • 13.00

  Możesz spożyć już normalny lekkostrawny posiłek (bez tłuszczu)

 • W tym dniu aż do wieczora spodziewaj się wydalania kamieni żółciowych. Nie dziw się, że większość będzie mikroskopijnych wielkości. Nawet tak niewielkie kamienie zatykają drogi żółciowe i przyczyniają się do wielu dolegliwości. Należy mieć świadomość, że poddałeś wątrobę i pęcherzyk żółciowy poważnej „operacji”.

Dzień 8 – 10

 • Kontynuujesz zalecenia z 6 dnia. Jeśli masz spory spadek energii z tytułu braku tłuszczu, możesz włączyć go najwcześniej 9 dnia. Oczyszczanie wątroby wymaja jednak minimum 3 dni bez jakichkolaiwk tłuszczy.
 • HYDROKOLONOTERAPIA

  Opcjonalnie colama-board lub 2-3 lewatywy.

  Należy bezwzględnie oczyścić okrężnicę w przeciągu 3 dni od oczyszczania wątroby! Najlepiej wybrać 2 – 3 dzień po oczyszczaniu.

Co może się dziać po oczyszczeniu wątroby?

 • Biegunki

  Po wypiciu pierwszy raz Soli Epsom po 2 godzinach możesz spodziewać się biegunki.

  Podobnie 7 – mego dnia kuracji po wypiciu Soli Epsom może również nastąpić biegunka. Początkowo składa się ona z kamieni i resztek pokarmu, potem już tylko wychodzą kamienie i woda. Trwa to około 2 – 3 dni, ale zazwyczaj najwięcej kamieni zostaje wydalonych 7 – mego dnia. Nie są to jednak ścisłe reguły i zależą od stanu chorego.

 • Luźny stolec

  Po kuracji możesz mieć jeszcze luźny stolec przez 1-2 dni.

 • Obserwuj co wydalasz

  Zwróć szczególną uwagę na to co zostaje wydalone. Policz ile kamieni zostało wydalonych. Nie zdziw się, że większość będzie mikroskopijnych wielkości rzędu 1 mm. Nie zmienia to faktu, że nawet te najmniejsze, zaburzają pracę Twojej wątroby.

 

 • Kamienie – zielone, brązowe i białe

  Kamienie odróżnisz od kału tym, że pływają na powierzchni wody, a kał osiada na dnie.

  Kamienie żółciowe mogą różnić się kształtem i kolorem. Są one przeważnie zielone – to są te prawdziwe kamienie żółciowe i tych będzie dziesiątki, jak nie setki. Mogą być też brązowe, białe, czerwone, bordowe, wielkości pestek jabłka. Będą one miękkie po soku jabłkowym niczym jedwab. Jasne to świeże kamienie, ciemne są starsze.

  Moje kamienie były głównie zielone i podczas 4-ego oczyszczania wyglądały tak:

Zwróć uwagę na kamienie, które są jasnobrązowe lub białe. Są to kamienie żółciowe uwapnione i pochodzą z pęcherza żółciowego. Zawierają one ciężkie substancje toksyczne i niewielką ilość cholesterolu. Mogą też opadać z kałem na dno.

 

 • Piana

  Czasami drogi żółciowe wypełnione są milionami kryształków cholesterolu, które nie zostały przekształcone w kamienie. Mogą one bez problemu przebić niewielkie przewody żółciowe. Po wydaleniu wygląda to jak piana. Ważne jest, aby tego też się pozbyć. Hamuje to prawidłowe funkcjonowanie wątroby.

 • Uzupełnianie flory jelitowej

  Dr Hulda Clark zaleca picie kwaśnego mleka po kuracji celem wyrównania flory w jelitach. Andreas Moritz przeciwnie. Uważa, że organizm sam powinien o siebie zadbać i odzyska równowagę, zarówno jelitową jak i elektrolitową, w przeciągu 2 dni. Wybór należy do Ciebie.

 • Bóle głowy i nudności

  Po oczyszczaniu wątroby występują zazwyczaj w przypadku nie zastosowania się do wskazówek. Na nudności pomocna może być woda z niewielkim kawałkiem imbiru. Dzieje się tak dlatego, że pęcherzyk żółciowy wyrzuca żółć z tak ogromną siłą, że żółć wymusza cofanie się oliwy do żołądka. Na bóle głowy może pomóc

  • picie soku jabłkowego ok 0.1 l przez kolejne 7 dni lub dopóki dyskomfort nie ustąpi. Sok najlepiej wypić pół godziny przed śniadaniem.
  • picie przez cały tydzień 3 łyżek nierozpuszczonego, niesłodzonego soku z cytryny (15 – 30 minut przed śniadaniem)
 • Problemy trawienne i z układem nerwowym

  Pomoże tu picie 2-3 szklanek rumianku. Rumianek kruszy też uwapnione kamienie.

 • Alergia lub inna poważna choroba

  Mając alergię lub inną poważną chorobę, musisz wydalić przynajmniej 2000 kamieni. Dlatego tak ważne jest powtarzanie kuracji, żeby usunąć wszystkie kamienie. Przy jednym zabiegu usuwasz ich średnio 100 – 200.

 • Krótkotrwała poprawa zdrowia?

  Nie rozczaruj się, jeśli poprawa zdrowia wyda Ci się krótkotrwała po pierwszym zabiegu. Ulotność pierwszych efektów wynika z tego, że w kilka dni po oczyszczaniu wątroby kamienie z tylnej części wątroby przemieszczają się do przodu w stronę dwóch głównych przewodów żółciowych (wątrobowych). To może spowodować nawrót wszystkich, bądź części, wcześniejszych dolegliwości.

  Nie zniechęcaj się! To jest normalny proces i tak ma być. Te przemieszczone kamienie zostaną wydalone w następnej turze. Jednocześnie wyobraź sobie, że może być trwała, jeśli wykonasz pełną kurację. To krzepi i daje motywację do dalszych działań.

 • Wątrobę oczyszczasz do momentu, aż sprawdzisz, że podczas dwóch kolejnych zabiegów nie wydaliłeś już żadnych kamieni.

  Średnio wychodzi tak 6 – 12 zabiegów co 3 lub 4 tygodnie (zależnie od stanu zdrowia). Istotne jest to, że kiedy już zaczniesz oczyszczanie wątroby, nie powinieneś tego zaprzestawać do momentu, aż wydalisz wszystkie kamienie.

 • Nie wydaliłeś żadnych kamieni?

  Zdarza się, że oczyszczanie wątroby nie przynosi rezultatów, tzn. nie wydaliłeś żadnych kamieni. Przyczyną może być poważny zator przewodów żółciowych, którego sok jabłkowy nie rozpuścił oraz kamienie uwapnione. Efekty zobaczysz po 2 – 3 zabiegach. W rozpuszczeniu takich uwapnionych kamieni może pomóc:

  • picie ziół chanca piedra („łamacz kamieni”) przez 2-3 tyg. przed kolejnym oczyszczaniem (20 kropli na szklankę wody).
  • picie ziół goryczka chińska i wiciokrzew przewiercień (bupleurum)
  • olejek z mięty pieprzowej
  • picie 2-3 szklanek herbatki rumiankowej
  • przyłożenie kwałaka flaneli namoczonego podgrzanym octem cydrowym lub olejem rycynowym na okolicę wątroby na 20-30 minut. Należy się wtedy położyć.

 

Czytaj więcej:

 

Powodzenia! :)

Źródła:
Andreas Moritz „Oczyszczanie wątroby i woreczka żółciowego”
Hulda Clark „Kuracja Życia”

14 myśli na “PROTOKÓŁ – Oczyszczanie wątroby, czyli poważna „operacja” wątroby i pęcherzyka żółciowego”

 1. Pingback: Endometrioza i inne choroby przewlekłe, a wątroba | Moja Symbioza

 2. Pingback: PROTOKÓŁ - Pasożyty - Odrobaczanie. Czyli Jak podejść do tematu? | Moja Symbioza

 3. Pingback: PROTOKÓŁ - Ból głowy i Migrena - Przyczyny pierwotne - cz.1 | Moja Symbioza

 4. Pingback: PROTOKÓŁ Candida 0 - ZBIORCZY | Moja Symbioza

 5. Pingback: Droga do Choroby, czyli Dlaczego Chorujemy? cz.1 | Moja Symbioza

 6. Pingback: PROTOKÓŁ Autoimmunologiczny | Moja Symbioza

 7. Pingback: Klasyczne Zappery wg. Huldy Clark i ich ograniczenia | Moja Symbioza

 8. Pingback: Oczyszczanie wątroby, czyli remedium na wszelkie bolączki? | Moja Symbioza

 9. Pingback: Toksyny są wśród nas. Czy warto z nimi walczyć? Cz. 1 | Moja Symbioza

 10. Nie miałam kamieni uwapnionych, więc nie mogę wypowiedzieć się wprost. Czytałam jednak opinie ludzi, którzy takie kamienie wydalili (może były niewielkie?). Osobiście, gdybym miała kamienie uwapnione, miałabym obawy oczyszczania wątroby tym sposobem, gdyż takie kamienie mogą utknąć w przewodach żółciowych i o takich przypadkach również słyszałam.

 11. Raczej nie, bo nie o to chodzi w tym procesie. To, że piszę, że oczyszczanie wątroby to najlepszy sposób na pozbycie się pasożytów, nie oznacza, że podczas oczyszczania wątroby wychodzą z nas pasożyty. Sens jest taki, że regularne oczyszczanie wątroby znacząco poprawia proces wytwarzania żółci, a to ona zabija pasożyty. Oczyszczanie wątroby jest więc procesem, który tworzy w organizmie homeostazę, bo organizm sam powinien sobie radzić z patogenami, a tak nie jest. Większość z nas nie ma sprawnie pracującej wątroby, jak również i produkcji żółci, stąd dzisiejsza plaga pasożytów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.