KARTA CHARAKTERYSTYKI – Soda oczyszczona

W pigułce

 • silna alkalizacja
 • egzema
 • bóle mięśni
 • nadżerki żołądka
 • stany zapalne

Soda oczyszczona dla zdrowia

 • japońska medycyna w ciągu ostatnich 15 lat dowiodła, że w ośrodku alkalicznym nie rozwija się żadna choroba!
 • soda wyrównuje PH organizmu – przywraca równowagę kwasowo – zasadową w organizmie
 • skutecznie leczy wszelkie egzemy, których główną przyczyną jest zakwaszenie organizmu. Świeża egzema zanika dzięki sodzie w przeciągu godziny. W przypadku egzemy przewlekłej musisz uzbroić się w cierpliwość
 • ułatwia wchłanianie magnezu
 • oczyszcza organizm i eliminuje substancje toksyczne (przeprowadza detoks całego organizmu)
 • zmniejsza bóle, eliminuje infekcje bakteryjne i wirusowe
 • zmniejsza stany zapalne (podstawa przy grypie i przeziębieniu)
 • stanowi remedium na zgagę, wymioty i nudności
 • rewelacyjne lekarstwo na nadżerki w żołądku i przewodzie pokarmowym (wrzody)
 • wspomaga leczenie trądziku, owrzodzeń oraz alergii
 • oparzenia, użądlenia pszczół oraz torbiele również dobrze reagują na lecznicze okłady z sody, jak również zastosowanie wewnętrzne
 • neutralizuje nadkwasowość witaminy C do postaci askorbinianu sodu (substancji bardziej przyswajalnej przez organizm). Witaminę C zawsze powinno się zażywać w połączeniu z sodą
 • w gospodarstwie domowym służy do neutralizacji zapachów, usuwania plam czy prania (odkaża i rozjaśnia)
 • stosowana jako środek czyszczący do zębów – wykazuje lepsze działanie od pasty, a w dodatku jest nietoksyczna

Zwróć uwagę na proces produkcji

Soda „spożywcza”

Nigdy nie kupuj sody oczyszczonej ze sklepu spożywczego! Jest to produkt o jakości „spożywczy”, zanieczyszczony aluminium i nie nadaje się na cele suplementacyjne. Soda musi mieć jakość co najmniej „czysty”.

 

Certyfikaty jakości

Zwróć uwagę na to, czy firma wydaje stosowne atesty jakości. 90% rynku zalewają nas produkty niewiadomego pochodzenia produkcyjnego. W najlepszym wypadku po prostu nie działają, w najgorszym trują nas szkodliwymi dla zdrowia domieszkami. Większość sprzedawana jest jako „czda” (czyste do analiz).

Wdzięcznym przykładem tutaj jest kwas l-askorbinowy. Często kupujemy go jako lewoskrętną witaminę C na cele suplementacyjne. Jest to tak popularny produkt, że czarny rynek dosłownie kwitnie. W większości przypadków jest to chiński produkt przemysłowy, który z początku miał służyć do czyszczenia basenów. Okazał się jednak strzałem w dziesiątkę jako produkt na cele prozdrowotne! Osobiście nie odważyłabym się spożywać go w dłuższej perspektywie.. Dobry chemik „na oko” potrafi ocenić, czy takowy kwas kwalifikuje się w ogóle na jakość „spożywczy”, nie wspomnę o „technicznym”! Nie licz na to, że kupisz dobrej jakości witaminę C za 30zł ! Taka po prostu nie istnieje.

 

Jakość produktu

Jakość produktu chemicznego o nazwie „spożywczy” nie nadaje się do wewnętrznej suplementacji! Ten parametr jest często błędnie interpretowany, bo „spożywczy” wydaje się odpowiedni do spożywania. Nic bardziej mylnego! Jakość „spożywcza” to parametr, który mówi o tym, że produkt może być wykorzystywany na cele produkcji spożywczej (np. do konserwacji żywności) lub na cele domowe (np. odpleśnianie produktów lub wekowanie).

Wbrew ogólnemu pojęciu, do celów suplementacji nadaje się wyłącznie produkt o jakości „czysty” lub „czysty do analizy”. „Czysty” w rzeczywistości to w praktyce to samo co „czysty do analizy”. Różni je jedynie wymóg zakresu dokładności badań i liczba miejsc po przecinku w wynikach. Za tym idzie też i cena.

Jak stosować?

Typowa kuracja

¼ – ½ łyżeczki sody (308 – 616 mg sody) / pół szklanki wody 3 razy dziennie poza posiłkami (godzinny odstęp!).

Najlepiej samemu oceń swoją optymalną częstotliwość. Badaj na bieżąco paskami lakmusowymi pH swojego moczu i śliny (najlepiej z rana). Wynik powinien wynosić 7.0 i każde odstępstwo od tej normy niesie za sobą zaburzenia zdrowotne.

 

Częstotliwość przyjmowania:

7 dni w tygodniu

 

Czas kuracji:

1 miesiąc (standardowo) – 3 miesięcy (w trudniejszych przypadkach). W dłuższej perspektywie soda może rozdrażniać żołądek, natomiast jak najbardziej można stosować ją cyklicznie z przerwami.

Uwagi

Soda, a jedzenie

najważniejsza uwaga – nigdy nie pij sody około jedzenia (zneutralizuje wtedy soki i enzymy trawienne, a te mają za zadanie przetrawić jedzenie). Sodę przyjmuj najlepiej z 1.5 h odstępem od posiłku.

Czytaj więcej – wyjątki od reguły.

 

Nierozpuszczone osady sody

Nigdy nie wypijaj nierozpuszczonych osadów sody! Woda powinna być zawsze lekko ciepła, żeby soda dobrze się rozpuściła.

 

Soda i odkwaszanie żołądka

Soda może działać zobojętniająco na kwasy żoładkowe. Problem sprowadza się głównie do niewłaściwego używania sody (blisko jedzenia) i do długotrwałego jej użytkowania. Traktujmy sodę jako świetne lekarstwo, ale doraźne (do miesiąca, góra 3 mies.). W przypadku chorób przewlekłych rób przerwy.

 

Soda i demineralizacja

Istnieje opinia, że soda może wypłukiwać z organizmu pewne witaminy i minerały (zwłaszcza te z grupy B, kwas foliowy i chrom).

Traktujmy sodę jako silną alkalizację, ale doraźne. Przy długotrwałym stosowaniu, należy wziąć powyższe pod uwagę i stosować sodę w połączeniu z innymi podporami minerałowymi (proszki mineralne), czy solą morską lub himalajską, które znakomicie mineralizują.
Dla mnie istotą całej kuracji jest jednak końcowa kalkulacja – soda przynosi ogromne korzyści zdrowotne dla tych, którym inne metody alkalizacji nie pomogły.

 

Soda i żołądek

Soda może drażnić żołądek, może zakłócać równowagę chemiczną organizmu i zaburzać trawienie (szczególnie stosowana za długo).

 

Czas oddziaływania sody

Soda ma krótki czas oddziaływania (3-4 godziny), po tym czasie nie obserwuje się jej działania leczniczego.

 

Ostatnia dawka sody

Ostatnią dawkę sody stosuj najlepiej godzinę przed snem. Dzięki temu Twój organizm będzie mógł się regenerować całą noc w środowisku alkalicznym.

Zdrowotne przepisy

Grypa, przeziębienie, ciężkie przypadki

¼ – ½ łyżeczki sody (308 – 616 mg sody) / pół szklanki wody co 2 godziny

 

Woda alkaliczna

3 g sody rozpuść w litrze wody pitnej. Pij przez cały dzień. Więcej o wodzie alkalicznej znajdziesz tutaj.

 

Najlepszy drink energetyczny pod słońcem (np. na zatrucie pokarmowe)

 • ¼ – ½ łyżeczki sody
 • 2 łyżki dobrego octu jabłkowego (np. z Rossmana)

Wymieszaj składniki aż przestanie buzować, zalej szklanką wody. Taką miksturę pij 3 razy dziennie.

O magicznym działaniu tego drinku pisane są książki. Zastosowanie octu jabłkowego dla poprawy zdrowia jest nieprzecenione! Pamiętaj tylko, żeby każdy ocet jabłkowy zaprawić wcześniej witaminą C (wystarczy 500 – 1000 mg), która zneutralizuje obecne w nim pleśnie (aflatoksynę)

 

Silniejsza forma alkalizacji (carb-bicarb)

Składniki zalej szklanką wody. Przyjmuj 3 razy dziennie.

 

Kąpiel magnezowa – uzupełnienie niedoborów magnezu

Weź gorącą kąpiel z dodatkiem 1 – 2 szklanek chlorku magnezu i 1-2 szklanek sody oczyszczonej,. Soda ma właściwości lepszego wchłaniania magnezu.

Tańszą metodą będzie pewnie smarowanie się oliwą magnezową, jednak połączenie magnezu i sody w kąpieli daje spektakularne efekty uzupełnienia niedoborów magnezu.

Podobne, tańsze rozwiązanie uzyskasz wsypując do kąpieli Sól Epsom, jednak efekty takiej terapii magnezowej są dużo mnie trwałe.

 

Egzema / silne swędząca skóra

Egzema ma najczęściej podłoże grzybicze i tak też należy ją leczyć.

Składniki rozpuść w szklance wody.

Smaruj doraźnie przy występującej egzemie. Bardziej skuteczna jest jednak ogólna alkalizacja organizmu (np. sodą)

 

Najlepsza kuracja antynowotworowa

 • 1 część sody oczyszczonej
 • 5 części 100% syropu klonowego

Miksturę wlej na patelnię i podgrzewaj na średnim ogniu przez 5 minut intensywnie mieszając. Mikstura zwiększy swoją objętość i zacznie się pienić. Przechowuj ją w chłodnym miejscu.

Pij 1 łyżeczkę 2 x dziennie (3 x dziennie w poważnych przypadkach). Pij miksturę 7-8 dni – ten czas często wystarcza by usunąć guzy o rozmiarze 2-5cm. Nie przejmuj się wydalanymi toksynami, czy biegunką. Jest ona sposobem ciała na pozbycie się obciążeń kwasami. Zwolennikami tej kuracji są między innymi onkolog dr Tullio Simoncini i naturopata Andreas Moritz

 

Eko pasta do zębów

 • Pasta nr 1: rozpuść trochę sody z 3% wodą utlenioną i umyj miksturą zęby. Woda utleniona świetnie podziała na bakterie w jamie ustnej
 • Pasta nr 2: moja ulubiona
  • olej kokosowy VCO (1/4 szklanki) – przeciwbakteryjny i przeciwgrzybiczy
  • ksylitol (4-5 łyżek) – przeciw próchniczy, sprzyja likwidacji płytki nazębnej i wzmacnia mineralizację szkliwa
  • naturalny olejek: miętowy lub goździkowy (ok. 1 łyżeczka) – opcjonalnie dla smaku

UWAGA: nigdy nie stosuj sody jako pasty do zębów. Soda mocno podrażnia szkliwo i po wielu latach stosowania może być ono nie do odbudowania. W ostateczności akceptowana jest dobrze rozpuszczona soda w ciepłej wodzie, najlepiej do płukania jamy ustnej.

A najlepszy płyn do płukania ust to roztwór Mleka Magnezji.

 

Maseczka na czyste pory i detoks ciała

Ta maseczka nie tylko oczyści pory na twarzy. Wcierana w ciało, usunie również toksyny.

 • Zmieszaj trochę sody z olejem kokosowym do uzyskania jednolitej konsystencji.
 • Wsmaruj w twarz i pozostaw na 20 minut.
 • Po tym czasie spłucz maseczkę.
 • UWAGA: Nie używaj maseczki zbyt często, gdyż soda ma odczyn silnie zasadowy, a skóra na codzień potrzebuje kwaśnego. Stosuj maseczkę średnio 2 – 4 razy w miesiącu.

 

Eko pranie bez chemikalii

 • 1 – 1.5 szklanki boraksu (zmiękcza wodę) i 1 – 1,5 szklanki sody kalcynowanej (węglan sodu, tzw. soda piorąca) wsyp zamiast proszku do prania.
 • Do jasnych ubrań – dodatkowo dodaj pół szklanki wodorowęglanu sodu (sody oczyszczonej) dla wybielenia kolorów.
 • Do ciemnych ubrań – dodatkowo dodaj łyżkę soli dla zachowania kolorów.
 • Do płukania dodaj szklankę octu spirytusowego i wymieszaną z Twoim ulubionym olejkiem eterycznym
 • Orzechy piorące moim zdaniem mają lekką tendencję do zaszarzania ubrań.

 

Eko środek czyszczący

Jako, że soda ma właściwości wybielające, świetnie nadaje się np. do czyszczenia fug łazienkowych.

Rozrób trochę proszku z małą ilością wody tak, aby utworzyła się pasta. Nakładaj pastę szczoteczką do zębów na zabrudzone fugi na minimum 20 minut. Potem zmyj. Taka pasta nadaje się do czyszczenia wielu innych zabrudzonych powierzchni.

 

Eko proszek do zmywarki

Wymieszaj ze sobą:

 • 2 części boraksu
 • 2 części sody
 • 1 część kwasku cytrynowego
 • 1 część soli
 • kilka kropli olejku eterycznego (opcjonalnie, ale efekt z olejkiem jest super).

Dla lepszego wypolerowania naczyń dolej niezależnie od mieszanki trochę octu.

 • zmywarka kompaktowa – 1 czubata łyżka mikstury
 • zmywarka 45cm – 2 czubate łyżki mikstury
 • zmywarka 60cm – 3 czubate łyżki mikstury

Powiązane artykuły

 

 

 

 

5 myśli na “KARTA CHARAKTERYSTYKI – Soda oczyszczona”

 1. Baczny Obserwator

  Soda oczyszczona zawierająca aluminium aluminium, to PROSZEK DO PIECZENIA. Nia gmatwajcie pojęć i nazwijcie rzecz po imieniu.

  1. Technicznie się zgadza, dlatego piszę, żeby sodę kupować w sklepach chemicznych z oznaczeniem “cz” lub “czda”, bo te jakości gwarantują brak aluminium

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *