KARTA CHARAKTERYSTYKI – Sól Epsom

Sól Epsom dla zdrowia

 • sól Epsom, czyli siarczan magnezu, jest naturalnie występującym związkiem magnezu, siarki i tlenu
 • stosowana do oczyszczania wątroby i woreczka żółciowego z kamieni (wg. metody Andreasa Moritza i Huldy Clark). Ja osobiście używam soli Epsom wewnętrznie tylko do tego celu. Z uwagi na swoje kwasotwórcze właściwości siarczan magnezu, nie nadaje się moim zdaniem na regularną suplementację magnezem (na te cele lepszy jest chlorek magnezu). Dzięki właściwościom kwasotwórczym sprawdza się jednak znakomicie jako środek do rozszerzania przewodów żółciowych, rozmiękczania kamieni wątrobowych ułatwiając ich przemieszczanie się podczas kuracji oczyszczania wątroby.
 • z uwagi na zawartość siarki sól Epsom posiada szeroki wachlarz zastosowań kosmetycznych. Siarka jest bowiem przyjaciółką urody – wpływa dobroczynnie na włosy, paznokcie i skórę
 • stosowana w kąpielach solankowych na rewitalizację skóry, problemy skórne, detoks i odprężenie (uwaga: sól Epsom lepiej detoksykuje organizm niż chlorek magnezu)
 • stosowana również w kąpieli na bóle mięśni, stawów i artretyzm lub zwyczajnie na podniesienie poziomu magnezu w organizmie. W tym przypadku jednak właściwszą (ale i droższą) formą będzie chlorek magnezu z uwagi na lepsze wchłanianie przez skórę (patrz poniżej „Na co uważać”)
 • ze względu na właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, zalecana na brodawki, opryszczkę i trądzik, atopowe zapalenie skóry, egzemy

Zwróć na to uwagę !

 • Formy magnezu

  Do zastosowań suplementacyjnych wybieraj dobrze przyswajalne formy magnezu (chlorek magnezu lub cytrynian magnezu). Według Daniel Reid, autora Tao Detox, siarczan magnezu (Sól Epsom) jest szybko wydalany przez nerki i dlatego trudniejszy do przyswojenia (wyjątek stanowi jego zastosowanie do oczyszczania wątroby). To wyjaśniałoby, dlaczego efekty kąpieli solankowych w tej soli nie trwają zbyt długo i dlaczego trzeba użyć jej więcej niż np. chlorku magnezu, aby uzyskać podobne rezultaty. Chlorek magnezu natomiast jest bardzo łatwo przyswajany i metabolizowany w organizmie człowieka, alkalizuje dodatkowo pH w organizmie oraz detoksykuje nadmiar wapnia z komórek (co przekłada się na więcej energii).

 • Certyfikaty jakości

  Zwróć uwagę na to, czy firma wydaje stosowne atesty jakości. 90% rynku zalewają nas produkty niewiadomego pochodzenia produkcyjnego. W najlepszym wypadku po prostu nie działają, w najgorszym trują nas szkodliwymi dla zdrowia domieszkami. Większość sprzedawana jest jako „czda” (czyste do analiz).

  Wdzięcznym przykładem tutaj jest kwas l-askorbinowy. Często kupujemy go jako lewoskrętną witaminę C na cele suplementacyjne. Jest to tak popularny produkt, że czarny rynek dosłownie kwitnie. W większości przypadków jest to chiński produkt przemysłowy, który z początku miał służyć do czyszczenia basenów. Okazał się jednak strzałem w dziesiątkę jako produkt na cele prozdrowotne! Osobiście nie odważyłabym się spożywać go w dłuższej perspektywie.. Dobry chemik „na oko” potrafi ocenić, czy takowy kwas kwalifikuje się w ogóle na jakość „spożywczy”, nie wspomnę o „technicznym”! Nie licz na to, że kupisz dobrej jakości witaminę C za 30zł ! Taka po prostu nie istnieje.

 • Jakość produktu

  Jakość produktu chemicznego o nazwie „spożywczy” nie nadaje się do wewnętrznej suplementacji! Ten parametr jest często błędnie interpretowany, bo „spożywczy” wydaje się odpowiedni do spożywania. Nic bardziej mylnego! Jakość „spożywcza” to parametr, który mówi o tym, że produkt może być wykorzystywany na cele produkcji spożywczej (np. do konserwacji żywności) lub na cele domowe (np. odpleśnianie produktów lub wekowanie).

  Wbrew ogólnemu pojęciu, do celów suplementacji nadaje się wyłącznie produkt o jakości „czysty” lub „czysty do analizy”. „Czysty” w rzeczywistości to w praktyce to samo co „czysty do analizy”. Różni je jedynie wymóg zakresu dokładności badań i liczba miejsc po przecinku w wynikach. Za tym idzie też i cena!

Jak stosować?

 • Typowa kuracja

  Oczyszczanie wątroby z kamieni żółciowych. Czytaj więcej

Zdrowotne przepisy

 • Rewitalizująca kąpiel (detoks)

  1 – 2 szklanki Soli Epsom rozpuść w kąpieli (do wchłonięcia przez skórę wystarczy 20 minut kąpieli)

 • Szampon zwiększający objętość włosów

  Do szamponu dodaj łyżeczki soli Epsom i dobrze wymieszaj. Szampon, z uwagi na zawartość siarki w soli Epsom, działa antybakteryjnie, antyłupieżowo i antyłojotokowo.

 • Szampon na wypadające włosy

  Jeśli masz problem z wypadaniem włosów, do szamponu dodaj łyżeczkę boraksu i dobrze wymieszaj. Musisz mieć na uwadze, że uzyskujesz finalnie zasadowy odczyn roztworu, a skóra potrzebuje odczynu kwaśnego . Warto więc spłukać na koniec głowę jakimś odczynem kwaśnym (np. wodą z cytryną, kwaskiem cytrynowym czy octem).Włosy wypadają w większości przypadków z powodu obecnych na skórze głowy grzybów candida, które zjadają nasze mieszki włosowe. Możesz mieszać zarówno Sól Epsom i boraks jednocześnie.

 • Peeling do twarzy

  Pół łyżeczki soli Epsom wymieszać ze swoim dowolnym kosmetykiem do twarzy (może być to żel do mycia, krem lub olejek) i wmasować dobrze w skórę

 • Peeling do ciała

  Garść soli zmieszaj z oliwą lub olejem kokosowym i wmasować dobrze w skórę

 • Oparzenia słoneczne

  2 łyżki soli rozpuść w szklance wody i spryskujemy nimi poparzone miejsca

 • Środek na przeczyszczenie

  W razie potrzeby rozpuść płaską łyżkę soli Epsom w szklance wody i wypij powoli. Siarczan magnezu ma działanie osmotyczne, to znaczy, że wiąże wodę w jelitach. Roztwór ma okropny smak, ale działa cuda. Jest to jednak metoda, która powinna być stosowana sporadycznie

 • Zmiękczenie prania

  ¼ szklanki soli Epsom wymieszaj razem z proszkiem do prania

Wyłowione z Sieci

W tym dziale znajdziesz historie ludzi, którzy bezoperacyjnie oczyścili swoją wątrobę i postanowili się podzielić swoimi doświadczeniami z otoczeniem.

Powiązane artykuły

2 myśli na “KARTA CHARAKTERYSTYKI – Sól Epsom”

 1. Pingback: KARTA CHARAKTERYSTYKI - Soda oczyszczona | Moja Symbioza

 2. Pingback: KARTA CHARAKTERYSTYKI - Magnez | Moja Symbioza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *