10 korzyści, jakie niesie ze sobą Trandermalna Terapia Magnezem

 

Magnez jest niczym cud mineralny ze swoim dobroczynnym wpływem na szeroki zakres dolegliwości. Ma też walory upiększające – niezawodny w kontekście odmładzania ciała. Jest niezbędny dla wielu reakcji enzymatycznych, zwłaszcza w odniesieniu do wytwarzania energii komórkowej, pozytywnie wpływa na zdrowie mózgu i układ nerwowy, a także zdrowe zęby i kości. W postaci chlorku magnezu zaskakuje jako pogromca wszelkich infekcji.

Dr Sircus pisze: “Bez magnezu nie ma energii, ruchu, nie ma życia.”

1. Leczenie bólu chlorkiem magnezu

Do leczenia bólu wykorzystuje się olej magnezowy stosowany przezskórnie.

Dr Linda Rapson, która specjalizuje się w leczeniu przewlekłego bólu, uważa, że około 70% jej pacjentów, którzy skarżą się na bóle mięśni, skurcze i zmęczenie, które według niej są oznakami niedoboru magnezu.

“Praktycznie wszystkie z ulegają poprawie, kiedy zaczynam stosować magnez”, mówi Rapson, która prowadzi w Toronto klinikę leczenia bólu. “To może wydawać się zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, ale to są fakty.”

Na własne oczy widziała poprawę stanu u osób z fibromialgią, migrenami i zaparciami. “Społeczność naukowa powinna skierować swoją uwagę na chlorek magnezu.” – mówi Rapson.

Ważną i znaczącą korzyścią oleju magnezowego jest ulga w bólu i rozluźnienie mięśni dla osób z zapaleniem stawów i skurczami mięśni. Magnez stosowany bezpośrednio na skórę łagodzi ból przewlekły i zmiękcza tkanki łączne. Magnez jest silnym środkiem rozszerzającym naczynia krwionośne i rozkurczowo działa na mięśnie gładkie.

2. Magnez, a układ nerwowy

Jeśli poziom magnezu jest niski, nerwy tracą kontrolę nad aktywnością mięśni, oddychaniem i procesami umysłowymi. Magnez ma zatem uspokajający wpływ na układ nerwowy.

Często jest zatem używany na dobry sen, uspokojenie, rozdrażnienie i nadmierne podekscytowanie. Użyteczny jest zwłaszcza przy napadach padaczkowych, konwulsjach w ciąży i „trzęsawce” alkoholików, u których poziom magnezu jest generalnie niski.

Ponadto magnezem uspokoisz tiki nerwowe, zmęczenie, skurcze mięśni, drżenie, nadwrażliwość, niepokoje, lęki, uczucie zmieszania, dezorientacji i nieregularne bicie serca.

Wiele z objawów choroby Parkinsona może być przezwyciężonych wysoką suplementacją magnezu. Można w ten sposób zapobiec drżeniu i złagodzić sztywność mięśni w stanie przedrzucawkowym.

Padaczka wykazuje bezpośredni związek z niedoborami magnezu. Im niższy poziom magnezu we krwi, tym padaczka jest bardziej dotkliwa. W badaniu 30 epileptyków, 450 mg magnezu dostarczane codziennie skutecznie zwalczało ich drgawki. Początkowy wybuch epilepsji może być stłumiony z udziałem magnezu.

U kobiet w ciąży mogą często wystąpić drgawki, nudności, zawroty i bóle głowy. W szpitalach stosuje się na takie stany napary z magnezu.

Ze względu na silny efekt relaksacyjny magnez nie tylko pomaga w bezsenności, ale jest również przydatny w leczeniu bóli głowy i migren.

Istnieje naukowo wykazana zależność pomiędzy liczbą samobójstw, a niedoborem magnezu. W rejonach ubogiej w magnez gleby istnieje wyższy wskaźnik samobójstw. Magnez pozytywnie wpływa zatem na stany depresyjne i lękowe.

Badania kliniczne Barbary Bourke i Waltera Lasta wykazały mniejsze spożycie antydepresantów u pacjentów z depresją, poprawę problemów związanych z bezsennością i nocnymi skurczami nóg i zespołem niespokojnych nóg przy stosowaniu na wieczór moczenia stóp w misce z oliwą magnezową, najlepiej z dodatkiem sody. Inni pacjenci donosili o odczuciu głębszego snu i porannego wypoczęcia. Inny pacjent znowu zmniejszył skutki oparzeń posłonecznych (brązowe plamki) stosując olej magnezu.

3. Odstresuj się masażem lub kąpielą z magnezem

Istnieje wiele sposobów, aby uspokoić osobę i przeciążenie sensoryczne. Nic nie zadziała jednak tak dobrze jak dotyk. Jeden z najbardziej luksusowych zabiegów medycznych na ziemi ma zostać na stałe wprowadzony do salonów kosmetycznych, a jest nim właśnie masaż olejem magnezowym.

Bardzo silne oddziaływanie lecznicze mają również kąpiele z chlorkiem magnezu. Takie kąpiele konkurują z silnymi aplikacjami dożylnymi. Nie zastąpią ich jednak w sytuacjach awaryjnych. Wystarczy 20 minut kąpieli z dodatkiem 1 – 2 szklanek chlorku magnezu.

Jeszcze lepsze efekty uzyskasz wsypując do kąpieli 1-2 szklanek sody oczyszczonej, jako, że soda ma właściwości lepszego wchłaniania magnezu. Tańszą metodą będzie pewnie smarowanie się oliwą magnezową, jednak połączenie magnezu i sody w kąpieli daje spektakularne efekty uzupełnienia niedoborów magnezu.

4. Zatrzymaj procesy starzenia

Wapń i magnez są przeciwieństwami pod względem wpływu na naszą budowę ciała. Ogólna zasada brzmi:

Im Twoje ciało jest bardziej giętkie, tym więcej potrzebujesz wapnia, a im bardziej sztywne i nieelastyczne, tym mniej wapnia i więcej magnezu Ci potrzeba.


Dzieci i młodzi ludzie mają miękkie struktury ciała i gładką skórę, przy niskim poziomie wapnia oraz wysokim poziomie magnezu w komórkach i tkankach miękkich. Na ogół w fazie wzrostu potrzebują wysokiego spożycia wapnia.
To jest czysta biochemia młodości. Z wiekiem stajemy się coraz bardziej nieelastyczni.

Magnez może odwracać związane z wiekiem zwyrodnieniowe zwapnienia budowy ciała, co jednocześnie pomaga w procesie odmładzania. Walter Last w swoich książkach często nazywa magnez “Minerałem na odmłodzenie” i sporo jest w tym racji.

5. Medycyna sportowa, a magnez

Leczenie przezskórne magnezem oferuje ekscytujący przełom w medycynie sportowej. Trenerzy mogą leczyć w ten sposób rany, zapobiegać im oraz zwiększać wyniki sportowców. Magnez zmniejsza ból i stan zapalny i zapewnia szybszą regenerację tkanek. Miejscowe stosowanie chlorku magnezu zwiększa elastyczność mięśni, co pomaga unikać obrażeń. Magnez zwiększa również siłę i wytrzymałość.

Dr Jeff Schutt mówi, że urazów ścięgna można uniknąć poprzez magnezowe wsparcie żywieniowe. Skurcz i relaks zależy od odpowiedniego poziomu magnezu zgromadzonego w komórkach. Ciekły chlorek magnezu może być spryskany i wcierany w miejsce bólu ścięgna Achillesa, aby zmniejszyć obrzęk. Moczenie stóp w misce chlorku magnezu (najlepiej z dodatkiem sody) jest jedną z najlepszych kuracji – oprócz gimanstytki – dzięki której można uniknąć urazów i ochronić ścięgna podczas wysiłku fizycznego.

6. Działanie antybakteryjne, a magnez

Pierwszym znanym badaczem, który promował antybiotyczne działanie magnezu był francuski chirurg, profesor Pierre Delbet. W 1915 roku szukał rozwiązania na oczyszczenie rany żołnierzy. Okazało się, że tradycyjnie stosowane antyseptyki w rzeczywistości uszkadzały tkanki i jedynie zwalczały infekcje zamiast im zapobiegać.

We wszystkich jego badaniach, roztwór chlorku magnezu był zdecydowanie najlepszy. Stwierdził, że nie tylko jest on nieszkodliwy dla tkanek, ale również znacznie zwiększona aktywność leukocytów i fagocytozę oraz niszczy drobnoustroje chorobotwórcze.

Później profesor Delbet przeprowadził eksperymenty z wewnętrznym stosowaniem chlorku magnezu, który okazał się potężnym środkiem pobudzającym układ odpornościowy. W jego eksperymentach, fagocytoza wzrosła o do 333%. Oznacza to, że po podaniu chlorku magnezu, liczba białych krwinek (do niszczenia drobnoustrojów) wzrosła trzykrotnie!

Konsekwencją odkrycia Profesora Delbeta były wnioski, że chlorek magnezu może być korzystny w leczeniu szerokiego zakresu dolegliwości: chorób układu pokarmowego, takich jak zapalenie okrężnicy i problemów pęcherzyka żółciowego; choroby Parkinsona, drżenia i skurczy mięśni; trądziku, egzemy, łuszczycy, brodawek i swędzącej skóry; impotencji, przerostu prostaty, mózgu i zaburzeń krążenia; astmy, kataru siennego, pokrzywki i reakcji anafilaktycznych. Włosy i paznokcie stawały się mocniejsze i zdrowsze po stosowaniu chlorku magnezu, a pacjenci mieli więcej energii.

Profesor Delbet wykorzystywał chlorek magnezu rutynowo dla swoich pacjentów z infekcjami oraz na kilka dni przed rozpoczęciem każdej planowanej operacji. Był naprawdę zaskoczony, jak wielu z tych pacjentów doświadczało euforii i wybuchów energii tuż przed operacją.

7. Prewencja nowotworowa, a magnez

Profesor Delbet odkrył również, że chlorek magnezu miał bardzo dobry efekt zapobiegawczy przed rakiem i stanami przednowotworowymi takimi jak leukoplakia, nadmierne rogowacenie i przewlekłe zapalenie sutka.

Badania epidemiologiczne potwierdziły, że w regionach bogatych w magnez w glebie obserwuje się mniej nowotworów niż u osób z niskim poziomem magnezu.

8. Magnez, a układ rozrodczy

Jednym z pierwszych narządów podatnych na zwapnienia są jajniki, a to prowadzi do napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

Badania jednego ginekologa nad terapią magnezem wykazały, że kiedy jego pacjentki zaczynały spożywać wysokie dawki magnezu, ich PMS z czasem zanikało, a kobiety czuły się i wyglądały o wiele młodziej. Większość z nich zgłaszało też utratę wagi, zwiększenie poziom energii, zmniejszenie stanów depresyjnych i przywrócenie zadowolenia z seksu.

Dla mężczyzn, magnez jest równie korzystny jak dla kobiet. Leczy problemy wynikające z powiększonego gruczołu krokowego. Objawy zazwyczaj ulegają poprawie po suplementacji chlorkiem magnezu.

9. Magnez – Surowica na zatrucia i ukąszenia

Chlorek magnezu ma określone działanie na wirusa tężca i jego wpływ na organizm. Wygląda na to, że chroni przed ukąszeniami węży. Świnki morskie nie umarły po naturalnie śmiercionośnych zastrzykach. Królik przeżył trujący jad węża po podaniu roztworu chlorku magnezu.

10. Pozostałe badania

Francuski lekarz, dr A. Neveu, wyleczył chlorkiem magnezu kilku pacjentów z błonicą w ciągu dwóch dni. Wyleczył również 15 przypadków choroby Heinego-Medina w ciągu kilku dni jeśli leczenie rozpoczęto natychmiast lub w ciągu kilku miesięcy, kiedy paraliż jeszcze nie postąpił.

Dr Neveu uznał również chlorek magnezu jako efektywny przeciwko astmie, zapaleniom oskrzeli, zapaleniom płuc, rozedmie, zapaleniom gardła, migdałków, chrypce, przeziębieniom, grypie, krztuścu, odrze, różyczce, śwince, szkarlatynie, zatruciom, zapaleniu żołądka i jelit, czyrakom, ropniom, zanokcicy,zakażeniom ran i zapaleniu szpiku.

W ostatnich latach, Raul Viergini i wielu innych lekarzy potwierdzili wcześniejsze odkrycia i dodali do listy więcej chorób takich jak: ostra astma, atak, szok, tężec, półpasiec, ostre i przewlekłe zapalenie spojówek, zapalenie nerwu wzrokowego, choroby reumatyczne, choroby alergiczne i zespół przewlekłego zmęczenia. Wykazali też ponownie korzystne efekty w terapii nowotworów.

We wszystkich tych badaniach, chlorek magnezu wykazywał o wiele lepsze wyniki niż inne związki magnezu.

Dr Sircus w swoich badaniach opisuje, że magnez jest stosowany w kontroli wagi, cukru we krwi i cholesterolu. Stwierdza, że magnez jest potrzebny do budowy białek, skrobi i metabolizmu tłuszczy, odgrywa ważną rolę w wątrobie, tarczycy oraz funkcji przytarczyc. Wymienia nawet korzyści zdrowotne dla jamy ustnej, jako, że magnez ma właściwości alkalizujące, a jama ustna lubi środowisko zasadowe.

Zwiększone spożycie magnezu zapobiega lub rozpuszcza kamienie nerkowe i kamienie pęcherzyka żółciowego, aktywuje enzymy trawienne i produkcję żółci oraz poprawia zdrowie flory jelitowej.

Chlorek magnezu jest zatem korzystny w normalizacji procesów trawiennych, zmniejszając dyskomfort trawienny i wzdęcia i nieprzyjemny zapach ciała, w tym pod pachami i na stopach. Wyjaśnia to jednocześnie znane fakty, dlaczego bogaty w magnez chlorofil jest skuteczny w zmniejszaniu nieprzyjemnego zapachu ciała.

 

Powiązane artykuły

Źródła:
Dr. Pierre Delbet – Magnesium, The Nutrient That Could Change Your Life
Mark Sircus – Transdermal Magnesium Therapy, 2011
Daniel Reid – Tao Detox, 2003
www.health-science-spirit.com/MagChlor.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *