Czym jest Reakcja Heximera (Herx’a) i czy trzeba z nią walczyć?

 

Jeśli nigdy nie oczyszczałeś organizmu, podczas wielu kuracji możesz spodziewać się reakcji Herx’a. Kuracje oczyszczające powodują wyeliminowanie z krwi toksyn, metali ciężkich i drożdżaków Candida, które praktycznie każdy z nas posiada. Gdy system immunologiczny zabija patogeny, organizm musi pozbyć się ich martwych ciał, oraz zneutralizować wszelkie wydzielane przez nie toksyny. Jest to tzw. reakcja oczyszczania organizmu, zwana również kryzysem ozdrowieńczym, który może trwać kilka dni, 2 tygodnia, a w cięższych przypadkach nawet 6 miesięcy!

Czym jest zatem reakcja Herximera?

Zacznę od tego, że wbrew powszechnej opinii, nigdy nie nazwałabym Reakcji Herx’a efektem ubocznym danej kuracji. Reakcję należy wręcz traktować jako pozytywną – jest to reakcja ozdrowieńcza i świadczy o tym, że Twój organizm się oczyszcza.

Gdy system immunologiczny zabija patogeny, organizm musi pozbyć się ich martwych ciał, oraz zneutralizować wszelkie wydzielane przez nie toksyny. Jest to tzw. reakcja oczyszczania organizmu, zwana też kryzysem ozdrowieńczym.

Co to oznacza w praktyce?

W naszym „cywilizowanym życiu” jemy smażone, wędzone, a dodatkowo zatrute chemią, pozbawione tlenu pokarmy, i dlatego do ich strawienia potrzeba go bardzo dużo. A tkanki żyją praktycznie w środowisku beztlenowym i zmuszone są walczyć o każdy dodatkowy łyk powietrza.

Weźmy za przykład popularną wodę utlenioną (nadtlenek wodoru). U niektórych osób przyjęcie nawet 2 kropli nadtlenku wodoru wywołuje nieraz różne dolegliwości z omdleniem włącznie. Podobnie jak to ma miejsce z mieszczuchem, który ocknął się w lesie.

Jednak w związku z tym, że organizm ludzki – na skutek siedzącego trybu życia, sposobu żywienia i innych czynników – praktycznie zawsze odczuwa niedobór tlenu, przyjmowanie nadtlenku wodoru przy jakichkolwiek zaburzeniach nie okaże się zbędnym.

Możliwe objawy

Stosując kurację oczyszczającą, detoksykującą (np. jod, boraks, woda utleniona, czy preparaty Marion i wiele innych) przez kilka dni (niekiedy do 2 tygodni), możesz czuć się nie najlepiej. Typowymi objawami mogą być:

 • senność
 • bóle głowy
 • ogólne osłabienie i złe samopoczucie
 • nudności
 • wymioty
 • katar
 • pieczenie oczu
 • kaszel
 • kichanie
 • temperatura
 • niespodziewane miesiączki
 • rozwolnienie
 • usuwanie sporej ilości zgęstniałej krwi lub flegmy
 • poirytowanie
 • poddenerwowanie
 • napady złości, gniewu
 • nasilenie objawów mgły mózgowej, czy depresji (jeśli wcześniej występowały takie problemy)

Organizm może wykorzystywać różne kanały eliminacji dla pozbycia się zbędnych treści. Kanałem eliminacyjnym jest np. skóra: mogą powstawać:

 • wrzody
 • trądzik
 • wysypki
 • zaparcia
 • biegunki

Ogólnie można przyjąć, że często nawracają (uaktywniają się) zaszłe problemy, z którymi się wcześniej borykaliśmy. Co ciekawe, kolejność często jest nieprzypadkowa. Dolegliwości często zaczynają się od tych najświeższych (najkrótszych).

Nie bój się Reakcji Herx’a

Problem polega na tym, że większość ludzi, przyzwyczajona do objawowego działania tabletek, do tej szybkiej, krótkotrwałej ulgi, błędnie interpretuje reakcję Herximera.

Ponieważ bywa, że źle się czują, to wydaje im się, że coś im szkodzi, albo że są uczuleni lub chorzy. W rezultacie, wielu kończy kurację, zanim na dobre ją rozpocznie i wraca w objęcia tabletek.

Reakcję Herx’a należy raczej odczytywać pozytywnie.

Reakcja Herx'a oznacza, że dana kuracja działa.

Jeśli dolegliwości są jednak zbyt dokuczliwe..

Przede wszystkim należy być świadomym, że ostra reakcja Herx’a powinna być krótkotrwała do tygodnia czasu. Jeżeli ostre objawy wydłużają się w czasie to należy się zastanowić, czy to Herx je powoduje, czy może jest to po prostu objaw chorobowy?

Natomiast słabsza reakcja typu senność może trwać dłużej. Nawet tyle czasu co sam detoks! I to nie jest reakcja, przez którą należałoby przerywać kurację. W takim przypadku warto trochę “przecierpieć”.

Jeśli jednak efekty oczyszczania są intensywne, takie, że nie możesz ich znieść i normalnie funkcjonować, nie forsuj swojego organizmu na siłę. 

Silna reakcja Herx'a oznacza, że Twój organizm nie radzi sobie z detoksem i należy podejść do tematu powoli.

Na reakcję Herx’a powinny uważać zwłaszcza osoby:

 • osłabione
 • z nowotworami
 • starsze

Jak zmniejszyć reakcję Herx’a

Opcjonalnie lub wszystko naraz, jeśli dalej jest kiepskie samopoczucie:

 • zmniejsz dawkę preparatu o połowę
 • zmniejsz częstotliwość przyjmowania preparatu (stosuj preparat np. co drugi dzień
 • zrób krótką przerwę w terapii
 • ostatecznie możesz kurację tymczasowo przerwać, ale pamiętaj, że ten wariant nie rozwiąże Twoich problemów, a symptomy oddali jedynie w czasie
 • gdy reakcja Herx’a zmaleje, stopniowo ponownie powoli podnoś dawkę / zwiększaj częstotliwość kuracji, tak, aby być w terapii, a nie forsować za bardzo organizmu

Są różne szkoły i podejścia do reakcji Herx’a. Jedni terapeuci uważają, że należy “katować” organizm według zasady, że najpierw musi być gorzej, aby potem było lepiej. Inni podchodzą do tematu bardziej indywidualnie.

Jestem zdecydowanie zwolenniczką tego drugiego podejścia. Uważam wręcz, że..

Nie chodzi o to, aby reakcja Herx'a była agresywna, gdyż nigdy nie należy na siłę forsować słabszego organizmu.
Reakcja Herx'a jest sygnałem, że nasz organizm w danym momencie nie radzi sobie z detoksem, czy też usuwaniem pasożytów itd. 
Co gorsza, jeśli w tym danym momencie zablokują się jego szlaki detoksykacyjne, organizm na lata może pozostać w stanie silnego osłabienia.

Reakcję Herximera powinno się dopasować indywidualnie do danej osoby i nie robić nic na siłę, gdyż silny Herx zawsze świadczy o słabszych zdolnościach organizmu do detoksu. Każdy organizm jest inny i jeśli ktoś nie radzi sobie z wydalaniem toksyn, czy martwych patogenów, to należy najpierw zwiększyć jego zasoby detoksykacyjne, a dopiero potem wykonywać agresywne kuracje.

Chodzi więc przede wszystkim o to, aby detoks wykonać bezpiecznie i stabilnie w czasie. Silniejszy organizm sam przewalczy reakcję Herx’a, słabszy może po prostu nie dać rady.

Znam przypadki osób, które przez lata nie mogły się pozbierać po silnej kuracji odrobaczającej, która była wykonana bez tzw. “asekuracji”, tj. sorbentów, probiotyków, czy alkalizacji.

W skrajnych przypadkach (osłabionego organizmu) może dość nawet do:

 • zatrucia endogennego własnymi “odpadami”, które utkną gdzieś na lata w układzie limfatycznym
 • rozchwiania natury emocjonalnej (np. depresji, lęków), jeśli padnie na “podatny grunt”

 

Oczywiście zawsze też można zastosować dodatkowe środki zaradcze :)

13 myśli na “Czym jest Reakcja Heximera (Herx’a) i czy trzeba z nią walczyć?”

 1. Witam, dlaczego nie podaje Pani że cytuje książkę? To nie są w części Pani teksty i byłoby uczciwie podać przypis lub że jest to cytat z ksiązki “Woda utleniona na straży zdrowia”.

  1. Kasia Kurczynska

   Staram się bardzo pilnować tych kwestii. Jeśli gdzieś zapomniałam wrzucić cudzysłów to proszę o namiar, a uzupełnię.

 2. Witam ;dopadł mnie herx jak sobie pomóc może jakieś tabletki przeciwbólowe.Na początku łzawiły mi oczy a w nozdrzach czułam jakby zimny azot a teraz samopoczucie strasznie . Proszę o radę

  1. Zimny azot w nozdrzach? Co to za produkt wywołał tak dziwne reakcje? Jeśli reakcja Herx’a jest za duża i mocno nieprzyjemna, proszę wrócić do mniejszej dawki środka która nie powodowała takiej reakcji.

  2. Brałam boraks 3 x 5 ml po ośmiu dniach osłabienie, pieczenie skóry ,brak apetytu .Czym złagodzić objawy?

  3. Gdy zauważamy silną reakcję herx’a najlepiej odstawić produkt, ewentualnie zmniejszyć dawkę. A na to co już wystąpiło pić dużo wody i pobrać jakiś preparat wiążący (zeolit lub węgiel aktywny) lub detoksykujący (woda utleniona, NAC itp).

 3. Niestety h2o2 może pogorszyć krew, bo ją rozrzedza, dlatego napisałam posta o swoich doświadczeniach, żeby przed tym ustrzec https://mojasymbioza.pl/2017/01/kulisy-wewnetrznej-kuracji-woda-utleniona-czyli-jak-zaczely-wypadac-mi-wlosy.html/). Tak jak osobom z gęstą hemoglobiną h2o2 będzie służyć, tak tym z anemią wręcz przeciwnie – statystycznie ludziom zaczynają się sypać włosy. Przy RZS i anemii jednocześnie zdecydowanie oparłabym się na innych metodach.

 4. Anemia towarzyszyła mi przez całe życie, od pewnego czasu hemoglobina na poziomie 10-11 to smutna rzeczywistość. Wiele innych, przewlekłych dolegliwości (RZS, zwłóknienie płuc) skłania mnie do rozważenia wody utlenionej jako sposobu poprawienia stanu zdrowia. Obawiam się jednak, że picie roztworu H2O2 jeszcze pogorszy morfologię odniesie odwrotny skutek. Proszę o radę.
  Zygmunt

  1. Proszę podpowiedzieć jak zwiększyć zasoby detoksykacyjne by nie dochodziło do herxow, mam z nimi problem, a nie chce zrobić sobie krzywdy na lata.

  2. Przede wszystkim, tak jak napisałam w artykule, proszę nie forsować swojego organizmu. mam feedback od osób które w ten sposób “zablokowały” swoje zdrowie na amen. Jedyną metodą, aby przejść przez proces detoksu u osób nadwrażliwych, jest zmniejszenie dawek i częstotliwości. Dopiero jak organizm się przystosuje lub usunie już część większych obciążeń, wtedy można próbować zwiększać dawki i częstotliwość. Naprawdę nie ma jednej recepty dla wrażliwców – należy proces dopasować do swojej osoby tak, aby móc w miarę normalnie funkcjonować. Za przykład podam siebie i usuwanie pasożytów. Przeciętna kuracja to miesiąc stosując dawki 2 x dziennie. Ja pasożyty usuwałam przez pół roku 1 x dziennie, w początkowej fazie co 3 dzień. Kolejna sprawa to boraks.. zanim doszłam do dawki 1/8 łyżeczki minęły chyba ze 2 miesiące? Już nie pamiętam. To co pamiętam to straszne bóle głowy po boraksie, niestety boraks również wywołuje sporego Herx’a.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *