Czym jest Reakcja Heximera (Herx’a) i czy trzeba z nią walczyć?

 

Jeśli nigdy nie oczyszczałeś organizmu, podczas wielu kuracji możesz spodziewać się reakcji Herx’a. Kuracje oczyszczające powodują wyeliminowanie z krwi toksyn, metali ciężkich i drożdżaków Candida, które praktycznie każdy z nas posiada. Gdy system immunologiczny zabija patogeny, organizm musi pozbyć się ich martwych ciał, oraz zneutralizować wszelkie wydzielane przez nie toksyny. Jest to tzw. reakcja oczyszczania organizmu, zwana również kryzysem ozdrowieńczym, który może trwać kilka dni, 2 tygodnia, a w cięższych przypadkach nawet 6 miesięcy!

Czym jest zatem reakcja Herximera?

Zacznę od tego, że wbrew powszechnej opinii, nigdy nie nazwałabym Reakcji Herx’a efektem ubocznym danej kuracji. Reakcję należy wręcz traktować jako pozytywną – jest to reakcja ozdrowieńcza i świadczy o tym, że Twój organizm się oczyszcza.

Gdy system immunologiczny zabija patogeny, organizm musi pozbyć się ich martwych ciał, oraz zneutralizować wszelkie wydzielane przez nie toksyny. Jest to tzw. reakcja oczyszczania organizmu, zwana też kryzysem ozdrowieńczym.

Co to oznacza w praktyce?

W naszym „cywilizowanym życiu” jemy smażone, wędzone, a dodatkowo zatrute chemią, pozbawione tlenu pokarmy, i dlatego do ich strawienia potrzeba go bardzo dużo. A tkanki żyją praktycznie w środowisku beztlenowym i zmuszone są walczyć o każdy dodatkowy łyk powietrza.

Weźmy za przykład popularną wodę utlenioną (nadtlenek wodoru). U niektórych osób przyjęcie nawet 2 kropli nadtlenku wodoru wywołuje nieraz różne dolegliwości z omdleniem włącznie. Podobnie jak to ma miejsce z mieszczuchem, który ocknął się w lesie.

Jednak w związku z tym, że organizm ludzki – na skutek siedzącego trybu życia, sposobu żywienia i innych czynników – praktycznie zawsze odczuwa niedobór tlenu, przyjmowanie nadtlenku wodoru przy jakichkolwiek zaburzeniach nie okaże się zbędnym.

Możliwe objawy

Stosując kurację oczyszczającą, detoksykującą (np. jod, boraks, woda utleniona i wiele innych) przez dzień lub dwa, rzadziej kilka, możesz czuć się nie najlepiej. Typowymi objawami mogą być:

 • bóle głowy
 • osłabienie
 • nudności
 • ogólne złe samopoczucie
 • wymioty
 • katar
 • pieczenie oczu
 • kaszel
 • kichanie
 • temperatura
 • niespodziewane miesiączki
 • rozwolnienie
 • usuwanie sporej ilości zgęstniałej krwi lub flegmy

Organizm może wykorzystywać różne kanały eliminacji dla pozbycia się zbędnych treści. Kanałem eliminacyjnym jest np. skóra: mogą powstawać:

 • wrzody
 • trądzik
 • wysypki
 • zaparcia
 • biegunki

Ogólnie można przyjąć, że często nawracają (uaktywniają się) zaszłe problemy, z którymi się wcześniej borykaliśmy. Co ciekawe, kolejność często jest nieprzypadkowa. Dolegliwości często zaczynają się od tych najświeższych (najkrótszych).

Nie bój się Reakcji Herx’a

Problem polega na tym, że większość ludzi, przyzwyczajona do objawowego działania tabletek, do tej szybkiej, krótkotrwałej ulgi, błędnie interpretuje reakcję Herx’a.

Ponieważ bywa, że źle się czują, to wydaje im się, że to im szkodzi, albo że są uczuleni lub chorzy. W rezultacie, wielu kończy kurację, zanim na dobre ją rozpocznie i wraca w objęcia tabletek.

Reakcję Herxa należy zawsze odczytywać pozytywnie. To znaczy, że dana kuracja działa!

Jeśli dolegliwości są zbyt dokuczliwe

Gdy nie możesz znieść efektów oczyszczania, zmniejsz dawkę lub zrób niewielką przerwę, a gdy reakcja zmaleje, stopniowo ponownie podnoś dawkę. Ostatecznie możesz kurację tymczasowo przerwać, ale pamiętaj, że ten wariant nie rozwiąże Twoich problemów, a symptomy oddali jedynie w czasie.

Tak czy inaczej.. nie chodzi o to, aby reakcja Herx’a była bardzo agresywna. Niektórzy twierdzą, że musi być bardzo źle, żeby było lepiej. Nie zgadzam się z tym twierdzeniem. Zdecydowanie uważam, że..

Reakcję Herximera powinno się dopasować indywidualnie do danej osoby i nie robić nic na siłę, gdyż Herx zawsze świadczy o zdolnościach organizmu do detoksu. Każdy organizm jest inny i jeśli ktoś nie radzi sobie z wydalaniem martwych patogenów, czy toksyn, to nie można go zbytnio forsować. W skrajnych przypadkach (słabego organizmu) może dość do nawet zatrucia endogennego własnymi "odpadami", które utkną gdzieś w układzie limfatycznym.  

Chodzi więc przede wszystkim o to, aby detoks wykonać bezpiecznie i stabilnie w czasie.

Zawsze też możesz zastosować dodatkowe środki zaradcze :)

9 myśli na “Czym jest Reakcja Heximera (Herx’a) i czy trzeba z nią walczyć?”

 1. Witam ;dopadł mnie herx jak sobie pomóc może jakieś tabletki przeciwbólowe.Na początku łzawiły mi oczy a w nozdrzach czułam jakby zimny azot a teraz samopoczucie strasznie . Proszę o radę

  1. Zimny azot w nozdrzach? Co to za produkt wywołał tak dziwne reakcje? Jeśli reakcja Herx’a jest za duża i mocno nieprzyjemna, proszę wrócić do mniejszej dawki środka która nie powodowała takiej reakcji.

  2. Brałam boraks 3 x 5 ml po ośmiu dniach osłabienie, pieczenie skóry ,brak apetytu .Czym złagodzić objawy?

  3. Gdy zauważamy silną reakcję herx’a najlepiej odstawić produkt, ewentualnie zmniejszyć dawkę. A na to co już wystąpiło pić dużo wody i pobrać jakiś preparat wiążący (zeolit lub węgiel aktywny) lub detoksykujący (woda utleniona, NAC itp).

 2. Niestety h2o2 może pogorszyć krew, bo ją rozrzedza, dlatego napisałam posta o swoich doświadczeniach, żeby przed tym ustrzec https://mojasymbioza.pl/2017/01/kulisy-wewnetrznej-kuracji-woda-utleniona-czyli-jak-zaczely-wypadac-mi-wlosy.html/). Tak jak osobom z gęstą hemoglobiną h2o2 będzie służyć, tak tym z anemią wręcz przeciwnie – statystycznie ludziom zaczynają się sypać włosy. Przy RZS i anemii jednocześnie zdecydowanie oparłabym się na innych metodach.

 3. Anemia towarzyszyła mi przez całe życie, od pewnego czasu hemoglobina na poziomie 10-11 to smutna rzeczywistość. Wiele innych, przewlekłych dolegliwości (RZS, zwłóknienie płuc) skłania mnie do rozważenia wody utlenionej jako sposobu poprawienia stanu zdrowia. Obawiam się jednak, że picie roztworu H2O2 jeszcze pogorszy morfologię odniesie odwrotny skutek. Proszę o radę.
  Zygmunt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.