Czym jest Reakcja Heximera (Herx’a) i czy trzeba z nią walczyć?

 

Jeśli nigdy nie oczyszczałeś organizmu, podczas wielu kuracji możesz spodziewać się reakcji Herxa. Kuracje oczyszczające powodują wyeliminowanie z krwi toksyn, metali ciężkich i drożdżaków Candida, które praktycznie każdy z nas posiada. Gdy system immunologiczny zabija patogeny, organizm musi pozbyć się ich martwych ciał, oraz zneutralizować wszelkie wydzielane przez nie toksyny. Jest to tzw. reakcja oczyszczania organizmu, zwana również kryzysem ozdrowieńczym, który może trwać kilka dni, 2 tygodnia, a w cięższych przypadkach nawet 6 miesięcy!

Zacznę od tego, że wbrew powszechnej opinii, nigdy nie nazwałabym Reakcji Herx’a efektem ubocznym danej kuracji. Reakcję należy wręcz traktować jako pozytywną – jest to reakcja ozdrowieńcza i świadczy o tym, że Twój organizm się oczyszcza.

Czym jest zatem reakcja Herximera?

Gdy system immunologiczny zabija patogeny, organizm musi pozbyć się ich martwych ciał, oraz zneutralizować wszelkie wydzielane przez nie toksyny. Jest to tzw. reakcja oczyszczania organizmu, zwana też kryzysem ozdrowieńczym.

Co to oznacza w praktyce?

W naszym „cywilizowanym życiu” jemy smażone, wędzone, a dodatkowo zatrute chemią, pozbawione tlenu pokarmy, i dlatego do ich strawienia potrzeba go bardzo dużo. A tkanki żyją praktycznie w środowisku beztlenowym i zmuszone są walczyć o każdy dodatkowy łyk powietrza.

Weźmy za przykład popularną wodę utlenioną (nadtlenek wodoru). U niektórych osób przyjęcie nawet 2 kropli nadtlenku wodoru wywołuje nieraz różne dolegliwości z omdleniem włącznie. Podobnie jak to ma miejsce z mieszczuchem, który ocknął się w lesie.

Jednak w związku z tym, że organizm ludzki – na skutek siedzącego trybu życia, sposobu żywienia i innych czynników – praktycznie zawsze odczuwa niedobór tlenu, przyjmowanie nadtlenku wodoru przy jakichkolwiek zaburzeniach nie okaże się zbędnym.

Możliwe objawy

Stosując kurację oczyszczającą, detoksykującą (np. jod, boraks, woda utleniona i wiele innych) przez dzień lub dwa, rzadziej kilka, możesz czuć się nie najlepiej. Typowymi objawami mogą być:

 • bóle głowy
 • osłabienie
 • nudności
 • ogólne złe samopoczucie
 • wymioty
 • katar
 • pieczenie oczu
 • kaszel
 • kichanie
 • temperatura
 • niespodziewane miesiączki
 • rozwolnienie
 • usuwanie sporej ilości zgęstniałej krwi lub flegmy

Organizm może wykorzystywać różne kanały eliminacji dla pozbycia się zbędnych treści. Kanałem eliminacyjnym jest np. skóra: mogą powstawać:

 • wrzody
 • trądzik
 • wysypki
 • zaparcia
 • biegunki

Ogólnie można przyjąć, że często nawracają (uaktywniają się) zaszłe problemy, z którymi się wcześniej borykaliśmy. Co ciekawe, kolejność często jest nieprzypadkowa. Dolegliwości często zaczynają się od tych najświeższych (najkrótszych).

 

Jeśli dolegliwości są zbyt dokuczliwe

Gdy nie możesz znieść efektów oczyszczania, zmniejsz dawkę lub zrób niewielką przerwę, a gdy reakcja zmaleje, stopniowo ponownie ją podnoś. Ostatecznie możesz kurację tymczasowo przerwać, ale pamiętaj, że ten wariant nie rozwiąże Twoich problemów, a symptomy oddali jedynie w czasie.

Zawsze też możesz zastosować dodatkowe środki zaradcze :)

Nie bój się Reakcji Herx’a

Problem polega na tym, że większość ludzi, przyzwyczajona do objawowego działania tabletek, do tej szybkiej, krótkotrwałej ulgi, błędnie interpretuje reakcję Herx’a.

Ponieważ bywa, że źle się czują, to wydaje im się, że to im szkodzi, albo że są uczuleni lub chorzy. W rezultacie, wielu kończy kurację, zanim na dobre ją rozpocznie i wraca w objęcia tabletek.

Reakcję Herxa należy zawsze odczytywać pozytywnie. To znaczy, że dana kuracja działa!

4 myśli na “Czym jest Reakcja Heximera (Herx’a) i czy trzeba z nią walczyć?”

 1. Niestety h2o2 może pogorszyć krew, bo ją rozrzedza, dlatego napisałam posta o swoich doświadczeniach, żeby przed tym ustrzec https://mojasymbioza.pl/2017/01/kulisy-wewnetrznej-kuracji-woda-utleniona-czyli-jak-zaczely-wypadac-mi-wlosy.html/). Tak jak osobom z gęstą hemoglobiną h2o2 będzie służyć, tak tym z anemią wręcz przeciwnie – statystycznie ludziom zaczynają się sypać włosy. Przy RZS i anemii jednocześnie zdecydowanie oparłabym się na innych metodach.

 2. Anemia towarzyszyła mi przez całe życie, od pewnego czasu hemoglobina na poziomie 10-11 to smutna rzeczywistość. Wiele innych, przewlekłych dolegliwości (RZS, zwłóknienie płuc) skłania mnie do rozważenia wody utlenionej jako sposobu poprawienia stanu zdrowia. Obawiam się jednak, że picie roztworu H2O2 jeszcze pogorszy morfologię odniesie odwrotny skutek. Proszę o radę.
  Zygmunt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.