Czy istnieje zależność pomiędzy glutenem i endometriozą? Badania, badania..

 

Mądry lekarz, na którego trafiłam, za każdym razem powtarzał: „Pamiętaj, dla Ciebie gluten już nie istnieje! Staraj się też trzymać z daleka od cukru, mleka, kofeiny i czerwonego mięsa.” Kocham jeść. Uwielbiam cukier, produkty mączne i nabiał. Zawsze jednak wiedziałam, że te potrawy w jakiś sposób nie kochają mnie tak jak ja je ubóstwiam. Krwawienie, skurcze, syndrom IBS, bolesna biegunka, bolesne współżycie, a czasami nawet wymioty często pojawiały się zaraz po tym, jak jadłam potrawy mączne. Zawsze mi się wydawało, że głównym winowajcą jest nabiał, bo to taki popularny czynnik wywołujący różne alergie. Z czasem okazywało się, że w moim złym samopoczuciu to gluten odgrywa znacznie większą rolę.

Badania nad bólem endometrialnym w kontekście diety bezglutenowej

U 10-40% kobiet ból brzucha jest powodem wszystkich wizyt ginekologicznych. Nowe badania wykazały, że dieta pozbawiona glutenu doprowadziła do znacznego zmniejszenia bólu miednicy u kobiet cierpiących na endometriozę. Poniżej przedstawiam sprawozdanie z badania:

Cel

Ból elficki dotyka od 4 do 39% kobiet i stanowi 10-40% wszystkich wizyt u pacjentów poddanych zabiegowi ginekologicznemu. Etiologia bolesnych stanów endometriozy nie została w pełni wytyczona. Nie opublikowano żadnych badań dotyczących diety bezglutenowej podawanej w celu osiągnięcia ulgi w bolesnych objawach związanych z endometriozą.

Celem tego retrospektywnego badania była ocena skuteczności wyników bólu endometriozy i jakości życia diety bezglutenowej w okresie obserwacji trwającym 12 miesięcy u pacjentów z przewlekłą chorobą endometriozy związanych z bólem miednicy.

Metody

W badaniu wzięło udział 207 pacjentek z ciężkimi objawami związanymi z endometriozą.

W czasie zapisu wartości wyjściowe bolesnych objawów oceniano za pomocą skali wzroku wizualnego (VAS) w przypadku

 • bólów mięśniowych
 • bólów miesiączkowych
 • oraz dyspareunii

Według VAS, nasilenie bólu wynosiło od 0-10; 0 wskazujące na brak bólu, odpowiednio 1-4, 5-7 i 8-10 łagodne, umiarkowane i ciężkie. Dieta bezglutenowa została przekazana wszystkim pacjentom, a po 12 miesiącach diety przeprowadzono nową ocenę. Do analizy statystycznej wykorzystano test t Studenta.

Wyniki

Po 12 miesiącach obserwacji, 156 pacjentów (75%) zanotowało statystycznie istotną zmianę bolesnych objawów (P <0,005), 51 pacjentów (25%) nie zgłaszało poprawy objawów. U żadnego pacjenta nie wystąpiły pogorszenie bólu. U wszystkich pacjentów zaobserwowano znaczny wzrost wyników we wszystkich dziedzinach funkcjonowania fizycznego, ogólnej percepcji zdrowia, witalności, funkcjonowania społecznego i zdrowia psychicznego (P <0,005).

Wnioski

Z naszych doświadczeń wynika, że bolesne objawy endometriozy zmniejszyły się znacznie po 12 miesiącach diety bezglutenowej.

Inne badania nad glutenem i endometriozą

Powyższe badania to nie jedyne doświadczenia łączące gluten z endometriozą.

Inni badacze dokonali tej samej korelacji pomiędzy chorymi na celiakię, a endometriozą. Jedno opublikowane sprawozdanie wykazało, że dieta bezglutenowa nie tylko przyczyniła się do rozwiązania problemu endometriozy, ale również poprawiła bezpłodność!

W kolejnym badaniu stwierdzono silne zwiększenie ryzyka wystąpienia endometriozy u kobiet z celiakią.

Badania nad zależnością glutenu, a hormonami kobiecymi

Wiele badań potwierdziło również, że dieta bezglutenowa wykazała poprawę problemów hormonalnych. Gluten, w licznych badaniach naukowych, wykazuje zakłócenia pracy hormonów.

Choroby hormonalne, na które dieta bezglutenowa ma wpływ:

 • cukrzyca (typ I i II)
 • niedoczynność tarczycy
 • bezpłodność
 • niewydolność wzrostu u dzieci
 • PMS – Zespół napięcia przedmiesiączkowego
 • PCOS – Zespół Policystycznych Jajników

Zaburzenia hormonalne indukowane przez gluten mogą się objawiać za pomocą różnych mechanizmów:

 • Gluten powoduje złe wchłanianie tłuszczu prowadzące do niedoboru hormonu żeńskiego
 • Gluten powoduje złe wchłanianie witamin i minerałów, które pomagają regulować poziom cukru we krwi, funkcję hormonu tarczycy, estrogenów i równowagę progesteronu, testosteronu, kortyzolu, adrenalinę, dopaminę, serotoninę i produkcję hormonu wzrostu.
 • Gluten powoduje zapalenia, które uszkadzają narządy odpowiedzialne za produkcję hormonów.
 • Gluten wywołuje reakcje autoimmunologiczne, które prowadzą do sytuacji, gdzie układ odpornościowy atakuje hormony, receptory hormonów i narządy odpowiedzialnych za wytwarzanie hormonów.
 • Gluten powoduje ZNJZespół Nieszczelnego Jelita przyczyniający się do zaburzeń czynności układu immunologicznego.

W poniższym filmiku Dr McGuirk z Centrum Endometriozy w Delaware wyjaśnia, dlaczego reakcja organizmu na produkty glutenowe i mleczne uległa tak dużej zmianie od czasu pojawienia się GMO. Dr McGuirk stwierdza, że wiele jej pacjentów z endometriozą i przewlekłym bólem miednicy jest szczególnie wrażliwa na gluten i nabiał.Jeśli cierpisz na endometriozę, spróbuj już teraz zmienić swoją dietę. Gluten może naprawdę okazać się jedną z głównych furtek rozwiązania Twojego problemu.

 

Punkt widzenia Huldy Clark

Hulda Clark uczulenie na gluten wiąże z występującymi w trzustce przywrami trzustkowymi, alkoholem metylowym, mikotoksynami (kwas Kojica) i złotem. Wyjaśnia się jednocześnie sprawa wrażliwości na gluten u kobiet z endometriozą, gdyż przywry to podstawowe robaki odpowiednialne za ta chorobę.

Wygląda na to, że odrobaczenie, czyli Aspekt Indywidualny Protokołu Autoimmunologicznego, może wnieść sporo dobrego w kwestii glutenu.

Pobierz darmowy e-book

Pobierz darmowy e-book z wykazem dolegliwości i chorób wywołanych pasożytami.

Czytaj więcej:

Źródła:
1 – Minerva Chir. 2012 Dec;67(6):499-504
Hum Reprod. 2011 Oct;26(10):2896-901.
Clin Exp Obstet Gynecol. 2014;41(3):346-8.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *