TEST na przewodność płynów w organizmie, czyli pić, czy nie pić podczas jedzenia?

Powszechne zalecenia mówią, żeby nie pić podczas jedzenia i statystycznie jest to twierdzenie wskazane. Mogłabym się z nim zgodzić, gdyby założyć, że wszyscy jesteśmy tacy sami. Zdrowy, odpowiednio dokwaszony żołądek, nie potrzebuje, aby mu rozrzedzać soki trawienne. Ale czy wszyscy jesteśmy zdrowi? Jeśli trafiłeś na moją stronę, domniemuję, że tak nie jest. Może więc woda pita podczas posiłku pomoże Ci przy trawieniu?

Woda podczas posiłku u osoby przewlekle chorej pomaga w procesie trawienia i poprawia wyniki pH moczu na bardziej zasadowe – na co wskazują eksperymenty dotyczące przewodności moczu. Wszystko oczywiście pod warunkiem, że stan minerałów masz utrzymany w równowadze.

A więc picie podczas posiłku jest względne. Osoby przewlekle chore, szczególnie w początkowej fazie leczenia, zazwyczaj powinny pić w trakcie posiłków. Dla jednych będzie to czysta woda, dla innych woda z cytryną, a dla jeszcze innych ocet jabłkowy przed jedzeniem. Przekonaj się, która metoda jest dla Ciebie najlepsza czytając:

SERIA ARTYKUŁÓW:

Istnieje wiele przykładów tego, czego możemy się nauczyć na temat własnego zdrowia poprzez badanie swoich płynów ustrojowych. Oprócz miernika pH moczu, mamy jeszcze:

I ten ostatni będzie właśnie przedmiotem tego artykułu.

Miernik przewodności moczu

Zasada przewodności moczu jest prosta:

 • jednostką są tu mikrosiemensy
 • średnia – właściwa – przewodność moczu wynosi między 4200-4900 mikrosiemensów
 • jeśli Twój mocz jest zbyt przewodzący – masz problem. Oznacza to, że nie pijesz wystarczającej ilości wody lub masz dużą ekspozycję na metale ciężkie
 • jeśli przewodność moczu jest poniżej normy, co jest dość powszechne u ludzi w krajach cywilizowanych, oznacza to uszczuplanie minerałów lub wyczerpywanie elektrolitów, co jest z kolei powszechne wśród sportowców

Moje wyniki

Mój mocz w przeszłości, kiedy chorowałam, często wychodził na zbyt przewodzący, tj. ok. 8000 mikrosiemensów! W praktyce oznaczało to, że piję za mało wody, a moje nerki miały dodatkową i niepotrzebną pracę do wykonania, zwłaszcza w godzinach wieczornych.

I było to rzeczywiście prawdą, po prostu zapominałam o piciu. Żeby wypić wystarczającą ilość wody, muszę na początku dnia wlać ją do butelki i nosić ze sobą przez cały dzień. Inaczej marne szanse, że wypiję tyle co trzeba.

Pamiętaj, że woda o jakiej tutaj jest mowa, to nie zupa, ani nie herbata (zielona i biała również się nie wliczają). Chodzi o wodę dobrej jakości, co najmniej kranówka przefiltrowana przez filtr węglowy.

Pić czy nie pić podczas jedzenia?

Powyższe eksperymenty dotyczące przewodności moczu (w tym moje również) prowadzą finalnie do odpowiedzi na tytułowe pytanie: Czy należy pić podczas jedzenia?

Powszechnie uważa się, że nie należy pić podczas jedzenia, ponieważ rozcieńczasz w ten sposób soki trawienne, czyli obniżasz niezbędną do trawienia kwasowość. Nie da się zaprzeczyć, jeśli jesteś zdrowy, a Twoje trawienie idealne. Jeśli jednak chorujesz, jest jeszcze druga strona medalu:

Z testów przewodności wynika, że jeśli masz zbyt dużą przewodność moczu (> 5000 mikrosiemensów) i nie pijesz podczas jedzenia, możesz zniszczyć sobie nerki.

Okazuje się, że stężenie minerałów w moczu podczas jedzenia jest znacznie większe, niż natura by tego sobie życzyła. Koniec końców nerki muszą zbyt ciężko pracować, aby zniwelować ten stan.

Wgłębiając się w temat..

Przewodność moczu

Powód picia podczas jedzenia jest prosty. Większość pokarmów, które jemy, jest już za wysoka w chlorek sodu (toksyczną sól stołową), który nerki muszą przefiltrować. A zatem problem nie leży w pierwszej kolejności po stronie soków trawiennych, o których wszędzie się mówi. Od rozrzedzania soków trawiennych ważniejsze okazuje się to, że dosłownie zabijasz swoje nerki nie pijąc wcale.

Z powyższych testów wynika, że użycie teorii przewodności moczu może Ci posłużyć do mierzenia idealnej ilości wody, którą powinieneś wypijać w ciągu dnia.

pH Śliny

Na dowody przewodności moczu nakłada się jeszcze pomiar pH śliny. Gdy nie pijesz wody podczas jedzenia, pH śliny zawsze wychodzi kwaśne (mniej niż 6), a idealne pH to 7.5.

Pomiar pH śliny:

•  świadczy o tym, czy Twój organizm prawidłowo pochłania wymagane minerały z żywności
•  zawsze spada poniżej normy, zanim zachorujesz
•  kwaśne pH ujawnia również, że jesz zbyt dużo fast-foodów, mięs lub przekąsek

Natomiast..

Powinieneś pić 1 – 2 szklanek wody podczas posiłków lub tuż przed posiłkiem, jeśli masz wysoką przewodność moczu (zazwyczaj osoby chore).

Z czasem, kiedy zdrowiejesz, przewodność moczu się zmniejsza i wtedy przechodzisz na wodę przed posiłkiem, aby polepszyć trawienie.

Finalnie, gdy Twój żołądek pracuje już sprawnie, tzn. wytwarza odpowiednią ilość kwasu solnego, nie pomagasz mu w tym i nie pijesz podczas posiłków.

pH Żołądka

Innym spojrzeniem na temat jest zbadanie pH Twojego żołądka i wykonanie prostego TESTU.

Pokaże Ci on w jakim stanie jest Twój żołądek (zakwaszony, niedokwaszony) i doprecyzuje, co właściwie powinieneś pić i kiedy dokładnie.

Czytaj więcej:

Źródła:
 • Parhatsathid Napatalung with Bill Thompson – pH Balanced for Life: The Easiest Way to Alkalize, 2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *