W pigułce
- adaptogen
- zmniejszenie stresu
- energia, koncentracja
- dobre samopoczucie
- drażliwość, depresja (serotonina)
- problemy ze snem
Ashwagandha dla zdrowia
Należy zacząć od tego, że ashwagandha jest adaptogenem. Stanowi jeden z najlepszych sposobów, jakie znam, na unormowanie „niechcianej neuroadaptacji”. W praktyce oznacza to, że pomaga się nam zaadoptować do trudnych i stresujących warunków. Co najważniejsze robi to w zdrowy, a nie dysfunkcyjny sposób. Jest to jeden z najczęściej używanych adaptogenów wyciszających.
WŁAŚCIWOŚCI ASHWAGANDHY:
- wpływa na różne aspekty pracy mózgu – przede wszystkim dostarcza mu tlenu
- świetny środek na przewlekły stres, nerwicę, niepokój, lęki i rozchwianie emocjonalne. Skutkuje to zwiększoną tolerancją organizmu na napięcie nerwowe
- przeciwdziała tzw. pędowi życia, w który wielu z nas popada w dzisiejszych czasach. Ashwaganda okazuje się niezastąpiona dla współczesnego „karierowicza” dla którego pogoń za karierą, praca na wysokich obrotach, bardzo często po nocach to dzień powszedni
- stosowana w leczeniu chorób autoimmunologicznych, które bardzo często są o podłożu stresowym. Pomaga nawet ekstremalnie zestresowanym „hashimotkom” i kobietom z endometriozą
- tym samym przeciwdziała napięciu przedmiesiączkowemu
- tym samym wzmacnia tarczycę oraz przywraca jej witalność, gdyż tarczyca pod wpływem ashwagandhy jest chroniona przed atakiem stresu – jednej z pożywek wirusa EBV (odpowiedzialnego za choroby tarczycy)
- tym samym wzmacnia nadnercza powstrzymując je od nadmiernych lub niedostatecznych reakcji, które potrafią wariować pod wpływem ciągłego stresu
- tym samym chroni wątrobę przed nadmierną ekspozycją na adrenalinę. Ponadto pomaga jej przetwarzać i przechowywać wiele hormonów
- wzmacnia wyczerpany układ nerwowy oraz chroni go przed toksycznością, czy śmiercią neuronów, ponadto wykazuje działanie antyoksydacyjne na OUN
- posiada zdolność uwrażliwiania receptorów serotoniny, co przekłada się na polepszenie nastroju
- poprawia również zdolność do uczenia się i zapamiętywania – przyspiesza pracę mózgu
- odgrywa dużą rolę w procesach związanych z plastycznością mózgu i produkcji nowych neuronów
- poprawia funkcje poznawcze (kognitywne), również w ciężkich przypadkach takich jak choroby neurodegeneracyjne. Badania wykazały pozytywny wpływ ashwagandhy na chorobę Alzheimera
- uzdrawia też jelitowy układ nerwowy poprawiając oś „mózg – jelita”
- zwiększa ogólną odporność organizmu
- wykazuje korzystny wpływ na funkcjonowanie czerwonych krwinek (anemię) dzięki zawartości żelaza
- dobry sposób na obniżenie i łaknienie cukru – zmniejsza zachcianki
- w medycynie ajurwedyjskiej uważana jest za tonik wzmacniający siły witalne i energię życiową
- doprowadza do wzrostu libido kobiet i mężczyzn oraz do podniesienia stężenia testosteronu u mężczyzn (badania wykazały wzrost na poziomie 40%)
- badania wykazały również wpływ ashwagandhy na wyniki siłowe w testach oporowych. Poprawie uległy parametry takie jak: siła mięśni, wielkość mięśni, poziom tkanki tłuszczowej, regeneracja, wydolność sercowo-naczyniowa
Zwróć uwagę na proces produkcji
Korzeń vs. liście ashwagandhy
Zwracaj uwagę na to z czego zrobiony jest suplement ashwagandhy. Ze względu na znacznie niższą cenę liści (nawet 1/15 ceny korzeni), niektórzy producenci stosują ich domieszki do wytwarzanych przez siebie ekstraktów.
Zarówno korzeń jak i liście ashwagandhy mają cenne właściwości.
Zastosowaniem liści są głównie miejscowe zabiegi na skórze w stanach takich jak oparzenia lub czyraki.
Jednak za korzyści adaptogenne i ogólnoprozdrowotne odpowiada korzeń. Stosowanie korzenia ma również znacznie lepsze podstawy naukowe niż użycie liści – pod względem dowodów klinicznych i publikacji: przeważająca większość opublikowanych badań klinicznych prowadzona była przy zastosowaniu ekstraktu z korzenia a nie z liści.
Czystość produktu
Zwracaj uwagę na to, czy firma wydaje stosowne świadectwa jakości. 90% rynku zalewają produkty niewiadomego pochodzenia produkcyjnego. W najlepszym wypadku po prostu nie działają, w gorszym – trują nas szkodliwymi dla zdrowia domieszkami.
Osobiście mam zaufanie wyłącznie do firm, które regularnie badają swoje produkty pod kątem zanieczyszczeń i toksyn i wydają do tego stosowne atesty.
Skażenie preparatów witaminowych
Mike Adams i Hulda Clark przebadali wiele suplementów i w swoich książkach piszą wprost, że „90% preparatów witaminowych na rynku jest poważnie zanieczyszczona. Skażenie opiewa głównie o solwenty (rozpuszczalniki), metale ciężkie i lantanowce. Na dłuższą metę preparaty te wyrządzają więcej szkody niż pożytku. W rezultacie zakwaszają cały organizm, a wiadomo, że walczymy na co dzień o przeciwny efekt.”
Gdy w grę wchodzą suplementy, nie uznaję kompromisów. Albo kupujesz dobrej jakości produkty, albo lepiej zrezygnuj z suplementacji. Więcej szkody wyrządzisz sobie spożywając toksyny wraz z taką zanieczyszczoną „witaminą”, aniżeli dostarczysz substancji czynnej. Jeśli chodzi o suplementy naprawdę płaci się za jakość.
Kraj pochodzenia
Dość istotny w kontekście suplementów jest kraj pochodzenia składników danego produktu. Jeśli sprowadzane są one z Chin, raczej nie ma co liczyć na dobrą jakość. Ziemia w Chinach jest tak zanieczyszczona, że nie ma tam metra sześciennego, aby wyprodukować zdrową żywność, nie wspominając o suplementach.
Kraj pochodzenia składników może być więc dobrym wyznacznikiem jakości danego produktu, choć oczywiście nie można też uznać tego za regułę, bo jak wszędzie mogą zdarzać się wyjątki.
Jak stosować
ZALECENIA EKSPERTÓW:
- standardowo: 300 – 600 mg dziennie
- ciężkie przypadki: czasami korzystne jest przyjmowanie większych ilości (nawet rzędu kilku gramów). Warto wtedy ilość tę rozłożyć na kilka dawek i spożywać je przez cały dzień podczas posiłków.
SPOSÓB PRZYJMOWANIA: w trakcie lub po posiłku
PORA DNIA: najlepiej rano i przed obiadem, do godziny 17.00 (wykazuje działanie pobudzające)
CZAS KURACJI: Aswagandę można stosować „przewlekle”, jeśli jesteśmy narażeni na stres, natomiast należy odczekać co najmniej 2 tygodnie, aby odczuć pożądane efekty
PRZECIWWSKAZANIA:
- kobiety w ciąży i matki karmiące
- czynna padaczka – zachować szczególną ostrożność
- bezsenność – zachować szczególną ostrożność (w szczególności nie stosować po godzinie 17.00)
WSPÓŁDZIAŁANIE:
- opcjonalnie, bądź razem:
- różeniec górski – silna synergia działania antystresowego, poprawa koncentracji – często łączę te dwa zioła u osób „opornych”
- Bacopa monnieri (Brahmi) – silna synergia działania antystresowego, poprawa pamięci – często łączę te dwa zioła u osób „opornych”
- kurkumina, lukrecja, melisa lekarska (lepsze trawienie, redukcja wrzodów, ograniczanie wydzielania kwasów żołądkowych)
- tymianek – macierzanka, jeżówka (Echinacea), eukaliptus – działanie antyseptyczne, przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne
- żeń-szeń Ginseng, buzdyganek naziemny – wzrost libido, witalności, afrodyzjak
- Griffonia simplicifolia – głęboka depresja oraz bezsenność
- miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) – leczenie Alzheimera i Parkinsona, poprawa krążenia krwi
- Jagody Goji – działanie przeciwstarzeniowe, nasenne, zwiększenie wytrzymałości organizmu
- Cordyceps – maczużnik – poprawa sprawności seksualnej, wzrost wytrzymałości
ANTAGONIZM:
- leki nasenne – zachować ostrożność
- leki przeciwpadaczkowe, które zawierają barbiturany – zachować ostrożność