W pigułce
- działanie nootropowe – „booster” dla mózgu
- stymulacja mózgu
- koncentracja i skupienie uwagi
- motywacja do działania
- osoby aktywne intelektualnie
Hupercyna A dla zdrowia
Hupercyna A należy do alkaloidów, czyli grupy związków pochodzenia roślinnego. Pozytywny wpływ hupercyny na funkcjonowanie organizmu od dawna jest znany i wykorzystywany w tradycyjnej medycynie chińskiej:
- zaliczana do substancji nootropowych, czyli pozytywnie stymulujących mózg do wysiłku
- polecana osobom aktywnym intelektualnie, które chcą utrzymać umysł w skupieniu oraz zwiększyć efektywność i motywację do działania
- wyraźnie poprawia skupienie i koncentrację, a w połączeniu z Alpha GPC ten efekt jest jeszcze silniejszy
Zwróć uwagę na proces produkcji
Hupercyna – naturalna vs. syntetyczna – Biodostępność
Jak zawsze ważna jest biodostępność danego preparatu. To chyba jedna z najważniejszych kwestii, na którą należy zwrócić uwagę podczas zakupu danego preparatu, gdyż to przełoży się na:
- efektywność, a zarazem mniejsze dawki suplementu, które będą tak samo skuteczne jak większe dawki słabszego preparatu
- mniejsze dawki = mniejsze koszty
- dostępność preparatu na poziomie komórkowym, a nie tylko we krwiobiegu
- lepsze ostateczne efekty
Notorycznie obserwuję osoby zażywające naprawdę sporo suplementów, a jednocześnie posiadające ich niedobory na poziomie komórkowym. Jaki ma to sens? Moim zdaniem to nie tylko pieniądz wydany w błoto, ale jednocześnie obciążenie dla układu trawiennego.
Biodostępność jest również ważnym czynnikiem w przypadku hupercyny.
Poza naturalnym źródłem w postaci ekstraktu roślinnego, hupercyna może być otrzymywana również na drodze syntezy chemicznej. Zwróć uwagę na poniższe kwestie:
- naturalną hupercynę A pozyskuje się w oparciu o ekstrakt z widłaka goździstego (Huperzia serrata)
- źródła z dodatkiem syntetycznej hupercyny można rozpoznać po znacznie wyższej koncentracji tego składnika, przekraczającej nawet 90%.
- poza wysokim stężeniem hupercyny, produkty oparte na syntetycznej wersji tego alkaloidu mogą zawierać również zanieczyszczenia chemiczne pozostałe po przeprowadzonej syntezie
Czystość produktu
Zwracaj uwagę na to, czy firma wydaje stosowne świadectwa jakości. 90% rynku zalewają produkty niewiadomego pochodzenia produkcyjnego. W najlepszym wypadku po prostu nie działają, w gorszym – trują nas szkodliwymi dla zdrowia domieszkami.
Osobiście mam zaufanie wyłącznie do firm, które regularnie badają swoje produkty pod kątem zanieczyszczeń i toksyn i wydają do tego stosowne atesty.
Skażenie preparatów witaminowych
Mike Adams i Hulda Clark przebadali wiele suplementów i w swoich książkach piszą wprost, że „90% preparatów witaminowych na rynku jest poważnie zanieczyszczona. Skażenie opiewa głównie o solwenty (rozpuszczalniki), metale ciężkie i lantanowce. Na dłuższą metę preparaty te wyrządzają więcej szkody niż pożytku. W rezultacie zakwaszają cały organizm, a wiadomo, że walczymy na co dzień o przeciwny efekt.”
Gdy w grę wchodzą suplementy, nie uznaję kompromisów. Albo kupujesz dobrej jakości produkty, albo lepiej zrezygnuj z suplementacji. Więcej szkody wyrządzisz sobie spożywając toksyny wraz z taką zanieczyszczoną „witaminą”, aniżeli dostarczysz substancji czynnej. Jeśli chodzi o suplementy naprawdę płaci się za jakość.
Kraj pochodzenia
Dość istotny w kontekście suplementów jest kraj pochodzenia składników danego produktu. Jeśli sprowadzane są one z Chin, raczej nie ma co liczyć na dobrą jakość. Ziemia w Chinach jest tak zanieczyszczona, że nie ma tam metra sześciennego, aby wyprodukować zdrową żywność, nie wspominając o suplementach.
Kraj pochodzenia składników może być więc dobrym wyznacznikiem jakości danego produktu, choć oczywiście nie można też uznać tego za regułę, bo jak wszędzie mogą zdarzać się wyjątki.
Jak stosować
ZALECENIA EKSPERTÓW: 100 – 200 µg dziennie
SPOSÓB PRZYJMOWANIA: w trakcie lub po posiłku
PORA DNIA: do godziny 17.00 (hupercyna wykazuje działanie pobudzające)
CZAS KURACJI: teoretycznie nie ma przeciwwskazań co do dłuższego stosowania, ale czytaj UWAGI
PRZECIWWSKAZANIA:
- nadciśnienie tętnicze – zachować szczególną ostrożność, gdyż ponieważ hupercyna podnosi ciśnienie krwi
- zaburzenia funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego – zachować szczególną ostrożność, gdyż hupercyna spowalnia rytm pracy serca
- kobiety w ciąży i matki karmiące – zachować szczególną ostrożność (udowodniono jednak, że nie występuje tendencja do działania mutagennego)
WSPÓŁDZIAŁANIE:
- Alpha GPC – zwiększa aktywność hupercyny, lepsze doznania kognitywne (pamięć, koncentracja)
ANTAGONIZM: –
Uwagi
Czas suplementacji nootropów
Teoretycznie nie ma przeciwwskazań co do dłuższego stosowania substancji nootropowych. Należy jednak pamiętać, że nootropy to są jednak stymulatory dla mózgu, czyli przysłowiowe “używki”.
Człowiek w ogóle nie powinien się uzależniać od czegokolwiek (nawet kawy, herbaty, czy yerba mate), gdyż jest to zawsze przekraczanie pewnych granic swoich możliwości i czerpanie z rezerw organizmu, które przecież nie są niewyczerpalne.
Idąc dalej tym tropem wychodzę z założenia, żeby nie przyzwyczajać również mózgu do zbytniej stymulacji, gdyż można po prostu łatwo popaść w uzależnienie. A samopoczucie po nootropach jest tak błogie i bezcenne, że nie trudno o ich uwielbienie ;)
Moje subiektywne, zdrowe maksimum to 3 miesiące stosowania nootropów. Po tym czasie warto zrobić sobie przerwę, np. miesiąc, i wrócić do suplementacji, jeśli aktualnie ich potrzebujesz.
Alpha GPC najlepiej więc stosować w okresach silnego wysiłku intelektualnego, kiedy jest ci to niezbędne. Będzie to wtedy zapewne podejście optymalne.
Tak, czy inaczej.. nootropy z pewnością “warte są swoich grzechów” ;)
Interakcje niepożądane?
Najczęściej interakcje po hupercynie występują w wyniku nieumiejętnego jej stosowania: zbyt długiego czasu lub zbyt dużych dawek. Mogą wtedy wystąpić objawy takie jak:
- biegunka
- nadmierne pocenie się
- niewyraźne widzenie
- niewyraźna mowa
- niepokój
- utrata apetytu
- skurcze i drgania mięśni
- zwiększone ciśnienie krwi