W pigułce
- silny bioflawonoid / polifenol
- przeciwutleniacz – stres oksydacyjny
- alergie
- astma
- detoks ogólnie
- działanie „anti-aging”
Kwercetyna dla zdrowia
- bardzo silny flawonoid – zapobiega niszczącemu działaniu wolnych rodników w komórkach, a co za tym idzie zwalcza też stres oksydacyjny
- pomaga organizmowi zwalczać alergie – powstrzymuje działanie histaminy, czyli działa jak środek antyhistaminowy, ale z tą różnicą, że jest naturalna. Chodzi nie tylko o katar sienny, ale i objawy takie jak egzema, wysypka uczuleniowa, a nawet niektóre przypadki astmy. U większości z nas alergie toczą się w organizmie na pewnym poziomie pomimo tego, że wyraźne objawy nie występują
- pomaga przyspieszyć produkcję enzymów biorących udział w detoksykacji. Enzymy te usuwają z organizmu rakotwórcze trucizny
- przeciwdziała zmianom nowotworowym (hamuje podziały komórkowe, rozprzestrzenianie się przerzutów oraz indukuje śmierć komórek nowotworowych)
- naprawia w organizmie szkody wyrządzone przez metale ciężkie, w szczególności cynę i ołów, którego jest również czynnym chelatorem
- zapobiega postępowaniu cukrzycy
- jest czynnikiem ochronnym dla całego układu nerwowego i komórek nerwowych, chroniąc neurony przed uszkodzeniami wywołanymi przez neurotoksyny
- dodatkowo może wspomagać proces uczenia się, pamięć i funkcje poznawcze
- spowalnia procesy starzenia
- pozytywnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia: serca i naczyń krwionośnych, obniża ciśnienie krwi, zapobiega zakrzepom i pękającym naczynkom oraz stanowi profilaktykę złogów miażdżycowych
- wspomaga regenerację mięśni po wysiłku i sporcie, które w nadmiarze potrafią generować stres oksydacyjny
- odchudza – badania pokazały, że może hamować tworzenie się komórek tłuszczowych oraz gromadzenie się tłuszczu w dojrzewających komórkach tłuszczowych
Objawy niedoboru polifenoli:
- pękające naczynka krwionośne
- zwiększona skłonność do powstawania siniaków
- skłonność do krwotoków z nosa
- skłonność do nadmiernego puchnięcia skóry przy uszkodzeniu
- hemoroidy
- słabe krążenie, zwłaszcza w naczyniach włosowatych (m.in. oczu, mikrokrążenie żylne)
Zwróć uwagę na proces produkcji
Pochodzenie kwercetyny / Biodostępność
Jak zawsze ważna jest biodostępność danego preparatu. To chyba jedna z najważniejszych kwestii, na którą należy zwrócić uwagę podczas zakupu danego preparatu, gdyż to przełoży się na:
- efektywność, a zarazem mniejsze dawki suplementu, które będą tak samo skuteczne jak większe dawki słabszego preparatu
- mniejsze dawki = mniejsze koszty
- dostępność preparatu na poziomie komórkowym, a nie tylko we krwiobiegu
- lepsze ostateczne efekty
Notorycznie obserwuję osoby zażywające sporo suplementów, a jednocześnie posiadające ich niedobory na poziomie komórkowym. Jaki ma to sens? Przecież to nie tylko pieniądz wydany w błoto, ale przede wszystkim obciążenie dla układu trawiennego.
Biodostępność jest również ważnym czynnikiem w przypadku kwercetyny. Ze względu na fakt niskiej biodostępności kwercetyny, niezwykle trudno jest osiągnąć terapeutyczne stężenie w surowicy krwi, dlatego szukaj jej odmian naturalnych, które mają wyższą biodostępność. Unikaj syntetycznych źródeł takich jak dihydrat kwercetyny.
Unikaj też suplementów, gdzie producent lakonicznie podaje na etykiecie składu „kwercetyna”. Najwidoczniej nie ma się czym pochwalić skąd zostały pozyskane substraty.
Czystość produktu
Zwracaj uwagę na to, czy firma wydaje stosowne świadectwa jakości. 90% rynku zalewają produkty niewiadomego pochodzenia produkcyjnego. W najlepszym wypadku po prostu nie działają, w gorszym – trują nas szkodliwymi dla zdrowia domieszkami.
Osobiście mam zaufanie wyłącznie do firm, które regularnie badają swoje produkty pod kątem zanieczyszczeń i toksyn i wydają do tego stosowne atesty.
Skażenie preparatów witaminowych
Mike Adams i Hulda Clark przebadali wiele suplementów i w swoich książkach piszą wprost, że „90% preparatów witaminowych na rynku jest poważnie zanieczyszczona. Skażenie opiewa głównie o solwenty (rozpuszczalniki), metale ciężkie i lantanowce. Na dłuższą metę preparaty te wyrządzają więcej szkody niż pożytku. W rezultacie zakwaszają cały organizm, a wiadomo, że walczymy na co dzień o przeciwny efekt.”
Gdy w grę wchodzą suplementy, nie uznaję kompromisów. Albo kupujesz dobrej jakości produkty, albo lepiej zrezygnuj z suplementacji. Więcej szkody wyrządzisz sobie spożywając toksyny wraz z taką zanieczyszczoną „witaminą”, aniżeli dostarczysz substancji czynnej. Jeśli chodzi o suplementy naprawdę płaci się za jakość.
Kraj pochodzenia
Dość istotny w kontekście suplementów jest kraj pochodzenia składników danego produktu. Jeśli sprowadzane są one z Chin, raczej nie ma co liczyć na dobrą jakość. Ziemia w Chinach jest tak zanieczyszczona, że nie ma tam metra sześciennego, aby wyprodukować zdrową żywność, nie wspominając o suplementach.
Kraj pochodzenia składników może być więc dobrym wyznacznikiem jakości danego produktu, choć oczywiście nie można też uznać tego za regułę, bo jak wszędzie mogą zdarzać się wyjątki.
Jak stosować
ZALECENIA EKSPERTÓW:
- standardowe dawkowanie: 50 – 500 mg dziennie
- aktywny detoks: 2 x dziennie 400 – 500 mg
- dawki terapeutyczne: 2 – 3 x dziennie 250 – 500 mg
- badania kliniczne: 500 – 1000 mg dziennie
SPOSÓB PRZYJMOWANIA: minimum 20 minut przed posiłkiem
PORA DNIA: najlepiej rano
CZAS KURACJI: –
PRZECIWWSKAZANIA:
- kobiety w ciąży
- osoby ze skłonnością do niedociśnienia – zachować szczególną ostrożność i nie stosować przewlekle
- osoby z zaburzoną krzepliwością krwi – zachować szczególną ostrożność i nie stosować przewlekle
WSPÓŁDZIAŁANIE:
- wapń / wapno : leczenie alergii
ANTAGONIZM:
- leki i zioła obniżające ciśnienie krwi (kwercetyna może nasilać ich działanie, co może zwiększyć ryzyko niedociśnienia)
- leki przeciwzakrzepowe (kwercetyna może nasilać ich działanie, co może zwiększyć ryzyko krwawienia i prowadzić do zaburzeń rytmu serca i wzrostu ciśnienia)
- zioła obniżające poziom glukozy (kwercetyna może nasilać ich działanie, co może zwiększać ryzyko hipoglikemii)
- antybiotyki – duże i długotrwałe stosowanie może powodować zmniejszanie wchłaniania antybiotyków
Uwagi
Źródła witamin kwercetyny w diecie
- jabłka
- cebula
- czosnek
- zielona i czarna herbata
- winogrona (a więc i czerwone wino)
- grejpfruty
- pomidory
- papryka (zielona i cayenne)
- brokuły
- jagody
- miód