PROTOKÓŁ – Dieta – Choroba Autoimmunologiczna / Candida – Instruktaż krok po kroku

 

Dostaję od Was sporo pytań dotyczących zmian w mojej diecie na przełomie ostatnich lat. Rzeczywiście nie podrążyłam tematu i zrobił się rozgardiasz. Stąd ten post. Potraktujcie go jak instrukcję dietetyczną dla chorób przewlekłych.

Zacznijmy od tego, że nie ma czegoś takiego jak dieta idealna dla każdego. To co dobre dla jednego, niekoniecznie musi służyć drugiemu. Ba.. nie ma jednej diety dla na całe życie. To, że dziś jesteś na Paleo nie oznacza, że zawsze będzie Ci służyć.

Skoro już trafiłeś na tą stronę oznacza, że albo chorujesz na chorobę autoimmunizacyjną albo candida, albo jedno i drugie. Możemy więc założyć wspólny mianownik i przyjąć, że opisane tu diety są skierowane właśnie dla Ciebie. Ujmując w skrócie – na początku kurowania się będziemy Paleo-lubni :) Potem możemy to założenie modyfikować w kierunku mojej diety profilaktycznej.

 

Jeśli leczysz tym protokołem chorobę autoimmunizacyjną, zerknij na jakim etapie PROTOKOŁU Autoimmunologicznego właśnie się znajdujesz:

Etapowość i zmienność różnych diet, czyli dieta przy Endometriozie i Candida

Dobrym przykładem są tu skrajne diety takie jak weganizm, dieta ketogeniczna, czy Protokół Autoimmunologiczny (AIP), na których niektórzy czują się świetnie, a inni są np. wiecznie głodni. Jeśli słabo znosisz Protokół AIP i czujesz jakbyś miał zemdleć, oznacza to, że może trzeba odbudować nadnercza, albo może Twój żołądek nie trawi dobrze białek? No cóż.. jeśli Twoja wcześniejsza dieta stanowiła głównie węglowodany proste (mąka, cukier), to rzeczywiście możesz mieć problem z AIP. Nie oznacza to jednak, że jeśli dziś nie dajesz rady diecie AIP, to jutro też nie będziesz w stanie.

Weź za przykład popularną dziś ketozę, którą tyle osób stosuje jak “chleb powszedni”. W mojej ocenie taka dieta powinna być zarezerwowana wyłącznie na przypadki ciężki takie jak glejak, inne poważne nowotwory, czy choroby degeneracyjne mózgu (Alzheimer, Parkinson, SM itd.). Taka dieta może być w tych przypadkach genialnym impulsem zdrowotnym, ale nigdy nie odbija się bez szkody dla zdrowia w dłuższej perspektywie.

Znowu.. osoba chorująca na chorobę autoimmunizacyjną, która przeszłaby z dnia na dzień na proponowaną przeze mnie dietę profilaktyczną i zaczęłaby jeść np. strączki, myślę, że mogłaby się ostro na niej przekręcić..

Każda dieta powinna być “szyta na miarę”, na dany okres życia i dany etap choroby. Każda dieta wymaga pewnego przygotowania, a organizm przestawienia się na nią. A to znowu wymaga czasu.

W przypadku moich dolegliwości (endometrioza i candida) dieta wyglądała następująco:

 1. Protokół AIP bez mięsa i z psiankowatymi (2 miesiące), bo przeciwciała autoimmunologiczne ANA były podwyższone (ten protokół w praktyce był zbliżony do Postu Dąbrowskiej)
 2. Dieta Paleo (ok. pół roku)
 3. Dieta Samuraja (ok. 2 lata)
 4. Dieta Paleo Primal (ok. 3 miesiące)
 5. Dieta docelowa / profilaktyczna (moja obecna)

Dieta Paleo ma kilka twarzy..

Doprecyzujmy jedną kwestię:

Dieta AIP i Samuraja / Okinawska to tak naprawdę odmiany Diety Paleo. Większość z Was kojarzy je jednak jako osobne diety, dlatego dla uproszczenia będę posługiwać się odrębnymi nazwami.

Przed rozpoczęciem diety Paleo warto przeczytać:

Istnieje kilka odmian Diety Paleo (od najbardziej restrykcyjnej):

 • Protokół Autoimmunologiczny (AIP)AIP to Dieta Paleo bez jaj, czyli mięso, warzywa i owoce. Wykluczone są dodatkowo pestki, orzechy, zboża, pseudozboża, jak również rośliny psiankowate i wiele ziół. Dozwolone są natomiast produkty z grup węglowodanowych, takie jak mąka bananowa, kasztanowa, maranta, bulwy, które nie zawierają substancji antyodżywczych.

  Dieta nie wskazana dla osób z zaburzonym wchłanianiem (chudych, niedożywionych).
  

  Najpierw musisz odbudować i wzmocnić organizm:

  Gdy poczujesz się lepiej, możesz przystąpić do Protokołu AIP.

 • PaleoDieta oparta na produktach nieprzetworzonych i jak najbliższych naturze. Znajdują się w niej: mięso, warzywa, owoce, jaja i grzyby. Niektórzy zaliczają jeszcze rośliny bulwiaste, pestki i orzechy. Wykorzystywane tłuszcze to: kokos, awokado, oliwa. Niektórzy uwzględniają też orzechy (z wyjątkiem fistaszków, czyli orzeszków ziemnych). Dopuszczalne są różne metody obróbki, ale zaleca się, by produkty były jak najbardziej surowe.
 • Dieta Samuraja / OkinawskaDieta Okinawska jest w Polsce bardziej znana pod nazwą Diety Samuraja. Dieta ta jest świetnym wyjściem dla sportowców, którzy chcą dbać o swoje zdrowie, minimalizuje zawartość substancji anty-odżywczych w spożywanym jedzeniu, pozwala bez większych problemów zapewnić odpowiednią podaż węglowodanów, a w dodatku znacznie minimalizuje problemy z tym, co zjeść w czasie kolacji ze znajomymi.Dla ułatwienia życia oraz przyzwyczajenie sportowców do ryżu, powstała wersja Diety Paleo uwzględniająca wartościowe kasze, które charakteryzują się kompletnym profilem aminokwasowym: gryczana, komosa ryżowa (quinoa), amarantus, miłka abisyjska (teff). Niektórzy dopuszczają jeszcze kaszę jaglaną oraz wspomniany biały ryż, czyli zboża i pseudozboża naturalnie bezglutenowe.

  Uwaga: osoba chorująca na chorobę autoimmunologiczną może mieć problem z tym poziomem diety Paleo.
  
 • PrimalPrimal to nowoczesne, współczesne Paleo. Uwzględnia produkty, które są wartościowe, a jednocześnie nie działają pro-zapalnie, czyli te same co w Diecie Paleo, a dodatkowo akceptowane są: rośliny bulwiaste, pestki, surowy nabiał kozi, owczy lub krowy pasącej się na łące (jeśli nie ma nietolerancji). Niektórzy dopuszczają również rośliny strączkowe (szczególnie soczewicę, która jest już dostępna na Protokole AIP), najlepiej w formie kiełkowanej lub fermentowanej. Ciekawe produkty, które również wiele osób zalicza do nurtu Primal, to: kasztany, mąka kasztanowa, bananowa, żołędziowa, maranta, tapioka i wiele innych egzotycznych roślin skrobiowych nienależących do zbóż, traw, czy pseudozbóż, a także takich, które nie zawierają glikoalkaloidów.

  Uwaga: osoba chorująca na chorobę autoimmunologiczną może mieć problem z tym poziomem diety. Dla takiej osoby na pewno niewskazane będą strączki (wyjątek soczewica), jak również nabiał.
  

 

Zrobiłam dla Ciebie poglądowy instruktaż tego co gdzie jemy, choć to tak naprawdę tylko podział umowny. Granica pomiędzy etapami diety powinna być płynna. Produkty testujesz pojedynczo i liczą się głównie Twoje odczucia i reakcje organizmu co do rozszerzanych produktów w kolejnych etapach diety.

Jak rozbudowujemy jadłospis AIP?

ZASADA GENERALNA ROZBUDOWY DIETY:

•  Zaczynasz Protokołem Autoimmunologicznym (Dieta AIP): 1-3 miesięcy (jeżeli przeciwciała autoimmunologiczne są podwyższone)
•  Testujesz kolejno "zakazane" (alergiczne) produkty
•  Ogólny kierunek rozbudowy diety wskazuje Ci tabela na górze.
•  Przy czym im szybciej dojdziesz do diety profilaktycznej, tym zdrowiej dla Ciebie :)

Po zakończonym Protokole Autoimmunologicznym (AIP) możesz powoli rozszerzać swój asortyment produktów. Nie możesz jednak zacząć leczenia choroby autoimmunizacyjnej od Diety Samuraja, bo stwierdzasz przykładowo, że AIP, czy Paleo są dla Ciebie zbyt restrykcyjne. W ten sposób nie wyleczysz autoimmunologii, a tym samym nie dojdziesz do dalszych etapów.

Twoim celem jest to, żebyś zaczął tolerować produkty, które dzisiaj Ci szkodzą. Wszystko małymi kroczkami..

 

Testowanie produktów – Instruktaż

W praktyce wygląda to tak, że kończąc Dietę AIP, zaczynasz testować produkt po produkcie, wprowadzając go do diety najlepiej na 2 tygodnie (min. tydzień). Ten okres pozwoli Ci przekonać się, czy dany produkt Ci służy, czy nie,* bądź w jakich ilościach jesteś go w stanie tolerować.

Nie testujesz bynajmniej wszystkich produktów zakazanych przy AIP :)

To co podlega eksperymentowi, to produkty względnie uważane za zdrowe, ale osobom z chorobą autoimmunizacyjną, niekoniecznie służące. Chodzi o pokarmy, które wyraźnie stymulują odpowiedź autoimmunologiczną. Najtrudniejsze do ponownego wprowadzenia są nabiał, jajka i strączki (wyj. soczewica). Być może będziesz musiał ich unikać do końca życia?

Jeśli jednak podleczyłeś już jelita na AIP, może się okazać, że niektóre z tych produktów nie są już tak destrukcyjne jak wcześniej. Pokarmy zawierające gluten są raczej wykluczone do końca życia, choć niektórzy z powodzeniem włączają bezglutenowe zboża jak ryż, czy kaszę jaglaną. Po całkowitym wyleczeniu jelit może się też okazać, że zaczniesz dobrze tolerować nabiał, choć niekoniecznie ten z kazeiną.

Dużym problemem w kontekście choroby autoimmunologicznej jest również cukier, który jest w organizmie pionierem prozapalnym. Po swoich doświadczeniach widzę, że szybko kończy się granica jego spożywania. Prościej jest nie jeść cukru wcale, niż cały czas testować swoje granice.

 

I tak testujesz:

 • WARZYWA PSIANKOWATE:

  • bakłażan
  • papryka, papryka chili (w tym pieprz cayenne)
  • ziemniaki
  • pomidory
  • agrest
  • jagody goji
  • tytoń

  Warzywa psiankowate to chyba najbardziej uprzykrzająca nadwrażliwość, jeśli ktoś takową posiada. W większości przypadków nie trzeba ich eliminować, bo nie są aż tak destrukcyjne, jednak w wyjątkowych przypadkach będzie to konieczne. Obserwuj swój organizm, reakcje zapalne, czy masz po nich bóle, reakcje alergiczne i sam zdecyduj, kiedy włączyć je z powrotem do swojej diety.

  Statystycznie sprawa wygląda tak, że jeśli jedno psiankowe warzywo uczula, to cała reszta niestety też.

 • JAJKA
  Jajka wprowadzaj najwcześniej po 6 miesiącach od rozpoczęcia Protokołu AIP. Jednak najbardziej optymalny czas to pełny rok bez jaj.Na jajka musisz szczególnie uważać również w późniejszych etapach diety. To niestety bardzo alergenny produkt, ale przede wszystkim najlepsze podłoże do chodowli patogenów (w tym wirusów odpowiadających za autoimmunologię). Jeśli chorujesz przewlekle, jajkami będziesz nieustannie “podkarmiał swoją chorobę.”Osobiście uważam, że nawet jeśli poczujesz się lepiej to za swoje maksimum powinieneś uznać co najwyżej 2-3 jajka w tygodniu.
 • BEZGLUTENOWE ZBOŻA (PSEUDOZBOŻA)
  Bezglutenowe zboża (pseudozboża) nie są aż tak szkodliwe jak glutenowe, ale przy autoimmunologii potrafią być problematyczne (lektyny, gluten, kwas fitynowy, inhibitory trypsyny).

  • gryka (niepalona) – nie jest właściwie uważana za zboże – zawiera więcej składników odżywczych, w szczególności białka i żelaza, niż zboża. Zawiera też mniej substancji szkodliwych niż zboża (mniej więcej tyle co orzechy). Mówi się, że jest tak odżywcza, że mogłaby z powodzeniem zastąpić mięso.
  • ryż (najlepiej biały, bo nie będzie miał kwasu fitynowego, najlepiej basmati)
  • komosa ryżowa (quinoa)
  • proso (kasza jaglana) – uwaga na niekompletną fitazę. Goitrogeny zawarte w tej kaszy nie są, w mojej ocenie, niczym czego należy się bać przy chorobach tarczycy.
  • amarantus (szarłat)
  • szałwia hiszpańska (chia)
  • owies – tutaj trzeba uważać, bo owies ma aż 16% białek glutenowych, poza tym owies ma niekompletną fitazę
  • kukurydza – kukurydzy unikamy jak ognia ze względu na to, że jest to żywność silnie prozapalna GMO, pryskana na potęgę roundupem. Poza tym kukurydza ma aż 55% białek glutenowych.

  Tak czy inaczej.. dobrze jest po jakimś czasie wprowadzić trochę więcej węglowodanów – dobrych zbóż lub skrobi (ziemniaki, komosa ryżowa) i wyrobić sobie na nie pewną tolerancję. Chodzi o to, żeby:

  • dostarczyć sobie trochę błonnika, z którego produkuje się w organizmie maślany (pożywka dla kolonocytów). Maślany są też co prawda w maśle, ale te nigdy nie dojdą do jelit.
  • nie zaburzyć parametrów tarczycy i nadnerczy, które z założenia nie lubią niskich węgli.

  Przyjmij jednak, że..

  Nie istnieją tak naprawdę „zboża bezglutenowe”. Każde z tych pseudozbóż zawiera w sobie jakieś białka glutenowe, albo jest nimi obarczona w procesie produkcji (reakcja krzyżowa).
  
  Jeśli masz więc duży problem z glutenem (np. celiakia) i musisz wyłączyć zboża całkowicie, powinieneś docelowo wprowadzić skrobię oporną, czyli suplementować maślany (np. maślan sodu Aliness).
  
 • NABIAŁ
  Generalnie nabiału nie jem do dzisiaj. Sporadycznie sobie na niego pozwalam jako półprodukt. Nabiał nie niesie ze sobą nic dobrego.Z produktów mlecznych najlepiej warto zrezygnować ze względu na kazeinę (która drażni jelita i wywołuje autoagresję) oraz alfa i beta laktoglobulinę. Nabiał zawiera również laktozę, która jest nietolerowana przez większość ludzi.Jeśli masz problem z trądzikiem, nie musisz w ogóle testować nabiału. Nie jest on po prostu dla Ciebie wskazany. Trądzik to w duuużym skrócie alergia na nabiał.

  Jeśli już włączasz z powrotem nabiał, to najlepiej w postaci fermentowanej: jogurt naturalny, maślanka, kefir, fermentowane sery pleśniowe.

 • SŁODKOŚCI
  W pierwszym miesiącu leczenia jelit słodkie rzeczy są całkowicie zabronione! Ogólna zasada w późniejszym etapie leczenia to akceptowalne odstępstwa na poziomie 10% całego jadłospisu. 20% dotyczy osoby zdrowej.Co to oznacza w praktyce? Jeśli na 30 posiłków w tygodniu 3 będą niezdrowe, to tragedii od tego nie będzie. Organizm się zregeneruje i przetrawi to co trzeba. Daj sobie jednak trochę czasu na dojście do stanu równowagi (6 miesięcy – roku), aby móc z tej zasady bezkarnie korzystać.

 • ALKOHOL
  Na początku leczenia (podczas Protokołu AIP) alkohol jest całkowicie zakazany. Po jakimś czasie możesz powoli i z umiarem zacząć go testować. Mowa oczywiście wyłącznie o bezpiecznych alkoholach. Co to znaczy bezpieczne przy chorobach autoimmunizacyjnych? Na pewno będzie to czysty alkohol bezglutenowy:

  • Tequilla (z agawy)
  • Biały rum (np. Bacardi z trzciny cukrowej)
  • Cydr (fermentacja z jabłek)
  • Piwo niepasteryzowane dobrej jakości, w ostateczności..

  Jednak piwo to pszenica. Jak jeszcze w dobrym niepasteryzowanym piwie wytwarzają się naturalne kultury bakterie, to rozbijają chociaż gluten i zmniejszają jego szkodliwość (podobnie jak w chlebie na zakwasie). Nie zmienia to faktu, że pszenica pozostaje pszenicą, czyli zbożem, a problem zbóż to nie tylko gluten. Poza tym piwo nie jest zbyt zdrowe generalnie:

  • po 1: tuczy (ma 2 cząsteczki glukozy), dlatego mężczyźni pijący piwo mają taaaakie brzuchy
  • po 3: zawiera fitozwiązki (estrogeny), czyli dla kobiet z endo nie bardzo. Estrogeny również obniżają poziom testosteronu. Odnoszę wrażenie, że większość panów o tym nie wie :)
 Alkohol na pewno nie będzie wskazany dla każdego. Insulinooporni mogą mieć problem z alkoholami, bo każdy alkohol podnosi poziom insuliny we krwi i zwiększa stany zapalne. Takie osoby po lampce wina nie zrzucą kilograma przez 2 tygodnie!

 Osoby z problemami z głową (psychozy, depresje, lęki itp.) też będą miały problem z alkoholem. Okazuje się, że odsatwienie alkoholu na jakiś czas zmniejsza stany maniakalne u takich osób.

 

Testy laboratoryjne dla leniuchów i tych z dużym portfelem :)

Jeśli nie masz ochoty na podejmowanie powyższych kroków, a dysponujesz odpowiednimi funduszami, możesz wykonać testy laboratoryjne lub domowy test Food Detective.

Chcę Cię jednak uprzedzić, że testy pokarmowe wychodzą niestety bardzo różnie, co nie czyni ich w 100% wiarygodnymi. Potwierdzają to osoby, które wykonały testy w kilku laboratioriach w tym samym czasie. Nie wspomnę już, że kosztują krocie..

Osobiście jestem za metodą prób i błędów. Sam najlepiej odczujesz co Ci szkodzi :)

 

Dieta przy Candida

W przypadku osób tylko z Candida sprawa jest prosta. Możesz od razu przejść do etapu Diety Profilaktycznej, jednak z wykluczeniem owoców i soków, jeśli masz nietolerancje FODMAP).

Jeśli nietolerancje doprowadzisz do stanu równowagi, owoce włączasz i to w dużych ilościach. Owoce to tajemna broń w walce z Candida, także wykluczasz je wyłącznie wtedy, kiedy wyjątkowo źle się po nich czujesz.

Przy Candida, grzybicach i problemach z pleśniami, warto uświadomić sobie, że tłuszcz odzwierzęcy i jajka wzmagają te problemy.

To twierdzenie może wydawać Ci się dziwne, ale prawdą jest, że Candida mnoży się jak szalona żywiąc się drobiem, jajkami i olejami. Dieta z zerową zawartością cukru, ale bogata w tłuszcz i białko rzeczywiście przynosi chwilową ulgę, ale w dłuższej perspektywie szkodzi.

Żeby zwalczyć grzyby Candida, powinieneś spożywać posiłki o niskiej zawartości tłuszczu i białka, za to z dużą ilością owoców i warzyw. Dlatego też Dieta Profilaktyczna będzie najwłaściwsza dla osób z Candida.

Osobiście miałam i chorobę autoimmunologiczną, nietolerancje FODMAP i Candida jednocześnie. Dietę rozpoczęłam więc Protkołem AIP bez owoców. Ojj.. ciężko było..

Zakładam oczywiście, że oprócz Candida nie masz podwyższonych przeciwciał autoimmunologicznych aTPO, aTG, czy ANA.

Moja obecna dieta, bądź Twoja docelowa?

Docelowa dieta profilaktyczna to etap, kiedy Twoje jelita są w 100% zdrowe, trawią strączki, nie ma nieszczelności i problemu z lektynami. Dieta zawiera duże ilości owoców, dobrej jakości ryby, ale eliminuje mąkę pszenną i w duuużej mierze ogranicza mięso. Od czasu do czasu pozwalam sobie też na dobrej jakości fermentowany nabiał.

Generalnie za mięsem specjalnie nie tęsknię. Gorzej ze słodkościami :(

Ommmmmm…… silna wola……. :))

Sam, w swoim czasie musisz dojść do ostatecznego etapu diety, jednak im szybciej to zrobisz, tym zdrowiej. Jak widzisz, dla każdego z nas będzie wyglądał on nieco inaczej. Testuj, oceniaj i skup się na tym, co skuteczne, a odrzuć to, co na Ciebie nie działa lub wręcz szkodzi.

 

Powodzenia! :)

Seria artykułów:

Źródła:
 • Iwona Wierzbicka, Katarzyna Karus-Wysocka – Polski przewodnik PALEO, 2016
 • Nate Miyaki – The Samurai Diet, 2011
 • Bradley J. Willcox, D. Craig Willcox, Makoto Suzuki – The Okinawa Diet Plan, 2005

14 myśli na “PROTOKÓŁ – Dieta – Choroba Autoimmunologiczna / Candida – Instruktaż krok po kroku”

 1. Pingback: Zrozumieć kandydozę, czyli 5 mitów o grzybku Candida Albicans | Moja Symbioza

 2. Pingback: 30-dniowa Dieta - Protokół Autoimmunologiczny (AIP) | Moja Symbioza

 3. Pingback: PROTOKÓŁ Candida 0 - ZBIORCZY | Moja Symbioza

 4. Pingback: PROTOKÓŁ Autoimmunologiczny | Moja Symbioza

 5. Pingback: PROTOKÓŁ - Candida 00 – Wytyczne i strategia | Moja Symbioza

 6. Pingback: PROTOKÓŁ - Pasożyty - Odrobaczanie. Czyli Jak podejść do tematu? | Moja Symbioza

 7. Pingback: Droga do Choroby, czyli Dlaczego Chorujemy? cz.1 | Moja Symbioza

 8. Pingback: Czy istnieje zależność pomiędzy glutenem i endometriozą? Badania, badania.. | Moja Symbioza

 9. Dziękuję za odpowiedź. U córki stwierdzono problemy tkanki łącznej.Zaczęło się od wody w worku osierdziowym.Przebadana kardiologicznie i jest Ok.Zlecono nam bad u endokrynologa i jest Ok.Reumatolog zlecil badania Ana1na granicy ana2 dodatnie i ana3ujemne(1podchodzi pod plus)Stwierdzony syndrom Raynauda i problem z anemią.Ciągle senna i apatyczna.Od 6 tygodni stara się unikać glutenu ,cukru i nabialu.

 10. Na protokole są przede wszystkim owoce i warzywa, nie tylko mięso. Jest mnóstwo potraw, które można jeść w tym zakresie. Zastanawia mnie bardziej, czemu chce Pani wprowadzać córce tą akurat dietę, jeśli nie ma potwierdzonych badań w kierunku autoimmunologii? Jeśli badania się nie potwierdzą, może dla córki byłaby wskazana zupełnie inna dieta?

 11. Chcialabym wprowadzić dla córki(17lat)protokól Al ale jestem przerażona patrząc na możliwości jedzenia w tym okresie.Samo mieso i pare rzadkich mąk.Co z tego mozna zrobić.Corka jest w trakcie diagnozowania w kierunku chorób autoagresji.Chcę jej pomóc aby nie doszło do rozwoju tych chorób.Moze Pani mi coś wiecej poradzić?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.