PROTOKÓŁ – Zakwaszamy żołądek

Nasz żołądek funkcjonuje dobrze tylko i wyłącznie wtedy, kiedy jest w nim bardzo kwaśno. Mówi się, że większość z nas (90% wg dr. Jonathana Wright) ma niedokwasotę żołądka, a to jest naprawdę poważny problem. Wszędzie podkreślam, że trawienie to esencja zdrowia. Wszystko leży u podstaw trawienia. Odpowiednie dokwaszenie żołądka może znacząco wzmocnić Twoje siły trawienne, a to przyczyni się do lepszego odżywienia całego organizmu i to bez skutków ubocznych powstających podczas złego trawienia.

Zanim przystąpisz do tego Protokołu oceń, czy jednak musisz zakwaszać swój żołądek. Być może jesteś w tych 10%? Pomoże Ci w tym prosty domowy TEST.

Etap zakwaszania żołądka jest ważnym elementem dobrze funkcjonującego układu trawienia oraz etapem przygotowawczym do oczyszczenia jelit. Uwzględniłam go w Wytycznych do Protokołu Czystych Jelit. Zauważyłam jednak, że jakoś dziwnie jest on przez niektórych z Was pomijany, a może niezauważany? Postanowiłam więc opisać go w niezależnym poście i dodać do ogólnego PROTOKOŁU Autoimmunologicznego.

Zagadnienia w artykule:

 • Przeciwwskazania do zakwaszania żołądka kwasami (cytryną, octem)
 • Metody zakwaszania żołądka
 • Jak długo zakwaszamy?
 • Filozofia jedzenia

 

Jeśli leczysz tym protokołem chorobę autoimmunizacyjną, zerknij na jakim etapie PROTOKOŁU Autoimmunologicznego właśnie się znajdujesz:

Przeciwwskazania do zakwaszania żołądka kwasami (cytryną, octem):

 • wrzody
 • uszkodzenia śluzówki żołądka
 • osoby z problemami z histaminą
 • odwodnienie

Najpierw trzeba to wszystko podleczyć:

 • stosuj alkalizacja sodą lub proszkami mineralnymi (zależnie od przypadku)
 • stosuj aloes dobrej jakości (jako żel, np LR Sivera, Forever)
 • pij dużo wody
 • unikaj lektyn i błonnika
 • staraj się jeść rozdzielnie i lekkostrawnie
 • rozdrabniaj mięso
 • zastosuj metodę dla nadwrażliwców (opisana poniżej)

Czasami trwa to tydzień, czasami nawet i pół roku.

Metody zakwaszania żołądka

Żeby porządnie zakwasić żołądek musisz na 20 minut przed każdym posiłkiem białkowym zastosować jedną z poniższych metod, czyli wypić kwaśne, słone lub gorzkie.

A więc:

Woda z cytryną

Najprostszy sposób to sok z połowy cytryny (pół na pół z wodą) pity na 15 minut przed posiłkiem białkowym.

Sok z cytryny ma pH między 2, a 2,5 czyli tyle, ile pH soku żołądkowego, ale pozbawiony jest substancji żrących, dlatego nas nie parzy.

Większość osób ma dziś jednak problemy z wyściółką żołądka, co wyraźnie widzę w biorezonansie, i nie powinna stosować tej metody na zakwaszenie żołądka (patrz ww. przeciwwskazania).

 

Sól dobrej jakości

Szczypta dobrej jakości soli na język na kilka minut przed posiłkiem białkowym to idealna metoda w sytuacji, kiedy nie masz octu, ani cytryny pod ręką. Sól również spełni swoje zadanie. Od biedy, w wyjątkowych sytuacjach, może być to zwykła sól kuchenna.

 

Zioła

Przyprawy takie jak kozieradka, anyż, bazylia, cząber, kminek, kolendra, czarnuszka dodawane do posiłków też są w stanie skutecznie pobudzić wydzielanie kwasu żołądkowego.

 

Krople żołądkowe

Na kilka minut przed posiłkiem białkowym zażyj 2-3 krople na język i połknij.

 

Woda z octem jabłkowym

Kolejnym takim kwasem jest popularna metoda – woda z mętnym ekologicznym octem jabłkowym ACV (np. z Rossmana) pita na 15 minut przed posiłkiem białkowym.

 • Dorośli: 2 łyżki ACV na 1/3 szklanki wody. Na początek warto zacząć od lżejszego roztworu (1 łyżeczka), bo dla żołądka może być to lekki szok. Jak nic nie boli, to następnego dnia 1 łyżka itd.
 • Dzieci: 1 łyżeczka (nie łyżka!) ACV na pół szklanki wody. Sprawdzamy też, czy żołądek nie boli.

Osobiście nie preferuję tej metody, gdyż ocet podrażnia śluzówkę żołądka. Dodatkowo większość osób ma dziś problemy z wyściółką żołądka, co wyraźnie widać w biorezonansie. Metoda zatem nie wskazana dla osób z problemami żołądkowymi.

 

Betaina HCL – UWAGA!

Betaina HCL, czyli chlorowodorek betainy to inaczej kwas solny występujący w naszym żołądku. Łykana na potęgę, no bo przecież wszyscy dziś mamy niedokwasotę żołądka..

Osobiście nie jestem fanką tych preparatów i byłabym ostrożna w ich stosowaniu. Betaina co prawda nie wyrządza organizmowi większej krzywdy, niemniej jednak zaburza jego funkcjonowanie Teoretycznie HCL ma odnawiać zapasy kwasu w żołądku. Choć cel godny pochwały, to już sama realizacja niekoniecznie.. Składają się na to 4 ważne kwestie:

Betaina HCL:

1. nie wspomaga samodzielnego wytworzenia kwasu chlorowodorowego przez organizm.

2. jest jedynie pojedynczym związkiem chemicznym (kwasem chlorowodorowym), natomiast w żołądku występuje aż 7 różnych kwasów!

3. może utrudniać organizmowi wytwarzanie płynów trawiennych, ponieważ swoją obecnością zaburza równowagę chemiczną poprzez wzmacnianie pozycji tylko jednego z 7 kwasów

4. wchodzi w reakcję ze środkami przeciwbólowymi i nie powinna być stosowana w ich towarzystwie. A kto nie używa dziś Apapu, czy Goździkowej..

Betaina HCL będzie *na pewno wskazana dla tych, którym powyższe metody nie pomagają. Jednak na betainę powinny szczególnie uważać osoby:

 • chorujące na zakażenia układu moczowego, gdyż może ona podrażnić pęcherz
 • przyjmujące leki NLPZ, albo aspirynę – zwiększone ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego i wrzody
 • metoda nie dla dzieci (w przeciwieństwie do powyższych)

Jeśli już stosujesz Betainę, to:

 • nigdy przed jedzeniem, tylko na początku posiłku
 • zaczynasz od 1 kapsułki, po tygodniu robisz test z sodą. Jak dalej jest słabo, bierzesz 2 kapsułki. Po tygodniu znowu test. Jeśli wynik słaby – 3 kapsułki. I tak do 5 kapsułek. Jeśli to dalej nie działa – idziesz do lekarza. Jeżeli wyniki testu się poprawiają – schodzisz z kapsułek aż do 1
 • stosuj ją doraźnie i przy dużym niedokwaszeniu żołądka

Po kilkunastu minutach od wypicia mikstury żołądek powinien wydzielać już soki. Dzięki temu nie będzie on ciężki po zjedzeniu posiłku. Znikną wzdęcia, burczenia, gazy, czyli wyniki złego trawienia.

 

Sok z selera naciowego

Zupełnie innym rozwiązaniem od powyższych jest sok z selera pity na czczo (minimum 2h od posiłku).

Dla mnie sok z selera to takie moje super food, gdyż seler robi dużo więcej niż zakwaszanie soków żołądkowych (normuje działanie całego układu pokarmowego, walczy z paciorkowcami, dostarcza elektrolitów i wiele innych cennych mikroelekmentów). Jest to moim zdaniem jeden z najsilniejszych w działaniu “magicznych soków”. Jeśli masz jakiekolwiek problemy z jelitami (gazy, wzdęcia itp.) – sok z selera będzie tym magicznym remedium na te dolegliwości, a przy okazji wzmocni żołądek w zakresie trawienia.

Zaczynaj od 300ml świeżo wyciśniętego soku, a dochodź do 500ml. Sok musi być wypity od razu, zanim się utleni. Po jakimś czasie traci swoją moc.

 

Metoda dla nadwrażliwców

Jeśli Twoja śluzówka żołądka jest mocno nadszarpana (masz wrzody lub silny stan zapalny śluzówki), żołądek należy najpierw odbudować (jak napisałam powyżej). Poniższa metoda to takie 2 w 1, zarówno odbudowuje żołądek, jak i zakwasza:

 • oliwa z oliwek 10 ml + sok z aloesu 10 ml – min 2 x dziennie lub przed każdym posiłkiem (pierwszy miesiąc)
 • olej słonecznikowy 10 ml + sok z aloesu 10 ml – min 2 x dziennie lub przed każdym posiłkiem (drugi miesiąc)
 • olej winogronowy 10 ml + sok z aloesu 10 ml – min 2 x dziennie lub przed każdym posiłkiem (trzeci miesiąc)

Jak długo zakwaszamy?

A to już względna sprawa. U niektórych kilka miesięcy, w wielu przypadkach nawet kilka lat, w ciężkich chorobach nawet i do końca życia.

To ponowny test sody, czy nawet lepiej – pH-metria / gastroskopia powiedzą Ci w jakim stanie jest Twój żołądek. Testy warto powtarzać co parę miesięcy. W przypadku Betainy – nawet co tydzień.

Jednakże zakwaszanie żołądka cytryną raz dziennie z rana możesz uznać za swoją profilaktykę. Gdy zaczyna się odbijać po takim drinku – robisz sobie przrwę.

A co jeśli żołądek jest w nadkwasocie?

Paradoksalnie robimy dokładnie to samo co z niedokwaszeniem, czyli zakwaszamy.

Nadkwasota to stan, w którym zwieracz przełyku słabo pracuje i nie zamyka się prawidłowo. W wyniku tego treść żołądka wylewa się do przełyku powodując palenie, pieczenie, a w późniejszym etapie zgagę i refluks.

Jeśli nie masz większych objawów (wrzody, zgaga, nudności, bóle żołądka) daj żołądkowi odetchnąć pijąc po prostu dużo wody (30ml / kg masy ciała).

Jeśli dokuczają Ci poważniejsze objawy, poza oczywistym zakwaszaniem żołądka, zastosuj mocniejszą kurację – ciepłą wodę z 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej. Obowiązkowo 1.5h poza posiłkami! W przeciwnym razie spowodujesz problemy trawienne z tytuły odkwaszenia żołądka.

Zależnie od stanu nasilenia problemów, efekty odczuwalne są już po tygodniu do miesiąca czasu.

Filozofia jedzenia

Prawidłowe trawienie to podwalina zdrowia. Szczególnie istotny temat jeśli chodzi o zakwaszanie żołądka. Długie przeżuwanie pokarmów, aż do znudzenia powinno stać się Twoim nawykiem. Na próżno walczyć z drożdżakami, pasożytami, jeśli w Twoich jelitach będzie pełno niestrawionego jedzenia.

Nie muszę chyba dodawać, że nie można się przy tym spieszyć. Pośpiech, stres i zamieszanie podczas jedzenia prowadzą do nieefektywnego trawienia, a finalnie do zmniejszenia kwasoty soków trawiennych Następuje wtedy opóźnienie informacyjne dla mózgu pomiędzy uczuciem głodu, a nasyceniem.

Nawet jeśli masz oczyszczoną wątrobę, a będziesz jadł jak na wyścigi, nie pozbędziesz się grzybicy. Świadomość tego powinna pobudzić Cię do dokładnego rozdrabniania pokarmu i mieszania go ze śliną. Trawienie zaczyna się już w jamie ustnej. Nierozdrobnione kawałki dostaną się gnilnym bakteriom i grzybom. Niby taka prosta czynność, a wymaga tyle samodyscypliny..

 

Powodzenia!  :)

 

 

Seria artykułów:

Źródła:
 • 1
 • Daniel P. Kray – APPLE CIDER VINEGAR: A Modern Folk Remedy
 • Jerzy Zięba – Ukryte Terapie, 2014
 • Jonathan Wright – Why Stomach Acid Is Good for You: Natural Relief from Heartburn, Indigestion, Reflux and GERD, 2001
 • Good Digestion – Lynne McTaggart, 2010
 • Dr. Jonathan Wright – Why Stomach Acid Is Good for You?, 2001

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *