Transdermalna Terapia Magnezem, czyli Zrób sobie Olej Magnezowy własnej roboty

Magnez to bardzo ważny pierwiastek dla naszego zdrowia. O jego zastosowaniach i formie przyjmowania pisałam już sporo w artykułach:

Wiesz już zatem, że najlepsza forma magnezu, jaką możesz sobie zafundować, to wyłączenie olej magnezowy. Taki właśnie olej stosują sportowcy. Tabletki możesz dosłownie wyrzucić do kosza, bo ich wchłanialność sięga rzędu zaledwie 20%! Dlaczego tak jest? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w powyższych postach. Ten artykuł jest z serii “DIY” (Do It Yourself), czyli znajdziesz tu przepis jak samemu zrobić taki olej magnezowy. A więc do dzieła:

Olej magnezowy 50%

Jeśli masz do czynienia z płatkami magnezowymi (niezmielona forma chlorku magnezu), to polecam najpierw zagotować wodę, a potem po trochu rozpuszczać je w wodzie.

8 psiknięć oleju magnezowego 50% dostarcza 100 mg magnezu do organizmu.
Olej magnezowy 80%.

Olej magnezowy 80%

Przy takim stężeniu będziesz mieć z pewnością problem, aby rozpuścić chlorek magnezu w wodzie, tym bardziej, jeśli dysponujesz płatkami magnezowymi (niezmielona forma chlorku magnezu).

Najpierw zagotuj więc wodę, a potem po trochu rozpuszczaj magnez w wodzie.

Olej magnezowy w formie 70%, a nawet 80% jest moim zdaniem zdecydowanie skuteczniejszy i bardziej ekonomiczny.

Ogólne zasady stosowania magnezu

 • Osoby zdrowe (profilaktyka)

  Dzienna dawka magnezu to około 6 – 8 mg na 1 kg wagi ciała.
  Dr Shari Lieberman, certyfikowana specjalistka od żywienia FACN, zaleca 500 – 750 mg magnezu dziennie.

 • Osoby chore

  Na poważniejsze schorzenia, np. dusznicę bolesną lub osteoporozę: dzienna dawka magnezu to 500 – 1000 mg

 • Typowa kuracja (zewnętrzna)

  Minimum 10 – 15 psiknięć 50% lub 70% oleju magnezowego 3 x dziennie w miejsca, gdzie występują skurcze. W przypadku braku takich i ogólnego dostarczenia magnezu do organizmu olej magnezowy najlepiej stosować na zewnętrzne strony stóp i dłoni.

  Skóra może trochę szczypać. Po 20 minutach olej można zmyć (do tego czasu większość jonów magnezu zostanie wchłonięta przez skórę).

 • Typowa kuracja (wewnętrzna)

  Oliwę magnezową można również stosować wewnętrznie, jednak weź pod uwagę fakty, które podałam wyżej (niska wchłanialność). Oficjalne normy podają 5-8 kropli oleju magnezowego rozpuszczone w szklance wody 2 – 3 x dziennie. Nie jestem jednak fanką stosowania magnezu wewnętrznie z uwagi na jego bardzo słabą bioretencję.

 • Kąpiel magnezowa

  Kąpiel magnezowa to wyjątkowo szybkie, bo transdermalne, uzupełnienie niedoborów magnezu. Weź gorącą kąpiel z dodatkiem 1 – 2 szklanek chlorku magnezu i 1-2 szklanek sody oczyszczonej. Soda jest opcjonalna, ale ma dodatkowe właściwości lepszego wchłaniania magnezu.

  Tańszą metodą będzie zapewne smarowanie się oliwą magnezową, jednak połączenie magnezu i sody w kąpieli daje spektakularne efekty uzupełnienia niedoborów magnezu.

  Podobne, tańsze rozwiązanie uzyskasz wsypując do kąpieli siarczan magnezu (Sól Epsom), jednak efekty takiej kuracji będą dużo mnie trwałe.

 • Przeciwskazania

  Wszelkie przeciwskazania i zasady stosowania oliwy magnezowej znajdziesz w jego KARCIE CHARAKTERYSTYKI.

Powiązane artykuły

Źródła:
www.earthclinic.com
Dr. Pierre Delbet – Magnesium, The Nutrient That Could Change Your Life
Mark Sircus – Transdermal Magnesium Therapy, 2011
Daniel Reid – Tao Detox, 2003
www.health-science-spirit.com/MagChlor.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *