Toksyczne metale ciężkie – tykająca cicha bomba w Twoim organizmie

Seria artykułów:

Wiele osób ma problem z metalami ciężkimi i nawet o tym nie wie, a tymczasem leżą one u podłoża chorób przewlekłych. Przedostają się do organizmu wraz z plombami dentystycznymi, daniami z tuńczykiem, miecznikiem i innymi dużymi rybami po brzegi wypełnionymi rtęcią, rzadziej w wyniku bezpośredniej styczności z którymś z metali (np. rozbity termometr).

Toksyczne metale są trujące, a po utlenieniu ich opary mutują i niszczą pobliskie tkanki. Metale osadzone w mózgu mieszają nam w głowie. Obecność jakichkolwiek toksycznych metali w organizmie (rtęci, aluminium, ołowiu, kadmu, talu, arsenu, niklu, miedzi) będzie albo przyczyną choroby, albo pogłębi już istniejący stan chorobowy. Choroba Alzheimera, autyzm, ADHD, Parkinson, depresja, czy wrażliwość na chemikalia stanowią tylko kilka przykładów, z którymi metale ciężkie są powiązane.

Niektórym się wydaje, że metale w organizmie ludzkim to mit wyssany z palca, bo przecież ich nie widać. Tymczasem metale istnieją i powodują w naszych ciałach listę niekończących się problemów. Najgorsze są te, które zalegają w organizmie latami i ulegają utlenieniu. Takie utlenione metale nie tylko degenerują organizm u podstaw, ale działają również jak katalizatory przyspieszające procesy starzenia.

Kontekst metali ciężkich z chorobami przewlekłymi

Przykre jest to, że współcześnie nie ma możliwości uniknięcia kontaktu z toksycznymi metalami ciężkimi. Odkładają się one w wątrobie, woreczku żółciowym i jelitach. Ze względu na swój ciężar osiadają też na ścianach układu pokarmowego.

 

Proces utleniania metali ciężkich

Realnym problemem są metale, które uległy w organizmie utlenieniu. Do tego procesu przyczynia się w dużej mierze dieta o dużej kwasowości, zawierająca spore ilości białka i tłuszczu.

Dlatego też dieta profilaktyczna, którą osobiście preferuję, stanowi dietę alkaliczną (zasadową) z ograniczoną ilością białka.

Pod wpływem procesu utlenienia, metale zaczynają wytwarzać trujące substancje, co prowadzi do skażenia komórek mózgowych i obniżenia aktywności elektrycznej mózgu.

 

Metale ciężkie to pożywka dla patogenów

Największe zagrożenie powinno się upatrywać w fakcie, że metale ciężkie stanowią pożywkę dla szkodliwych patogenów: bakterii, wirusów, grzybów, pasożytów i robaków. Dlatego też wszędzie podkreślam, że docelowo to nie z patogenami powinniśmy walczyć, a z toksynami, które stanowią dla nich zielone światło.

Innymi słowy..

 

Metale przyciągają do siebie i żywią m.in:

 • paciorkowce typu A i B
 • liczne szczepy pałeczek okrężnicy
 • clostridium difficile
 • helicobacter pyroli
 • inne wirusy (jak np. EBV)

Neurotoksyny patogenów vs. Zespół Nieszczelnego Jelita

Po spożyciu metali ciężkich obecne już w organizmie patogeny wydzielają neurotoksyczny gaz, który wiąże się z amoniakiem i przenika barierę wyściółki jelita. W ten właśnie sposób amoniak przenika do krwioobiegu. Warto mieć na uwadze, że ten toksyczny gaz jest dużo bardziej destrukcyjny, niż chociażby wydzielane przez grzyby mikotoksyny. Toksyny grzybicze nie powodują aż tak licznych objawów jak toksyny patogenne.

Sytuacja w efekcie często doprowadza do Zespołu Nieszczelnego Jelita, który jest głównym motorem do uaktywnienia choroby autoimmunizacyjnej.

 

Metale, a choroby degeneracyjne mózgu

Badania wykazują, że osoby chore na Alzheimera, Parkinsona, demencje, SM, SLA, czy spektrum autyzmu (w tym ADHD) mają często wyższe stężenie metali w tkankach mózgu, niż pozostałe osoby pozostające mentalnie zdrowe.

To nie geny powodują choroby degeneracyjne mózgu. Do ich rozwoju w głównej mierze przyczynia się rtęć i aluminium, które odkładają się w przestrzeni rozdzielającej obie półkule mózgu.

Co gorsza..

Metale ciężkie przenikają barierę krew - mózg, dlatego też odpowiadają za wszelkie problemy mentalne takie jak depresja, choroby psychiczne oraz w.w. choroby.

Spektrum autyzmu (w tym ADHD)

Co ciekawe, bardzo wdzięcznie na detoks metali ciężkich reagują dzieci do 5 roku życia. Czemu? Jest to związane z faktem, że do 5 roku życia obie półkule są otwarte, po czym się zasklepiają i tym samym zamykają obszar skażenia. Dzieci starsze są już zdecydowanie większym wyzwaniem.

Osobiście doświadczyłam tego zjawiska w przypadku mojego chrześniaka, u którego w trzecim roku życia stwierdzono autyzm atypowy. Po podjęciu szeregu zabiegów detoksykacji, wprowadzeniu diety i odpowiedniej suplementacji, objawy autyzmu zaczęły się cofać. Dziś dziecko ma pięć lat i myślę, że żaden specjalista nie dałby mu takiej samej diagnozy jak jeszcze 2 lata temu.

Jak wchodzimy w kontakt z metalami?

Mogłoby się wydawać, że kontakt z metalami ciężkimi nie powinien mieć w ogóle miejsca w pierwszych latach życia. Nic bardziej mylnego.. Obecne środowisko, a przez to i my sami jesteśmy tak skażeni, że coraz to większe dawki toksyn przekazujemy swoim dzieciom.

Do zakażenia metalami może dojść jeszcze w łonie matki albo w momencie poczęcia. Dzieje się tak dlatego, że metale, a zwłaszcza rtęć, przez wiele lat odkładają się w organizmach rodziców, dziadków i pradziadków i są przekazywane z pokolenia na pokolenie, niekiedy przez całe stulecia! Dopóty, dopóki nie podejmiemy kroków mających na celu detoksykację organizmu.

Dodaj do tego jeszcze agresywne szczepienia w pierwszych dniach życia i bum – mamy toksyczną bombę. Dziecko z zaburzeniami metylacji z pewnością przypłaci to jakimś objawem ze spektrum autyzmu.

Metale ciężkie przyspieszają procesy starzenia organizmu

Metale zawsze powodują w organizmie stany zapalne, w zależności od tego gdzie nastąpi ich akumulacja, a także zmieniają lub udaremniają procesy metaboliczne. Jako że sprzyjają powstawaniu wolnych rodników, sprawiają, że zaczynasz się szybciej starzeć.

To byłoby na tyle, jeśli chodzi o złe wiadomości na temat metali w tym artykule. Dobra jest taka, że możesz zmienić swoją sytuację na lepsze detoksykując organizm z metali.

Metali ciężkich możesz się pozbyć i cieszyć się pełnym zdrowiem.

To niesamowite obserwować jak po usuwaniu z organizmu metali człowiek młodnieje i staje się bardziej rześki. Rysy twarzy nabierają dawniejszego wyrazu, oczy odzyskują stary blask, pamięć wraca, a Ty masz wrażenie jakbyś był bardzej zregenerowany i wyspany. Czujesz po prostu, że odeszło Ci kilka lat i jesteś w tym właściwym miejscu, w którym powinieneś zawsze być.

Metale nie tylko warto wypłukać. Metale trzeba z organizmu usunąć, bo jest to jedena z główych przyczyn Twoich dolegliwości zdrowotnych.

Protokół detoksu metali dla osoby dorosłej znajdziesz tutaj:

Seria artykułów:

Ogólnie wszystkie metale degradują organizm, jednak to rtęć i aluminium zasługują na szczególną uwagę, o czym w oddzielnych postach:

Źródła:
 • Bruce Fife – Jak pokonać Alzheimera, Parkinsona, SM i inne choroby neurologiczne, 2014
 • David Perlmutter, Carol Colman – Księga zdrowia mózgu, 2014
 • Anthony William – Medical Medium – Secrets Behind Chronic&Mystery Illness, 2015
 • Nenah Sylver tom 1 – Podręcznik Rife’a – Katalog częstotliwości pasożytów, 2013
 • Stefan Rastocny – Biorezonans i inne techniki terapeutyczne, 2017
 • Hulda Regehr Clark – Kuracja życia, 2006
 • Amy Myers – The Autoimmune Solution, 2015
 • Alessio Fasano – Leaky Gut and Autoimmune Diseases, 2011
 • William Joel Meggs – The Inflammation Cure, 2003
 • Andreas Moritz, Rak nie jest chorobą, 2011
 • Iwona Wierzbicka – Jedz świadomie i pozbądź się wszelkich chorób – część 2, 2015
 • Stephan, Ph.D. Cooter – Beating Chronic Illness, 1995
 • Andreas Moritz – Ponadczasowe tajemnice zdrowia i odmładzania – Tom I, 2013
 • Andreas Moritz – Ponadczasowe tajemnice zdrowia i odmładzania – Tom II, 2013
 • Jerzy Zięba – Ukryte Terapie CZ.1, 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *