TESTY na Nieszczelność Jelit (ZNJ)

Najwięcej o tym, czy masz nieszczelne jelita powiedzą Ci tak naprawdę badania laboratoryjne i Twoje objawy. Możesz też śmiało założyć, że jeśli masz Candidę systemową, bądź chorobę autoimmunologiczną, to masz, bądź na pewnym etapie choroby, miałeś ZNJ.

Istnieje też domowy test na nieszczelność jelit. Jest wiele skrajnych opinii na temat tego testu. Jedni mówią, że działa, inni, że nie. Ja sprawdzałam ten test na sobie wiele razy, kiedy unikałam glutenu i jelita miałam szczelne i przykładowo po świątecznej rozpuście :) Moim zdaniem test działa. Jerzy Zięba podobnie wypowiada się na jego temat.

Z drugiej strony, teoria na jego niewiarygodność jest również bardzo przekonująca. W poście przedstawiam go jako ciekawostkę, a ostateczną opinię pozostawiam Tobie. Tak czy inaczej.. lubię sok z buraka, bo właśnie on akurat genialnie uszczelnia jelita :)

Testy laboratoryjne na Nieszczelność Jelit

Najbardziej wiarygodnymi testami na zbadanie szczelności jelit są badania laboratoryjne:

 • Zonulina – Micro Flora Scan – białko kontrolujące połączenia między komórkami nabłonka jelita cienkiego – enterocyty. Materiałem badawczym jest kał. Badanie zonuliny z krwi jest mniej miarodajne.
  • ZNJ: wysoki poziom zonuliny (> 49)
 • Laktuloza / Manitol (test absorbcji cukrów z moczu)
  • WYNIK PRAWIDŁOWY: wysoki poziom mannitolu i niski laktulozy
  • ZNJ: wysoki poziom laktulozy (taki wynik jest cżęsty u osób z celiakią i chorobą Leśniowekigo-Crohna)
  • ZABURZENIA WCHŁANIANIA: niski poziom obu substancji
 • Endotoksyna LPS (składnik zewnętrznej błony komórkowej – test dokładniejszy niż laktuloza)
  • ZNJ: podwyższony poziom (wynik bardzo częsty dla osób z trądzikiem na przykład)
 • inne: badania nietolerancji fruktozy, laktozy, sorbitolu, badania w kierunku SIBO, przerostu flory bakteryjnej lub też niedoboru enzymów trawiących

Burak – Domowy TEST na Nieszczelność Jelit (ZNJ)

Instrukcja obsługi

 • samodzielnie wyciśnij sok z buraka
 • wieczorem przed snem wypij 3/4 szklanki soku z buraka. Minimalna dawka to 5 łyżek. Możesz do niego dodać trochę soku z jabłka, by był smaczniejszy.
 • sprawdź z rana kolor pierwszego moczu

Idea testu

Barwnik, który znajduje się w burakach powinien przejść przez całe jelita i zostać wydalony wraz z kałem.

Tymczasem okazuje się, że bardzo często, część substancji, które powinny zostać w jelicie przedostaje się do krwioobiegu. Zaburzenie to potocznie zwane jest nieszczelnością jelita. Niepotrzebne substancje z krwi odfiltrowują nerki, w wyniku czego, wspomniany barwnik ląduje w naszym moczu.

Nerki połączenie są z układem krwionośnym, nie z jelitami. Teoretycznie więc, kolor moczu, po zjedzeniu buraków, nie powinien ulec zmianie. Dzieje się odwrotnie w sytuacji, gdy jelita są nieszczelne.

Nerki filtrują naszą krew, stamtąd powstały mocz, trafia moczowodem do pęcherza moczowego, gdzie oczekuje na wydalenie. To znaczy, że barwnik buraczany musi się znaleźć w krwi, by mógł pojawić się w moczu. Tak więc musi przedostać się z jelit do krwioobiegu (według opisu testu).

Podsumowanie wyników

 • WYNIK NEGATYWNY – JEST OKMocz jest przeźroczysto – żółty.

  Oznacza to, że barwnik nie przedostał się do krwioobiegu, tylko pozostał w jelitach – to dobrze!

  Zbyt żółty mocz oznacza, że pijesz za mało wody.

 • WYNIK POZYTYWNY – NIE JEST DOBRZEMocz zabarwił się na czerwono/różowo

  Oznacza to, że twoje jelito jest nieszczelne (istnieje tysiące nadżerek rozszczelniających błonę śluzową przewodu pokarmowego). Barwnik musiał dostać się do krwi, potem do nerek, na końcu do moczu.

  WYNIK POZYTYWNY OZNACZA, ŻE:

Czy to normalne, że mocz zabarwił kolor?

To, że u wielu osób mocz jest zabarwiony po zjedzeniu buraków, nie oznacza wcale, że jest to normalne! Fakty te świadczą jedynie o pladze „cieknących jelit”, z jaką obecnie zmaga się większość z nas.

Skąd sceptycyzm dotyczący testu?

Przeciwnicy testu twierdzą, że wiele osób po zjedzeniu buraków ma ciemno zabarwiony mocz z powodu niedokwaszonego żołądka.

Buraki zawierają czerwony barwnik zwany betalainą. (betanina, betacyjanina) – podobna do antocyjanów w owocach. Charakateryzuje się ona niską biodostępnością, a jej stopień rozłożenia zależy od pH środowiska w jakim się znajdzie. Zatem im niższe pH w żołądku (sprawdź TEST), tym większa szansa na strawienie tego barwnika.

Jeśli więc po burakach przestaje się barwić mocz w wyniku zmian w diecie, może to oznaczać, że masz lepiej zakwaszony żołądek (co oczywiście jest korzystne).

Tak czy inaczej test na pewno nikomu nie zaszkodzi. Buraki są zdrowe (poza tymi GMO), a betalaina ma właściwości antyoksydacyjne i antynowotworowe.

Co na to medycyna konwencjonalna?

Medycyna konwencjonalna jeszcze do niedawna zaprzeczała w ogóle istnieniu schorzenia takiego jak kandydoza. Powoli otwierają te drzwi, choć dalej obserwuje się u większości lekarzy tutaj silny opór.

Teoria nieszczelności jelit brzmi sensownie i medycyna konwencjonalna potwierdza buraczane fakty. Są też robione podobne badania w tym kierunku. Podaje się pewną formę cukru, która powinna zostać w jelitach, następnie mierzy się ilość tego cukru we krwi (ile przedostało się do krwi, choć nie powinno).

Candida, a ZNJ

Przewlekła Candida systemowa to jest stan, kiedy Twoje jelita są, bądź, na pewnym etapie choroby, były nieszczelne. Za nieszczelność jelita może odpowiadać Candida sama w sobie jak też i wiele innych czynników.

A jak “załatać” jelita?

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w PROTOKOLE – Odbudowa Jelit.

5 myśli na “TESTY na Nieszczelność Jelit (ZNJ)”

 1. Pingback: O MNIE – dlaczego jestem tu gdzie jestem i robię to co robię | Moja Symbioza

 2. Pingback: Droga do Choroby, czyli Dlaczego Chorujemy? cz.1 | Moja Symbioza

 3. Ja odnosiłem się do tekstu, a dokładnie do akapitu "Skąd sceptycyzm dotyczący testu?"
  Moja obserwacja, oczywiście o ile jest poprawna, obala teorię: że dobrze lub źle zakwaszony żołądek decyduje o koloru moczu przy takim teście

 4. Witam, mam pewną zagwozdkę.
  Jeżeli rzeczywiście kolor moczu jest zależy od zakwaszenia żołądka, to w sytuacji, gdy ktoś ma odpowiednio zakwaszony żołądek, to zarówno jego mocz jak i kał nie powinny zmieniać swojej barwy, a tymczasem z moich obserwacji wynika, iż kał zawsze zmienia swoją barwę, natomiast mocz nie zawsze. Co może świadczyć o tym, że jednak zakwaszenie żołądka nie ma tu nic do rzeczy.

  Proszę powiedz co na ten temat uważasz, również masz takie spostrzeżenia czy może po prostu ja coś źle rozumiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *