KARTA CHARAKTERYSTYKI – DMSO

DMSO dla zdrowia

 • DMSO uznawany jest za minerał piękna, gdyż odwraca procesy starzenia
 • Działa jak neuroprzekaźnik w organizmie, tj. każda substancja czynna z nim powiązana zadziała kilkakrotnie szybciej i bardziej skutecznie niż bez DMSO. Efekt można porównać trochę do sesji w dobrej saunie, po której zaleca się stosowanie różnych smarowideł ze względu na otwierające się pory
 • skutecznie przenosi cząsteczki przez błonę komórkową i przechodzi przez barierę krew – mózg
 • odblokowuje produkcję kolagenu, która z wiekiem zanika
 • redukuje zmarszczki, trądzik (w tym różowaty), przebarwienia (w tym plamy posłoneczne), blizny, starcze plamy, piegi
 • naturalny środek przeciwbólowy i przeciwzapalny o dobrych właściwościach przeciwutleniających (łagodzi przewlekłe bóle i wszelkie stany zapalne w organizmie)
 • popularny jako lekarstwo na „skrzypiące stawy”
 • obok MSM, boraksu, kolagenu, diatomitu i witaminy D3 stanowi remedium na wszelkie problemy związane ze stawami i kośćmi. Odbudowuje tkankę łączną, chrząstną, przeciwdziała osteoporozie
 • niezwykle skuteczny na wszelkie zapalenia kości i stawów (w tym chorobę zwyrodnieniową stawów, osteoporozę, zapalenie kaletki maziowej, zapalenie ścięgna, zapalenie pochewki ścięgna, bóle mięśniowo-szkieletowe, zespół cieśni nadgarstka)
 • wzmacnia i utrzymuje w dobrym stanie mięśnie (skurcze mięśniowe w tym skurcze nóg, zespół niespokojnych nóg)
 • przywraca zdrowie komórek i tkanek (zwłaszcza tkanki łącznej i chrząstek)
 • łagodzi urazy sportowe (regeneracja), np. obrzęki kostek przy zwichnięciu
 • stosowany zewnętrznie przy migrenie i bólach głowy
 • skuteczny wobec bakterii, grzybów, wirusów i mycoplazmy
 • poprawia działanie układu odpornościowego i zmniejsza alergie
 • dosłownie blokuje ból, gdy zastosowany na chore mięśnie lub stawy
 • poprawia krążenie krwi przez hamowanie tworzenia się skrzepów krwi (nadkrzepliwości), rozpuszcza nawet nowo utworzone zakrzepy
 • skuteczny w ataku serca i dusznicy bolesnej (angina). Szybkie użycie DMSO w ataku serca zapobiega uszkodzeniu mięśnia sercowego. W tych wypadkach powinny być używane raczej większe dawki
 • rozszerza naczynia krwionośne i poprawia pracę serca
 • wzmacnia tkankę łączną, zmiękcza kolagen i stymuluje gojenie się ran
 • jest silnym lekiem moczopędnym, bardzo skutecznym w przewlekłym zapaleniu pęcherza moczowego

Zwróć na to uwagę !

Jakość DMSO

Ponieważ niskie klasy przemysłowego DMSO mogą zawierać niebezpieczne zanieczyszczenia, stosuj DMSO tylko dobrej jakości (najlepiej min. 99.5% czystości), jeśli wybierasz kurację wewnętrzną.

Ponieważ DMSO jest higroskopijny (przyciąga wodę), głównym zanieczyszczeniem w wyższych klasach staje się po prostu woda.

Dobrej jakości DMSO zamarza już w temperaturze 18.5 stopnia (robi się galareta) i tak też można sprawdzić jego jakość.

Do kuracji zewnętrznej wystarczy jakość “czysty”.

 

Szukaj szklanych butelek

Kupuj DMSO najlepiej w szklanej butelce. Z doświadczenia jednak wiem, że nawet najlepsze gatunki DMSO w handlu przechowywane są i wysyłane w pojemnikach z HDPE. Nie wydaje się to też powodować żadnych problemów z ługowaniem.

 

Certyfikaty jakości

Zwróć uwagę na to, czy firma wydaje stosowne atesty jakości. 90% rynku zalewają nas produkty niewiadomego pochodzenia produkcyjnego. W najlepszym wypadku po prostu nie działają, w najgorszym trują nas szkodliwymi dla zdrowia domieszkami. Większość sprzedawana jest jako „czda” (czyste do analiz).

Wdzięcznym przykładem tutaj jest kwas l-askorbinowy. Często kupujemy go jako lewoskrętną witaminę C na cele suplementacyjne. Jest to tak popularny produkt, że czarny rynek dosłownie kwitnie. W większości przypadków jest to chiński produkt przemysłowy, który z początku miał służyć do czyszczenia basenów. Okazał się jednak strzałem w dziesiątkę jako produkt na cele prozdrowotne! Osobiście nie odważyłabym się spożywać go w dłuższej perspektywie.. Dobry chemik „na oko” potrafi ocenić, czy takowy kwas kwalifikuje się w ogóle na jakość „spożywczy”, nie wspomnę o „technicznym”! Nie licz na to, że kupisz dobrej jakości witaminę C za 30zł ! Taka po prostu nie istnieje.

 

Jakość produktu

Jakość produktu chemicznego o nazwie „spożywczy” nie nadaje się do wewnętrznej suplementacji! Ten parametr jest często błędnie interpretowany, bo „spożywczy” wydaje się odpowiedni do spożywania. Nic bardziej mylnego! Jakość „spożywcza” to parametr, który mówi o tym, że produkt może być wykorzystywany na cele produkcji spożywczej (np. do konserwacji żywności) lub na cele domowe (np. odpleśnianie produktów lub wekowanie).

Wbrew ogólnemu pojęciu, do celów suplementacji nadaje się wyłącznie produkt o jakości „czysty” lub „czysty do analizy”. „Czysty” w rzeczywistości to w praktyce to samo co „czysty do analizy”. Różni je jedynie wymóg zakresu dokładności badań i liczba miejsc po przecinku w wynikach. A za tym idzie też i cena!

Jak stosować?

Kuracja zewnętrzna

Kuracja jest zależna od zastosowań. Szczegółowy opis znajdziesz w Przepisach Zdrowotnych poniżej.

DMSO można stosować samodzielnie lub w połączeniu z innymi substancjami. Pamiętaj, że DMSO działa jako przekaźnik wszelkich leków lub środków odżywczych przez skórę do organizmu. Niemniej jednak DMSO nie przenosi drobnoustrojów, dużych cząsteczek lub substancji chemicznych wewnątrz ciała, które z natury nie mogą przenikać przez skórę. DMSO zwiększa jedynie szybkość absorpcji tych, które są w stanie przeniknąć jako takie, ale na o wiele niższym poziomie.

Dobrym przykładem jest np. zastosowanie DMSO pod krem odżywczy lub rewitalizującą maseczkę. Ich działanie zaobserwujesz ze zdwojoną skutecznością. Innym przykładem może być stosowanie kosmetyków po saunie, kiedy pory są mocno otwarte. DMSO zwiększy skuteczność takich zastosowań kilkukrotnie.

Interesującą Cię substancję nanieś 20 min po spryskaniu danego miejsca DMSO.

Podczas gdy DMSO miesza się swobodnie z wodą i gliceryną, to nie miesza się go z olejami lub naftą, chlorkiem magnezu, czy witaminą B12, które nie rozpuszczają się bezpośrednio w DMSO. Kwas alfa-liponowy bardzo dobrze rozpuszcza się w DMSO, a glutation i koenzym Q10 w pewnym stopniu. Ich transdermalna aplikacja może dać jednak lepsze wchłanianie niż aplikacja doustna.

 

Kuracja wewnętrzna

Stosowane jest również doustne przyjmowanie DMSO. Co do jego bezpieczeństwa, dr Stanley Jacob, który był pionierem medycznego wykorzystania DMSO, brał ok. 30 ml codziennie przez ponad 40 lat. Jedynym efektem ubocznym wydawał się być fakt, że nie chorował przez te lata. Inni brali nawet większe dawki przez kilka tygodni lub miesięcy.

Z wyjątkiem sytuacji niebezpiecznych, zawsze najlepiej zacząć od małych dawek, np. pół łyżeczki wlać do napoju i stopniowo zwiększać maksymalnie do zamierzonej dawki lub do czasu gdy zajdą pewne niewyjaśnione reakcje.

Odpowiednia dzienna maksymalna dawka dla przewlekle chorych może wynosić od 20 do 30 ml w podzielonych dawkach.

Dobrze brać w napoju razem z określonymi suplementami, aby zwiększyć ich wchłanianie. Podobnie jak w przypadku wszystkich dodatków wskazane jest, aby nie pozostawać na tej samej dawce przez długi czas, ale raczej powoli zwiększać ją i zmniejszać między maksimum a minimum.

W przypadku, gdy występują problemy w określonych częściach ciała, korzystnie jest dodatkowe stosowanie miejscowe.

 

Czas kuracji: –

W przypadku zastosowań na twarz miej na uwadze robienie przerw. Pomimo, że DMSO ma odpowiedni kwaśny odczyn dla skóry, to jednak w dłuższej perspektywie może przesuszać skórę twarzy. Dlatego wskazane jest robienie przerw w stosowaniu, np. miesięczna przerwa raz na pół roku.

Uwagi

Kuracja wewnętrzna, czy zewnętrzna?

Osobiście jestem zwolenniczką przyjmowania siarki zewnętrznie w postaci DMSO, a wewnętrznie w postaci MSM.

MSM ma po prostu wyższą zawartość siarki do spożycia.

DMSO (dimetylosulfonylometan) jest niczym innym jak prekursorem MSM (metylosulfonylometanu) i chociaż z założenia w suplementacji preferuję prekursory, to w tym przypadku synergia DMSO (zewnętrznie) i MSM (do wewnątrz) wygrywa.

Ponadto DMSO stosowane wewnętrznie może powodować nadmiar gazów jelitowych i luźne jelita.

 

Wrażliwość na siarczany

Osoby wrażliwe na siarczany mogą negatywnie reagować na DMSO i MSM. Zazwyczaj jest to spowodowane niedoborem molibdenu i można to przezwyciężyć suplementacją (spróbuj 500 mcg).

 

Podrażnienia skóry

Przy stosowaniu zewnętrznym mogą wystąpić podrażnienia skóry, które powinny po kwadransie przejść. Po jakimś czasie regularnego stosowania skóra powinna się przyzwyczaić i piec znacznie mniej. Jeżeli jednak skóra szczypie regularnie i zbyt mocno należy rozważyć słabsze stężenie. Korzystne dla skóry może być dodanie niewielkiej ilości gliceryny.

 

Stosuj na czystą skórę

Czyste DMSO nie jest toksyczne i ogólnie bardzo bezpieczne, ale niektóre środki ostrożności należy podjąć. Do leczenia transdermalnie, skóra powinna być czysta i wolna od niepożądanych substancji chemicznych, takich jak płyny handlowe lub filtry przeciwsłoneczne.

 

Uważaj na popękaną skórę

DMSO zwykle nie używa się na popękaną lub otwartą skórę, bo może ją dodatkowo podrażnić. Jednak jest jak najbardziej wskazany na świeże rany, których znacznie przyspiesza gojenie, nie powodując bólu lub innych dolegliwości.

 

Zapach siarki

Silne utleniacze utleniają DMSO do MSM, podczas gdy drobnoustroje redukują go do dwumetylosiarczku lub DMS, który daje silny zapach siarki.

 

Zapach czosnku

Stwierdzono, że ludzie w okresach zakażenia wydzielają zapach czosnku podczas używania DMSO, czego u zdrowych osób nie stwierdzono. To jest faktycznie główną wadą DMSO. Nie u każdego jednak występuje ten problem. Można go zminimalizować stosując niewielką ilość DMSO w godzinach wieczornych.

Osobiście uważam, że DMSO ma tak szerokie zastosowanie, że ten problem staje się naprawdę mało znaczący.

 

Właściwości odwadniające

DMSO, z uwagi na właściwości odwadniające, doustnie zawsze powinno być podawane ze szklanką wody.

 

Nie stosuj doodbytniczo

DMSO nie powinno być stosowane doodbytniczo, bo może przenosić toksyny do krwi.

 

Nie stosuj do nosa

Wiem, że różnie przepisy zalecają stosowanie DMSO, ale moim zdaniem drażni ono delikatną śluzówkę nosa.

Zdrowotne przepisy

DMSO 25% (na twarz)

25ml DMSO zalej 75ml wody destylowanej (nie demineralizowanej). Reakcja DMSO z wodą powoduje, że roztwór staje się ciepły podczas mieszania. Przed zastosowaniem odczekaj aż ciecz wystygnie. DMSO najlepiej przelać do szklanej butelki.

 

DMSO 50% – 70% – 90% (na resztę ciała)

50ml (70ml / 90ml) DMSO zalej 50ml (30ml / 10ml) wody destylowanej (nie demineralizowanej). Reakcja DMSO z wodą powoduje, że roztwór staje się ciepły podczas mieszania. Przed zastosowaniem odczekaj aż ciecz wystygnie. DMSO najlepiej przelać do szklanej butelki.

 

Działanie przeciwzapalne

DMSO wykazuje działanie wysoce przeciwzapalne bez skutków ubocznych, dlatego jego zastosowanie można odnieść właściwie do każdej choroby, gdyż u podłoża większości leży silny i przewlekły stan zapalny całego organizmu. Rewelecyjne efekty uzuskuje się, szczególnie przy dożylnym podaniu, właściwie przy każdej chorobie przewlekłej, w tym autoimmunizacyjnej.

 

Trądzik, łuszczyca

Stosuj roztwór 25% minimum 3 razy dziennie. Efekt jest odczuwalny w ciągu kilku minut. To zapotrzebowanie można z czasem stopniowo zmniejszać.

Pomimo, że DMSO ma odpowiedni kwaśny odczyn dla skóry, to jednak w dłuższej perspektywie może przesuszać skórę twarzy. Wskazane jest robienie przerw w stosowaniu, np. miesięczna przerwa raz na pół roku.

Kuracja bardziej skuteczna to połączenie DMSO 25% z Płynem Lougola miejscowo zastosowanym na skórę (zalecane na noc). DMSO psika się 20 minut przed nałożeniem jodu. Z rana niewiele zostanie z brązowego kolorytu, a resztki można łatwo zmyć płynem do mycia twarzy.

Można smarować takim roztworem skórę głowy, a oddziaływanie również obejmie zmiany trądzikowe na twarzy.

 

Stany zapalne, sztywność, bóle mięśni i stawów, zapalenia biodra lub na chore narządy (np. zapalenie jajnika, torbiele i inne)

Stosuj roztwór 50 – 70% (zależnie od stanu zapalenia) minimum 3 razy dziennie. Efekt jest odczuwalny w ciągu kilku minut. To zapotrzebowanie można z czasem stopniowo zmniejszać.

 

Migrena

Zewnętrznie przy migrenie używaj doraźnie stężenia 80-90% DMSO. Zachowaj szczególną ostrożność w przypadku oczu, gdyż jest to jest bardzo silne stężenie!

 

Wypadające włosy

Jest to sposób tylko dla brunetów. Osoby o jasnych włosach raczej nie będą zachwycone.

Przez 3-4 dni w tygodniu smaruj skórę głowy Plynem Lougola i plastikowymi rękawiczkami wmasowuj w głowę.

DMSO 25-50% nie jest konieczne, ale znacznie pomaga w skuteczności tej kuracji. Jeżeli stosowane, to ok. 20 min przed jodem.

Smarowanie głowy rewelacyjnie pomaga też w przypadku trądziku i wszelkich problemów zlokalizowanych w okolicach głowy (bóle głowy, depresja, lęki).

 

Zapalenie zatok

Kilka kropli DMSO 10 – 25% wkropionych bezpośrednio do nozdrzy oczyści je w ciągu kilku minut.

 

Cysty, torbiele

Połączenie DMSO i jodu jest znakomitym rozwiązaniem w kierunku występujących w organizmie cyst (w tym endometrialnych). Smarownie jodem miejsc, gdzie znajdują się cysty już samo w sobie jest kuracją. W połączeniu z DMSO ta kuracja działa znacznie skuteczniej.

 

Zmęczone oczy, zapalenie spojówek, alergia

Spektakularne efekty dają krople do oczu z DMSO. Stosuje się 40% rozcieńczenie, ale do tego rozcieńczenia należy dochodzić powoli. Mi np. pomagają już 2 krople DMSO / 8 kropli soli fizjologicznej.

Przepis Zięby z “Ukrytych Terapii 2”:

 • na 9 kropli soli fizjologicznej dodaj 1 kroplę DMSO. Zakrop po 1 kropli do każdego oka.
 • następnego dnia na 8 kropli soli fizjologicznej dodaj 2 krople DMSO
 • itd..
 • ostateczna dawka: 6 kropli soli fizjologicznej na 4 krople DMSO

Na początku jest efekt pieczenia, ale to efekt nornalny, który po chwili przechodzi.

 

Dzwonienie w uszach, szumy uszne, zapalenie ucha

Doraźnie zakrop do ucha 40% DMSO + posmaruj wokół ucha żel z aloe vera + 90% lotion z kapsaicyną (wyciąg z paparyczki chilli).  Stosuj aż do ustąpienia objawów 1 – 2 x dziennie.

Lotion można wykonać samemu: do swojego ulubionego kremu / lotionu należy dodać 10% papryczki chilli. Gotowe :)

Tinnitus auris, czyli dzwonienie w uszach lub szumy uszne, to wirus EBV osadzony w nerwie usznym. Docelowo rozpocznij walkę z EBV, bo objawy tinnitus świadczą o tym, że wirus wszedł na układ nerwowy, tj. w ostatnie – IV stadium rozwoju.

Rozwinięty wirus EBV często powiązany jest również ze spektrum boreliozy. Celem sprawdzenia, wykonaj prosty test.

 

Siniaki, stłuczenia

Przy natychmiastowym zastosowaniu DMSO 50 – 70% w miejsce stłuczenia możesz uniknąć siniaka, czy krwiaka. W takich nagłych przypadkach należy w początkowej fazie nawet co 20 minut psikać stłuczone miejsce DMSO.

 

Zawał serdca

Dr Morton Walker zasugerował 2 gramy na kilogram masy ciała w leczeniu np. zawałów serca.

 

Udar

Dr Stanley Jacob sugerował: najlepiej rozpocząć leczenie DMSO w przeciągu kilku godzin po udarze. 30ml 50% DMSO w soku pomarańczowym co 15 minut przez dwie godziny, a potem co pół godziny przez następne dwie godziny.

 

Poparzenia

DMSO + aloes. Do legend naturopatii należy zastosowanie DMSO jako środka pierwszej pomocy w przypadku jakichkolwiek poparzeń (w tym oparzeń słonecznych). Taki roztwór DMSO w pół na pół z wysokiej jakości aloesem powinien znaleźć się w każdej domowej apteczce. Jego zastosowanie. Natychmiastowe zastosowanie tego roztworu, nwet w przypadku ciężkich poparzeń, daje rewelacyjne efekty i spowoduje, że nie pojawią się bąble oparzeniowe i blizny.

 

Opryszczka

70% DMSO zastosowane miejscowo zatrzymuje natychmiast opryszczkę na wardze.

Powiązane artykuły

184 myśli na “KARTA CHARAKTERYSTYKI – DMSO”

  1. Podobnie jak przy cyście, łączyłabym DMSO jeszcze ze srebrem koloidalnym 50 ppm, gdyż mamy tu do czynienia z patogenami, na które DMSO zadziała tylko częściowo.

  1. Kasia Kurczynska

   Jak najbardziej, smarując oczywiście całą okolicę podbrzusza, uwzględniając jajniki.

 1. Witam.a ja mam pytanie co do uszkodzenia błędnika tawrotow glowy i bolu ucha.czy DMSO cos zaradzi?jesli tak to Jak to zrobic.Dziekujw i pozdrawiam.

  1. Jak stosować na nawracajace zapalenie krtani u 7 letniego dziecka ? Smarować szyje jakim stężenuem? Z góry dziękuję. Magda

  2. Na stany zapalne lubię stosować min 50% ale u dziecka byłabym ostrożna, bo na pewno będzie szczypać skórę. Zaczęłabym od 25% i powoli zwiększała do 50%.

  1. Prawdę mówiąc nie znam na to pytanie odpowiedzi :D Zdrowy rozsądek podpowiada, że raczej nie powinno się smarować tatuażu DMSO, bo jest on rozpuszczalnikiem więc może zacząć rozjaśniać tatuaż. Ponadto w tatuażu są metale ciężkie z którymi może wejść w reakcję. Raczej bym nie łączyła tych tematów razem ;)

  2. Witam, odpowiadałam już na to pytanie poniżej:
   “Prawdę mówiąc nie znam na to pytanie odpowiedzi :D Zdrowy rozsądek podpowiada, że raczej nie powinno się smarować tatuażu DMSO, bo jest on rozpuszczalnikiem więc może zacząć rozjaśniać tatuaż. Ponadto w tatuażu są metale ciężkie z którymi może wejść w reakcję. Raczej bym nie łączyła tych tematów razem ;)”

 2. Witam,
  Zakropliłem sobie DMSO 15%-20% do nosa z uwagi na pozostały po chorobie gęsty katar.
  Rano obudziłem się z bólem w zatokach.
  Przy wysmarkiwaniu nosa pojawiła się krew.
  Tak to wygląda już trzeci dzień.
  Ból jest intensywny, a z zatokami nigdy nie miałem problemów.

  Jakieś remedium?

  1. Piszę o tym, żeby nie stosować DMSO do nosa bo za bardzo drażni śluzówkę. Zastosuj sok z cytryny. Zmocz kawałek bawełny w soku z cytryny i włóż do nosa. Pochyl głowę do przodu, aby krew nie spływała do gardła. Powinno szybko przejść

  1. Wiem.. sama się w tym gubię :D Niestety platforma Wordpres nie tworzy ciągłości wypowiedzi pomimo tego, że odpowiadam na konkretny komentarz. Mnie też to irytuje Polu

  2. Mam nadzieję, że wszyscy się jakoś “łapią” :) Tęsknię trochę za starą platformą, ale cóż.. trzeba było się dopasować do standardów informatycznych. Ehh.. też mi się te komentarze nie podobają na wordpress..

 3. Czy DMSO działa na cellulitis? Czy stosując na skórę płyn się wsmarowuje, wciera czy pozostawia do wyschnięcia, bo różne porady czytałam?

  1. Prawdę mówiąc nie zauważyłam rezultatów w tym zakresie :) Choć na pewno działa w tych obszarach przeciwzapalnie

  2. DMSO na opuchnięte stawy – min 50% roztwór, jak nie mocniejszy – 75%. Zaczynamy zawsze od mniejszego rozcieńczenia i sprawdzamy czy działa, jeśli nie idziemy w wyższe stężenia.

 4. Zażywalam długo DMSO ale w tym roku miałam operację kręgosłupa i mam wstawiony implant- czy to nie przeszkadza żebym mogła dalej wewnętrznie i zewnętrznie stosować DMSO?

  1. Zewnętrznie jak najbardziej, a co do zastosowań wewnętrznych to ogólnie nie jestem fanką przyjmowania tej formy DMSO. Piszę na stronie, że i tak DMSO w organizmie konwertuje do MSM więc MSM jest bardziej przystosowane do spożywania wewnętrznego. Prawdę mówiąc nie słyszałam też o zależności DMSO vs. implanty więc nie chcę się jednoznacznie wypowiadać.

 5. Czy można stosować na opuchniętą nogę w przypadku zażywania leków na sercowych (polokard, bisocard, prestarim oraz statyn) jeśli można to w jakim stężeniu.

  1. Nie ma przeciwwskazań do zastosowań zewnętrznych DMSO z ww. lekami. Stężenie powinno zależeć od nasilenia objawu. Najlepiej jest zacząć od 50% i zwiększać do 80% jeśli niższa dawka nie pomaga

  1. Octenisept, płyn na skórę, (atomizer), 50 ml oraz Help4Skin, żel, gojenie ran, 20g

   Witam, 
   ile razy dziennie oraz iloma kroplami należy zakrapiać uszy (zapalenie ucha, strzelanie w uchu). Jakim stężeniem? Przez jaki okres czasu należy to robić?? Czy trzeba ucho jakoś przygotować przed zakropieniem DMSO??Czy te kropelki się wchłoną czy należy je po jakimś czasie wylać z ucha??

  2. To zależy od stanu nasilenia dolegliwości. Zawsze uważam, że dawki należy testować i dopasować do siebie. Przykładowo zacznij od 2 x dziennie, zobacz czy pomaga i ew. zejdź do 1 x dziennie, jak objawy będą wracać, to twoją dawką jest 2 x dziennie. A jak 2 x nie pomoże to spróbuj 3 x dziennie.
   Stężenie stosuj wg przepisu na tinnitus tj 40%. Krople powinny podziałać na ucho przynajmniej z 10min (tzn leż na jednym boku z zakropionym dmso), potem mogą wypłynąć.

 6. 1.Czy DMSO może być pomocne po udarze gdy ręka jest bezwładna?
  2.Jak rozprowadzić na skórze głowy?
  3.Czy jeśli w szklanej butelce/atomizer/ jest ta rurka plastikowa to nie przeszkadza?a przecież nie może sie stykać z plastikiem?

  1. 1. jak najbardziej w pewnym stopniu tak, bo tam również mamy do czynienia ze stanami zapalnymi
   2. najlepiej atomizerem wcierając palcami
   3. oczywiście, że plastik wchodzi częściowo w reakcję, ale nie dajmy się też zwariować. Jak kupujemy DMSO w szklanej butelce to zakrętka też jest plastikowa. Z tym, że w obu przypadkach jest to ten “lepszy” plastik bez BPA. Bardziej należy zwrócić uwagę na cienki plastik

  1. Kasia Kurczynska

   Prawdę mówiąc nigdzie nie natrafiłam na taką informację, jednak patrząc logicznie na problem, wydaje mi się, że nie jest to dobre połączenie. DMSO jest rozpuszczalnikiem i zapewne może mieć wpływ na strukturę jaką jest sztuczna soczewka.

  2. Witam p.Kasiu
   Kiedy najlepiej wypić DSMO rano na czczo , czy później w trakcie posiłku czy nie na to znaczenia?
   DSMO 99,9 % rozpuścić 3,5 ml.na 250ml wody na początek stosowania?
   Pozdrawiam

  3. Kasia Kurczynska

   Nigdzie nie znalazłam informacji kiedy dokładnie pić DMSO, ale to co zaznaczam, to, że lepiej pić zredukowaną formę DMSO czyli MSM (metylosulfonylometan), a DMSO (dimetylosulfotlenek) stosować zewnętrznie.

  1. DMSO to naturalny wyciąg z kory sosny. Hulda pisała o syntetycznych rozpuszczalnikach takich jak alkohol propylowy, TCE, hexan, butan, aceton, benzen i im podobne

 7. Pingback: PROTOKÓŁ - Ból głowy i Migrena - Jak odstawić środki przeciwbólowe? - cz.4 | Moja Symbioza

 8. Pingback: KARTA CHARAKTERYSTYKI - Boraks | Moja Symbioza

 9. Pingback: PROTOKÓŁ – Profilaktyka po chorobie - Suplementy | Moja Symbioza

 10. Czy dawki DMSO dla zwierząt są takie same jak dla ludzi? Czy DMSO pomógłby psu na jaskre przy chorobie Addisona?
  Super strona! warto było szukać by znaleźć! ;)

  1. Dziękuję :)
   Dla zwierząt raczej jak dla dzieci :) stosowałabym przynajmniej połowiczne dawki (zależnie od wagi). Jaskra to raczej złożona przypadłość związana z dużym ciśnieniem w oku, a nie stanem zapalnym. Można próbować, na pewno nie zaszkodzi, ale też nie wiem czy pomoże?

 11. Wątroba – https://mojasymbioza.pl/2017/01/protokol-oczyszczanie-watroby-czyli-powazna-operacja-watroby-i-pecherzyka-zolciowego.html/

  Płuca:
  • Zioła: wymieszaj w równych proporcjach: ziele tymianku, rozmarynu, oregano, mięta pieprzowa, oman wielki
  • dla wzmocnienia dodaj olejek pichtowy – 10 kropli na łyżeczkę miodu rano na czczo (najlepiej pij przez rurkę, bo jest bardzo silny i drażniący dla zębów i gardła)
  • Sekwencja: 3 dni kuracji – 1 dzień przerwy – 3 dni kuracji
  Kurację można powtarzać jeśli zachodzi taka potrzeba

 12. Dokładnie tak. Najpierw DMSO, po kwadransie jakaś substancja czynna. Warto mieć świadomość, że ta substancja razem z DMSO ma szansę przeniknąć również do mózgu, bo DMSO przekracza barierę krew – mózg.

 13. Witaj. To jest niejasne:czy zewnetrznie smaruje dmso o odpowiednim stezeniu, potem odczekuje 20min I nakladam zel, olej itp? I tak zostawiam, nie splukuje tego woda, czy tak? Jestem wdzieczna za swietnie akrtykuly!!

  1. Czy krople do oczu z dmso i soli fizjologiczne to dobre polaczenie?
   Nie zauwarzylem żeby j zieba pisol o tym w 2 części terapi?

  2. Właśnie stamtąd mam ten przepis :) a że przepisałam go co do słowa to raczej nie ma mowy o pomyłce

  1. DMSO na stawy – min 50% roztwór, jak nie mocniejszy – 75%. Zaczynamy zawsze od mniejszego rozcieńczenia i sprawdzamy czy działa, jeśli nie idziemy w wyższe stężenia.

  2. Jak najbardziej może pomóc, ale oczywiście nie zniweluje przyczyny, a jedynie jej skutki. Gdy paznokcie wrastają w skórę tworzą się stany zapalne, na co DMSO jest bardzo pomocne.

  1. Kasia Kurczynska

   Nigdzie nie trafiłam na informację ile DMSO do wanny? Wydaje się to trochę mało opłacalne rozwiązane :D
   DMSO na Candida, czy HPV to raczej słabe rozwiązanie, gdyż DMSO głównie działa na stany zapalne. Na Candida opisałam na stronie dużo innych lepszych substancji.
   Na HPV najbardziej polecam sprzęty elektromagnetyczne (https://mojasymbioza.pl/2018/04/moje-elektroniczne-zajawki-sprzety-emitujace-prady-i-pole-elektromagnetyczne-cz-3.html/), suplementy informacyjne w kierunku wirusów (https://symbiolife.pl/pl/preparaty-informacyjne/160-marion-ver-50-ml.html), lizynę, czy wodę utlenioną (https://mojasymbioza.pl/2016/08/karta-charakterystyki-woda-utleniona.html/)

 14. Witam
  Odnośnie szumów usznych rozumiem wszystko oprócz tego lotionu z kapsaicyny, nie mogę znaleźć gotowego lotionu ani przepisu jak zrobić 90%lotion z kapsaicyny.Proszę o pomoc.

 15. Cieszę się że znalazłam tę stronę, dziękuję jestem przerażona, ponieważ zamiast wody destylowanej, zakupiłam demineralizowaną, czy nic się nie stanie? , gdzie kupić wodę destylowaną

  1. Już odpowiedziałam na to pytanie. Napisał wręcz przy tym komentarz, że bez tych kropli nie skończyłby swojej 2 książki :)

 16. Dzień dobry, czy maść z DMSO pomoże w walce z torbielą włosową (pilonidalną) a dokładnie ze stanem zapalnym spowodowanym wrastającym wloskiem? Pozdrawiam, Ola.

 17. Na rozstępy i blizny – zdecydowanie silniejszy roztwór DMSO typu 70%, ale zaczęłabym od 50%. Czy DMSO pomoże? To zależy od głębokości blizn. Na pewno bledną płytkie znamiona, ale głębokie to już sprawa dla chirurga.
  MSM do stosowania wewnętrznego razem z wit. C.

 18. MSM z wit. C zawsze pomogą na wszelkie stany zapalne w organizmie, również na jelita. Jednak krwawienia z odbytu to bardzo poważne problemy, które wymagają kompleksowej regeneracji jelit (stany zapalne, pasożyty, zapewne ZNJ, odbudowa flory, wyściółki itd).

 19. Jak najbardziej. DMSO podziała przeciwzapalnie, ale z pewnością nie zlikwiduje żylaków. Przy żylakach proszę przede wszystkim pić więcej wody! Docelowo trzeba oczyścić płuca i wątrobę ze złogów, które powodują żylaki i naczynka. To finalnie oczyści krew.

 20. Witam. Wiem ze artykuł dotyczy DMSO, ale mam do Pani pytanie – czy na stany zapalne w jelitach i lekkie krwawoenie z przewodu pokarmowego objawiające się małymi skrzepkamiświeżej krwi (jak galareta) pomoże MSM + askorbinian sodu czy należy zaprzestać suplementacji tymi substancjami ? BARDZO PROSZE O PILNĄ ODPOWIEDŹ

 21. MSM to siarka i w przypadku wielu stanów zapalnych w organizmie na tą kurację można naprawdę mocno zareagować. Migreny, czy zawroty głowy przy MSM to częsta norma. Oznacza to, że organizm się oczyszcza. Kurację MSM trzeba zaczynać od 0.5g i bardzo powoli dochodzić do 4g. Jeśli przy danej dawce są nieprzyjemne dolegliwości, wracamy do dawki poprzedniej.

 22. Brałam msm i vitamine c, po jakimś czasie zaczęłam dostawać migreny . Czy brakuje mi czegoś ? Czy moze to zupełnie od czegoś innego ? Jakoś razem to sie złożyło , przestałam brać juz jakiś czas i migren jest mniej. Co pani o tym myśli ?

  1. Dziękuję za informację. Czy pomoże również na cystę włosowa? Pytam gdyż z reguły dmso jest stosowane na porost włosów a tu włosy w środku już od kilku lat i ciężko się tego pozbyć.

  2. Przy cyście łączyłabym DMSO jeszcze ze srebrem koloidalnym 50 ppm, gdyż mamy tam do czynienia z patogenami, na które DMSO nie zadziała.

 23. Teoretycznie DMSO ma lekkie właściwości chelatujące, ale nie są one tak silne jak innych środków nastawionych stricte na chelatację (jod, ALA, EDTA, STS, chlorella, spirulina, dulse, kolendra, czy łopian). DMSO stosowane przez skórę nie jest w mojej ocenie przeciwwskazaniem przy implantach (choć podkreślam, że to moja subiektywna ocena, nie znalazłam nigdzie takich informacji).

  1. Dzień dobry. Dziękuje za cenne informacje. Proszę o informacje dot stosowania u dzieci. Napisano, ze się nie zaleca kiedy właśnie dr Hartmut i dr Fischer sugerują stosowanie DMSO u dzieci w infekcjach i astmie. Dziękuje za odp

  2. Zdania są podzielone, ale głównie dotyczą zastosowań wewnętrznych. Ja osobiście DMSO stosuję tylko zewnętrznie i do takich zastosowań nie ma przeciwwskazań również u dzieci.

 24. Czy DMSO mogą używać ludzie z implantami zębowymi, sercowymi zastawkami i piersiowymi implantami? Czyli różne materiały od metalu do nie wiem z czego są implanty piersiowe. Czy to coś w środku może się rozpuścić? Czy metal np. tytan przechodzi do organizmu? Czy to niebezpieczne?

 25. DMSO jest wręcz wskazany na świeże rany – przyspiesza ich gojenie. Najlepszą formą będzie pryskanie guza ok 70% roztworem. Co do wewnętrznej kuracji, skontaktowałabym się z centrum wilkakora w łomiankach (Panią Martą Skolmowską), na pewno coś doradzi. Nie znam lepszego instytutu w zakresie naturalnego leczenia nowotworów. Może się Pani powołać na mojąsymbiozę, może P. Marta zaoferuje jakieś zniżki?

 26. Bardzo proszę o odpowiedź. Mój prawie 16letni pies ma raka odbytu. Rozwinął mu sie on w ciągu kilku tygodni, jest to centymetrowa masa nowotworowa wyglądająca jak żywa rana. Razem z weterynarzem podjęlismy decyzję o opiece paliatywnej, bo jest zbyt stary na operację. Dostaje antybiotyk i steryd, a ja próbuję dołączyć preparaty z medycyny alternatywnej, jak curcuminę, turkey tail, wode utlenioną, płyn lugola i chciałam własnie zastosowac również dmso. Zakupiłam 99.9% czysty i zastanawiam się, czy mogę np kroplę dmso zmieszac z olejem kokosowym i nakładac mu na guza, a jesli tak, to czym nakładać? Gołą reką? Wacikiem? A może kupić wodę destylowaną, zmieszać i spryskiwać mu tego guza? I czy w ogóle mogę zastosować dmso na guza nowotworowego, który jest jakby niegojącą sie raną? A czy mogę mu podawać to wewnętrznie a jeśli tak, to w jaki sposób? Np 1 kropla na miskę wody?

 27. U nas się tego nie kupi, można jedynie sprowadzić. Na szybko spróbowałabym zakupić wysoko stężoną pastę z papryczki chilli (do jedzenia) i zmieszałabym z kremem, czy lotionem.

  DMSO 40% to np. 4 krople DMSO 100% i 6 kropli wody destylowanej.

 28. Witam.Mam pytanie czy ten Loton 90% z capsicum mozna zastapic czy innym pytam bo nie moge go znalesc po zielarskich -a czas goni bo w uszach koniki swierkaja i cierpliwosc mi sie konczy —–a DMSO 40% ile to kropelek jednego i drugiego .

 29. Na sprawy miażdżycowe (blaszkę) DMSO raczej niewiele zdziała. Na pewno pomoże przy stanach zapalnych z tym związanymi. Na miażdżycę podziałałabym EDTA (najlepiej dożylnie), serrapeptazą i nattokinazą w dużych dawkach

 30. Proszę psikać go DMSO 50% kilka razy dziennie, choć nie wiem czy to odratuje ten paznokieć? Bardziej pewnie zmniejszy stan zapalny. DMSO genialnie działa zastosowane zaraz po stłuczeniu, kiedy jeszcze nie pojawił się siniak / obrzęk. Wtedy takie silne stłuczenie należy psikać nawet co 20 minut kilka razy

 31. W jaki sposób zadzialac na gronkowca od wewnątrz?Od miesiąca suplementację syna(d3z k2,a,e cynk,selen,wit.c,jablczan mg,ashwagandha,b comp.)aby wzmicnic jego odporność oraz pylek kwiatowy i zakwas z burakow.

 32. Czemu 3 dni? Do oporu :) aż skóra się zagoi. Z tym, że proszę pamiętać, że jest to działanie jedynie zewnętrzne, a gronkowca warto by się pozbyć bo siedzi z pewnością w całym organizmie.

 33. Proszę o radę. Syn ma na skórze glowy gronkowca zlocistego czy Dmso mozna stosować i w jakim stężeniestężenieu?Od 3 tygodni spryskuje srebrem koloidalnym 50ppm i widac poprawę ale calkowicie nie chce ustąpić (male ropne krosty).

 34. Jeśli nieprzyjemny zapach pochodzi z ust to pomaga zielona pietruszka, ale zazwyczaj chodzi o zapach ciała i niestety nie znalazłam na to rozwiązania. Tak jak napisałam na stronie: można brać DMSO w godzinach wieczornych.

 35. Dziękuje za odpowiedz. Może mi Pani powiedzieć jak uzyskać roztwór o takim stężeniu? Ile ml dmso zmieszać w woda destylowana? I czy po 20min mogę zastosować (punktowo) vit C o stężeniu 30%?
  Dmso chyba będzie moim ostatnim ratunkiem na te przebarwiania..

  1. Witam
   Mam wątpliwość.. Proszę o podpowiedź. Na trądzik na twarzy – głównie policzki i żuchwa. Psikam roztwór DMSO. Po 20 min jod (mam 5%)ale.. Ile kropel jodu? Na całą twarz czy w jednym miejscu i to się “rozejdzie” ? I czy mogę dodatkowo MSM do użytku wewnętrznego? Może jeszcze coś mogłabym zaaplikować po tym DMSO oprócz żelu aloesowego?

  2. Jod raczej punktowo się stosuje na twarzy, choć u brunetek można i na skórę głowy bo to również działa na trądzik na twarzy. MSM na pewno warto pić przy trądziku bo to odkażająca siarka. Metod na trądzik jest naprawdę wiele i pomagają różnie zależnie od danej osoby. Jednak największe efekty w tym zakresie obserwuję po biorezonansowych programach na trądzik z polem elektromagnetycznym (PEMF)

 36. Nie słyszy się o stosowaniu DMSO u dzieci i generalnie wszędzie piszą, że nie przetestowano DMSO na dzieciach. Walter Last też nic nie wspomina o dzieciach.

  Ja dotarłam do informacji, że były takie badania (u dzieci z problemami z głową, np. Down), ale wyniki nie były jednoznaczne (za krótko, za mała próba, brak grupy placebo): http://www.ds-health.com/dmso.htm

  NCBI natomiast nie podaje optymistycznych wyników związanych z dziećmi:
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2682536/
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2625412/
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3278028/

  "Ponieważ dzieci, które przechodzą przeszczep szpiku kostnego, są rutynowo narażone na działanie DMSO w dawkach wyższych niż 0,3 ml / kg, istnieje obawa, że DMSO może powodować podobne uszkodzenia u ludzkich dzieci."
  "Depresja oddechowa i senność u dzieci otrzymujących DMSO i morfinę podczas przeszczepu komórek krwiotwórczych" – to akurat może mieć związek z morfiną.

  Są inne skuteczne metody na paciorkowce. W wieku 9 lat zainteresowałabym się:
  – odrobaczaniem Vernicadis (http://www.mojasymbioza.pl/2017/01/protoko-przeglad-skutecznych-kuracji.html) – u mojego syna 8l daje niesamowite efekty, a ma problem z detoksem (metylacją)
  – lub biorezonansem (http://www.mojasymbioza.pl/2018/04/biorezonans-dziaa-czy-nie-dziaa-kulisy.html)
  – kuracją wodą utlenioną https://mojasymbioza.pl/2016/08/karta-charakterystyki-woda-utleniona.html/)
  – kuracją boraksem (http://www.mojasymbioza.pl/2017/02/karta-charakterystyki-boraks.html)
  – docelowo zakwaszaniem żołądka (http://www.mojasymbioza.pl/2018/02/protoko-zakwaszamy-zoadek.html)
  – docelowo oczyszczaniem wątroby (http://www.mojasymbioza.pl/2017/01/oczyszczanie-watroby-czyli-remedium-na.html)

  To tak w dużym skrócie :)

 37. Przy DMSO często przyjmuje się różne leki, bo DMSO działa jak neuroprzekaźnik wszelkich substancji, w tym leków. Trzeba mieć na uwadze, że przyjmowane leki z DMSO zadziałają dużo silniej i dotrą w miejsca, gdzie same nie miałyby jak dotrzeć (np. do mózgu). Pytanie pozostaje, czy chodzi nam o takie docelowe działanie?

 38. Jak najbardziej na powieki DMSO można stosować. Z DMSO robi się też krople do oczu (przepis wyżej). Tylko uważałabym ze stężeniem, żeby było lżejsze, np. 10%. To oczywiście rozwiązanie doraźne na problemy skórne.

  Do smarowania w poście o sodzie jest przepis na specyfik na egzemę (http://www.mojasymbioza.pl/2017/02/karta-charakterystyki-soda.html) – polecam.

  Przy egzemach i AZS bardzo pomaga jeszcze wewnętrzna alkalizacja sodą (najlepiej 3 x dziennie), gdyż są to problemy dużego zakwaszenia organizmu wynikające z nagromadzenia przeróżnych pasożytów. Trądzik to zazwyczaj trichinelle, a egzemy to nicienie Ascarididae (polecam ściągnąć moje ebooki).

  Na trądzik doraźnie świetnie też działa mleko magnezji https://mojasymbioza.pl/2017/04/karta-charakterystyki-mleko-magnezji.html/), ale nie można go smarować w nieskończoność, bo ma wysokie pH, a skóra lubi kwaśne.

 39. Dzień dobry. Super materiał. Mój syn ma ostatnio duży problem ze skórą głównie na twarzy i powiekach. Takie chyba atopowe place, skóra też pęka. Zadziwiająco dużo wągrów i takie ropne grudy – wypryski. Na powiekach robią mu się aż suche strupy. Moje pytanie – czy na powieki można też bezpiecznie stosować DMSO? Może jeszcze coś do smarowania Pani poleci, myślałam o kremie Pilarix. Syn ma 20 lat.

 40. mam pytanie na które nie potrafię znaleźć odpowiedzi, wczoraj przelałam dmso z wodą destylowaną do szklanej buteleczki z atomizerem – poczekałam aż wystygnie potem użyłam, ale w butelce roztworu (dmso + woda dest) zostało dość sporo – jak długo i w jakiej temperaturze go przechowywać – PROSZĘ O PILNĄ ODPOWIEDŹ

 41. Witam! Czytam że trzeba spryskać roztworem, proszę mi powiedzieć gdzie mogę dostać szklany atomizer, wszędzie tylko plastiki a te nie są wskazane przy DMSO, Dzięki za odpowiedź!

 42. Rozumiem, że chodzi o zastosowanie zewnętrzne? DMSO można stosować z różnymi substancjami (20 min po DMSO). Nie ma co do tego raczej przeciwwskazań. Wtedy te substancje lepiej się wchłaniają / działają

  1. Nie zgadzam sie co do stosowania rekawiczek plastikowych w masazu głowy DMSO absolutnie tego nie wolno robić .Tylko czystymi golymi rekoma bez lakieru do paznokci .DMSO to rozpuszczalnik reszty chyba nie trzeba tlumaczyć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *