Droga do Choroby, czyli Dlaczego Chorujemy? cz.1

Seria artykułów:

Zdrowie i witalność są naturalnymi stanami ludzkiego ciała. Organizm zawsze dążył i będzie dążył do tak zwanej homeostazy, czyli stanu równowagi, gdyż chce być zdrowy. Dlaczego więc nie jesteśmy w pełni zdrowi? Dlaczego, pomimo tak dalece rozwiniętej medycyny, która nieustannie przedłuża długość naszego życia, żyjemy w przekonaniu, że z naszym zdrowiem nieustannie coś jest nie tak?

Tu mnie boli, tam mnie boli, nie chce mi się, nie mam siły. I co gorsza, wypowiedzi te nie dotyczą 80-latków, tylko coraz to młodszych ludzi w sile wieku. A ten wiek wydaje się być nieustannie zaniżany..

Dawniej ludzie zapadali na gwałtowne i często śmiertelne choroby zakaźne. Z nimi medycyna poradziła sobie znakomicie: mamy wbite do głowy zasady higieny, antybiotyki, przeróżne szczepienia. Podejście to stworzyło jednak nową erę chorowania, którą stanowią obecnie schorzenia cywilizacyjne. Ludzie dzisiaj rzadziej umierają nagle, cierpią za to na choroby przewlekłe, nieustępujące w większości do końca życia.

Głównymi czynnikami degradującymi nasze zdrowie są:

1. Niewłaściwa dieta

2. Drobnoustroje – Patogeny

Wędrówka pasożytów – Żołądek

Pasożyty powinny być zneutralizowane już na etapie kwasu w żołądku. Jeśli więc Twój żołądek nie pracuje sprawnie, już tutaj zaczyna się problem z pasożytami.

Wykonaj domowy TEST i sprawdź stan zakwaszenia swojego żołądka.

Wędrówka pasożytów – Wątroba

Gdy żołądek szwankuje pasożyty lecą dalej w podróż do wątroby. Ta zazwyczaj jest, u osób chorych w szczególności, bardzo osłabiona, i nie neutralizuje patogenów.

Wykonaj TEST domowy na stan swojej wątroby i oczyść ten organ jak najszybciej, bo wątroba to centrum Twojego dowodzenia.

Wędrówka pasożytów – Jelita

Gdy żołądek i wątroba zawodzą, pasożyty wędrują finalnie do jelit. Nagromadzenie ich tutaj całkowicie zaburza florę bakteryjną, gdyż wytwarzają one toksyczne substancje metaboliczne (czytaj więcej). Ponadto jelita zazwyczaj są nieszczelne (u większości z nas) z powodu wielu otaczających nas czynników, co skutkuje Zespołem Nieszczelnego Jelita (ZNJ).

Warto sprawdzić stan swoich jelit wykonując TESTY na ZNJ.

Wędrówka pasożytów – Krwioobieg – cały organizm

Co się dzieje dalej, gdy mamy już ZNJ i pasożyty w jelitach? Te małe osobniki wędrują sobie do krwioobiegu, a wędrówkom tym nie ma końca. Mogą w ten sposób zawitać nawet do mózgu i wywołać groźne choroby takie jak Alzheimer, stwardnienie rozsiane, zanikowe boczne i wiele innych. Te groźne choroby powodowane są przez przywry, które mogą zagościć wszędzie – również zawędrować do macicy i wywołać endometriozę (czytaj więcej – Przyczyny edometriozy).

Dlaczego przywry wędrują do środka organizmu? Dzieje się tak dlatego, że przyciągają je tam zgromadzone w organizmie toksyny zwane solwentami (rozpuszczalnikami). Koło się zamyka, bo toksyny napędzają pasożyty, namnożenie pasożytów napędzają niesprawne jelita, zła dieta i chore organy takie jak żołądek i wątroba.

Zaczyna Ci się układać wszystko w jedną całość? Rozumiesz już dlaczego tak ważne jest oczyszczenie całego przewodu pokarmowego i kluczowych narządów?

Czytaj więcej o wędrówce pasożytów.

Pasożyty i niedożywienie – anemia

Bakterie, wirusy, grzyby, pasożyty finalnie są przyczyną wielu niedoborów w organizmie, gdyż zjadają nam wartościowe substancje odżywcze. Jak ktoś jest anemiczny, niedożywiony u takiej osoby podejrzewa się nagromadzenie dużej ilości pasożytów.

Przez jakiś czas organizm potrafi czerpać substancje odżywcze ze swoich zapasów. Gdy jednak zaczyna ich brakować, a pasożytów do wykarmienia jest coraz więcej, zaczyna zjadać swoje własne mięśnie. Kojarzysz pojęcie dystrofii mięśni? Tu również kłaniają się solwenty oraz groźne przywry, które osiedliły się tym razem w mięśniach.

Dziedziczenie pasożytów w pakiecie prenatalnym

Dlaczego kolejne pokolenia są coraz słabsze? Otóż, oprócz coraz gorszej flory bakteryjnej w jelitach i coraz słabszego kodu gentycznego, dziedziczymy również konkretne typy pasożytów. Cóż może być łatwiejsze do odziedziczenia niż patogeny? Ludzie żyjący razem dzielą ze sobą jedzenie, przyzwyczajenia, lodówki i właśnie też pasożyty.

Okazuje się, że niemalże każda osoba z chorobą autoimmunizacyjną posiada w sobie wirus Epstein-Barra (EBV), wirus półpaśca, czy któryś ze szczepów HPV, co też kwalifikuje je jako przyczyny tych chorób.

Osoba chora na nowotwór, czy endometriozę bardzo często jest jednocześnie posiadaczem przywr jelitowych, które zwykło się już nazywać robalami onkologicznymi.

Przecież pasożyty były a nami od zawsze..

Wielu naturopatów twierdzi, że chorujemy przez pasożyty.

Jeśli czytasz tego bloga, wiesz, że do pasożytów mam pokojowe podejście. Nie wystarczy mieć pasożyta, żeby zachorować na konkretną chorobę. Pasożyty też zawsze były, są i będą z nami.

Niezaprzeczalnym faktem jest, że każda choroba jest bezpośrednio powiązana z obecnością konkretnego pasożyta (pobierz pdf-y), ale to nie one zazwyczaj stanowią o objawach choroby.

Bo mieć chorobę, a mieć jej objawy, czyli zachorować, to zupełnie dwie różne sprawy.

Patogeny jednak potrafią naprawdę namieszać ze zdrowiem. Czy chorujemy zatem przez patogeny? I tak i nie. Żeby patogen się uaktywnił, potrzeba jeszcze tzw. wyzwalacza.

Są nimi toksyny. To konkretne toksyny przyciągają do organizmu konkretne patogeny (czytaj więcej) i pozwalają im w nim na egzystencję. Wydaje mi się, że gdyby nie toksyny, pasożyty nie zagrażałyby nam tak bardzo jak to ma dzisiaj miejsce. Dlatego też priorytetem powinna stać się walka z toksynami, a nie pasożytami, które też są nam przecież do egzystencji potrzebne.

Poza tym kiedyś też nie było Zespołu Nieszczelnego Jelita, więc pasożyty nie miały możliwości wędrować po całym organizmie i doprowadzać do sytuacji patowych. Poza tym dziedziczymy ich coraz więcej i więcej z każdym pokoleniem.

3. Toksyny – Nagromadzone produkty odpadowe

Przyczyn zaburzeń zdrowotnych można by wymienić dzisiaj naprawdę wiele. Żyjemy w nienaturalnym dla człowieka otoczeniu. Większość naturopatów jednak za kluczowy czynnik zaburzeń zdrowia uznaje jednomyślnie toksyny.

Tak, to toksyny rzeczywiście można uznać za przyczyny różnych chorób i dolegliwości. Złogi, kumulujące się w naszych organizmach, hamują funkcjonowanie różnych organów, głównie wątroby. Proces ten prowadzi finalnie do zatorów w organizmie, których odblokowanie rozwiązuje często większość naszych problemów ze zdrowiem.

Choroba to “kryzys toksyczności”, który prowadzi do schorzeń cywilizacyjnych (czytaj więcej).

Toksyny to z grubsza:

4. Styl życia, czyli Czynniki środowiskowe

Mówi się, że czynniki środowiskowe stanowią aż 75% przyczyn chorób autoimmunologicznych. Tylko za 25% odpowiadają geny! Mamy więc wpływ na swoje zdrowie.

Toksyny to niewątpliwie czynniki środowiskowe, jednak takich czynników mamy dużo więcej.

Czynniki, które przyczyniają się do blokad wątroby i tworzenia się kamieni nerkowych, odwodnienia organizmu i finalnie zużycia jego energii życiowej to:

 • wypijanie niewystarczającej ilości dobrej jakości wody
 • picie napojów mrożonych, szczególnie gdy ciało jest rozgrzane
 • przejadanie się i jedzenie na wieczór
 • niedostateczne odżywianie organizmu
 • wysoko przetworzona i modyfikowana żywność (GMO)
 • niewłaściwe łączenie żywności (np. mięso + ziemniaki, owoce + zboża)
 • kawa, czarna herbata, alkohol i inne używki
 • tytoń, narkotyki
 • napoje gazowane
 • leki farmaceutyczne takie jak statyny, steroidy, antybiotyki i leki przeciwbólowe
 • popadanie w marazm – brak regularnego rozkładu zajęć w ciągu dnia
 • zbyt mało snu
 • zbyt długie oglądanie telewizji
 • wyczerpanie, przepracowanie, stres
 • toksyny – zagrożenia środowiskowe
 • zanieczyszczenia domu, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz
 • negatywne emocje takie jak gniew, wściekłość, zazdrość, chciwość, strach, egoizm, lęk
 • brak harmonii i szczęścia
 • ekstremalne i przesadne nawyki
 • siedzący tryb życia
 • nadmierna stymulacja zmysłów
 • urazy

Każda z powyższych przyczyn wyczerpuje energię w ciele i umyśle i może prowadzić do znacznego nagromadzenia toksyn w płynach organizmu.

5. Leki, antybiotyki

Antybiotyki i inne leki powodują problemy o podłożu grzybiczym, gdyż niszczą układ odpornościowy i trawienny. W efekcie wyjaławiają florę bakteryjną, co skutkuje dysbiozą jelit, a od dysbiozy do Candidy już niewielki krok.

Wykonaj TESTY na Candida i sprawdź, czy ten problem nie dotyczy też Ciebie.

Prawdziwą plagą są dzisiejsze leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (NLPZ) oraz leki na zgagę, gdyż łykamy je jak cukierki. Wszystkie te leki obniżają kwasowość żołądka, który musi być kwaśny, aby strawił, niszczą śluzówkę żołądka i finalnie doprowadzają do wrzodów, refluksu (GERD).

6. Brak ruchu

Siedzący tryb życia rzeczywiście sprzyja chorobie. Praca przy komputerze, nagminne oglądanie telewizji na pewno nie pomagają w zdrowieniu.

7. Dziedziczenie coraz to słabszych genów

Wpływ genów na rozwój choroby szacuje się zaledwie na 25%! Resztę stanowią czynniki środowiskowe. Nie zmienia to faktu, że każde kolejne pokolenie dziedziczy coraz to słabszy materiał genetyczny.

W przypadku endometriozy (ale nie tylko), możesz mieć do czynienia z zaburzeniami metylacji (m.in. genu MTHFR), co bezpośrednia wpływa na problem ze sprawnym detoksem. Niestety genów zmienić się nie da. Dlatego osoby z tym zaburzeniem muszą wyjątkowo dbać o swoje zdrowie. Bo, jak sam widzisz, sprowadza się ono głównie do nagromadzenia w organizmie toksyn.

8. Twoje przekonania i emocje

Emocje takie jak stres, lęk, strach, niepokój, niepewność, niezadowolenie, chciwość, zazdrość, czy nawet brak pozytywnych emocji modulują nasze życie, w tym i rozwój choroby.

Czytaj więcej:

Ten aspekt uznałabym za kluczowy. To od Ciebie w dużej mierze zależy, czy jesteś zdrowy. Wiem, brzmi banalnie, jednak wiele razy przekonałam się o tym na własnej skórze.

Oczywiście zdrowiu, rzecz jasna, nie sprzyja dziedziczenie już na wejściu słabych genów i pasożytów, to bezdyskusyjne. Jednak nie zmienia to dalej faktu, że Twoje nastawienie odgrywa kluczową rolę w dochodzeniu do zdrowia. Sama już chęć wyzdrowienia stanowi wolę do walki.

Andreas Moritz, słynny naturopata, o braku zdrowia wypowiedział się krótko: „ludzie chorują ponieważ spożywają niezdrowe produkty i mają niezdrowe myśli”.

Patrząc na chorobę jako na defekt Twojej duszy..

Druga część posta zawiera szersze rozumienie rozwoju choroby przewlekłej – punkt widzenia Medycyny Chińskiej i Ajurwedyjskiej. Spróbuję Ci w nim przybliżyć, że przyczyn zachorowania powinieneś poszukać również w samym sobie. Zapraszam.

A jakie są skutki powyższego?

W wyniku powyższych czynników dziedziczysz lub wykształcasz:

 • nieefektywny układ trawienny – leżący u podstaw dobrego zdrowia
 • słabo działający układ odpornościowy
 • problemy z różnymi narządami (w szczególności z wątrobą w której tworzą się kamienie żółciowe)
 • przerost pasożytów w organizmie

Stajesz się podatny na infekcje, hospitalizacje, podczas których poważnie zaczynasz chorować:

 • podaje się nam wtedy nagminnie antybiotyki i inne leki
 • te niszczą dobrą florę bakteryjną i odporność
 • powoduje to przerost drożdżaków Candida
 • drożdżaki ewoluują do zaawansowanej formy grzybów Candida Albicans i mikoplazmy
 • wiele czynników środowiskowych atakuje ściany jelit
 • w wyniku czego powstaje Zespół Nieszczelnego Jelita
 • toksyny Candida i białka dostają się do jelit i krwiobiegu, co powoduje alergie i dalej osłabia układ odpornościowy
 • zwykła postać Candidy przeistacza się w niebezpieczną Candidę systemową
 • cały powyższy proces prowadzi do chorób autoimmunologicznych, nowotworowych oraz całej gamy problemów emocjonalnych, takich jak niepokój, autyzm, depresja, nadpobudliwość, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, a także choroby psychiczne
 • ponadto Candida, zwłaszcza w połączeniu z rtęcią i niedoborem jodu, może powodować problemy z tarczycą. A to skutkuje tak powszechnym dziś chronicznym zmęczeniem, bólem mięśni, zapaleniem stawów, osteoporozą i zwapnieniem tkanek miękkich (prowadzącym do niewydolności nerek i wysokiego, bądź niskiego ciśnienia)
 • dodatkowo środowisko, w jakim żyjemy, nie sprzyja naszemu zdrowieniu.
 • coraz więcej opracowań naukowych wskazuje też na to, że przyczynami chorób przewlekłych są nagromadzone w organizmie produkty przemiany komórkowej (głównie szczątki białek i utlenione tłuszcze), jak również toksyczne związki chemiczne
 • stres, kredyty, niepewna praca – to wszystko stanowi jeszcze dolewanie oliwy do ognia.

Podsumowanie, czyli czynniki wyzwalające chorobę

Jak zauważyłeś, jest wiele aspektów wpływających na nasze zdrowie.

Skąd zatem taki wysyp chorób cywilizacyjnych?

Ja to nazywam inhibitorami – czynnikami wyzwalającymi chorobę. Choroba pojawia się wtedy, gdy, dochodzi do “przesilenia”, kiedy organizm mówi już dość. Ze swoich własnych obserwacji i doświadczeń mogę wymieć 3 takie czynniki. Może jest ich więcej, nie wiem? Dla mnie są to głównie:

 • PRZEWLEKŁY STRESTo chyba najgroźniejszy ze scenariuszy. Czy to stresująca praca, życie w toksycznym związku, strach, czy problemy finansowe, wszystko to sprowadza się finalnie do wyzwolenia choroby. Jeśli oczywiście nosisz ją w sobie.

  Stres i strach niszczą wszystko. Im szybciej sobie to uświadomisz, tym zdrowiej dla Ciebie. Więcej na ten temat w II części artykułu.

Pobierz darmowe e-booki

W sekcji e-booków masz do pobrania serię związaną z pasożytami, ich zależnościami w kontekście różnych chorób i dolegliwości.

Ponadto, skorowidz chorób wg. Louise Hay, która połączyła zależności naszych myśli i emocji z konkretnymi chorobami.

Zachęcam do pobrania.

Czytaj więcej:

Źródła:
 • William Shaw – Candida and Yeast Overgrowth
 • Orian Truss – The Missing Diagnosis, 1983
 • William Crook – The Yeast Connection, 2003
 • Hulda Regehr Clark – Kuracja życia, 2006
 • Bill Thompson – Candida Killing So Sweetly, 2013
 • Andreas Moritz – Ponadczasowe tajemnice zdrowia i odmładzania – Tom I, 2013
 • Andreas Moritz – Ponadczasowe tajemnice zdrowia i odmładzania – Tom II, 2013
 • Ingels Darin – Borelioza. Jak się chronić, jak rozpoznać i jak radzić sobie z objawami, 2019
 • Stephan Harrod Buhner – Pokonać Boreliozę, 2010
 • Anthony William – Medical Medium – Secrets Behind Chronic & Mystery Illness, 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *