Kontrowersje co do przyczyn endometriozy – Obalamy mity

Miesiączkowanie wsteczne

W przeglądzie dostępnych informacji, naukowcy doszli do wspólnego wniosku: “To nie jest udowodnione, że wsteczne miesiączkowanie jest zjawiskiem powszechnym, występującym w podobny sposób i bez endometriozy” (D’Hooghe wsp. 2002).

Wszelkie przedstawione statystyki sugerują, że wszystkie kobiety w pewnym stopniu mają implanty endometrium w jamie brzusznej.

Robert Schenken, profesor położnictwa i ginekologii na Uniwersytecie Texas Health Science Center w San Antonio, stwierdził, że wśród kobiet poddanych operacji związanej z ogólnymi problemami ginekologicznymi, tylko 1% miało endometriozę. Jednak wśród kobiet badanych chirurgicznie z powodu bólu miednicy, niepłodności lub bolesnego miesiączkowania, liczba ta wzrosła od 12 do 5o%.

Seks podczas okresu

Sugerowano dawniej, że stosunek płciowy lub orgazm podczas menstruacji może wymusić przemieszczenie endometrium do jajowodów. Nie ma dowodów naukowych dla tego widoku. Jeśli niektóre kobiety mają tendencję do utraty tkanki endometrium przez jajowody, nie ma dowodów na to, że ten rodzaj aktywności seksualnej może nasilać ten proces.

Używanie tamponów

I tak i nie. Zależy jakie tampony i zależy o czym mowa.

Nie ma prostych dowodów, aby przypuszczać, że tampony same w sobie zwiększają ryzyko endometriozy. Niektóre badania sugerują, że tampony powodują cofanie się krwi do maciny. Nie zostało to nigdzie potwierdzone.

Niezależną sprawą jest fakt, że większość tamponów (ale i podpasek, czy wkładek higienicznych) wykonana jest z materiałów bielonych chlorem (czytaj więcej). Proces bielenia wytwarza dioksyny, które już są poważnie zaangażowane w rozwój endometriozy.

Prysznice

Brak jest dowodów na zależność pomiędzy stosowaniem pryszniców i rozwojem endometriozy. Większość kobiet używa tylko czystej wody.

Inną sprawą jest fakt, że podczas prysznica kobieta używa wielu syntetycznych produktów do mycia. A biorąc pod uwagę fakt, że błona śluzowa pochwy jest powierzchnią bardzo chłonną, można stwierdzić, że prysznice pośrednio mogą modulować endometriozę.

Stosuj wyłącznie bezpieczne kosmetyki.

Kąpiele

Podobnie sprawa wygląda z kąpielami. Jeśli stosujesz do kąpieli chemiczne kosmetyki i robisz to regularnie, miej świadomość, że taka zanieczyszczona woda podczas kąpieli zawsze dostanie się do pochwy. Chemikalia, wchłaniane przez delikatną śluzówkę pochwy, wywierają negatywny wpływ na narządy rozrodcze.

Choroba przenoszona drogą płciową

Teza, że choroby przenoszone drogą płciową wywołują endometriozę, nigdy nie została potwierdzona. Nie istnieje żadne takie powiązanie. Zapalenie narządów miednicy mniejszej może nasilać rozwój zbliznowaceń czy zrostów, ale jest bardzo mało prawdopodobne, że samo w sobie wywoła endometriozę.

Źródła:
Valerie Ann Worwood & Julia Stonehouse, The Endometriosis – Natural Tratment Program, 2007

1 myśl na “Kontrowersje co do przyczyn endometriozy – Obalamy mity”

  1. Pingback: Przyczyny i praprzyczyny endometriozy | Moja Symbioza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *