Endometrioza to choroba komórek

Nie do końca wiadomo dlaczego endometrioza rozwijaja się u niektórych kobiet, a u innych nie. W endometriozie komórki rozwijają się w jamie brzusznej, w gruczolistości wewnątrz ściany mięśni macicy. Powstaje pytanie, dlaczego komórki te zachowują się niewłaściwie? Co je odróżnia od pozostałych? Czy rozmnażają się lub umierają w niewłaściwym czasie? Czy to ma coś wspólnego z chemią komórek lub ich energią elektryczną, czy polaryzacją? Czy cierpią na niedobór jakiegoś elementu, który w normalnych warunkach nakazywałby im działałać poprawnie?

Być może problem leży dużo dalej: w gruczołach, trzustce lub wątrobie, które składają się z ogromnej liczby komórek? Każda z pięćdziesięciu bilionów w organizmie człowieka jest cudem, niewiarygodnie skomplikowanym i wydajnym urządzeniem, któremu przypisana jest zawsze specjalistyczna funkcja.

Codziennie miliardy komórek przechodzą zaprogramowaną śmierć lub apoptozę

Ich “trwałość” waha się od godziny do przeszło miesiąca. Niektóre komórki jednak nie umierają w swoim czasie. Mogą umrzeć przedwcześnie, atakowane np. przez bakterie lub toksyny, a mogą po prostu obijać i nie chcieć umierać, albo zmierzać ku szału reprodukcji, tj. dzielenia i namnażania się. Jakiekolwiek zaburzenia w działaniu komórek prowadzą zazwyczaj do nowotworów i innych problemów zdrowotnych.

Każda komórka jest zamknięta silną i elastyczną błoną komórkową

Taka membrana ma wiele różnych “drzwi chemicznych”, które pozwalają docierać do środka surowcom, paliwu i różnym cząsteczkom, a wyprodukowane białka i odpady utylizować.

W normalnych warunkach, obce substancje, takie jak wirusy i toksyny, wykrywane są przez chemiczną strukturę komórek i blokowane. Niektórym oczywiście udaje się dostać do środka i wtedy powodują jej uszkodzenie.

Programowanie komórek

Na ścianach komórkowych istnieją receptory, które odbierają wiadomość chemiczną i przekładają na sygnał, który jest rozumiany przez komórkę. Stymuluje ją wtedy to do zachowywania się w określony sposób. Niektóre komórki są w ten sposób pouczane również przez hormony takie jak estrogen, progesteron, testosteron, epinefryna (adrenalina) oraz insulinę. Nadają wiadomości z węzłów chłonnych, takich jak przysadki, podwzgórze i nadnercza.

W przypadku endometriozy szczególnie interesujące są dwa receptory kodowane w odpowiedzi na estrogen, znany jako ER-A i ER-fl. Oba te receptory reagują:

  • nie tylko na estrogeny wytwarzane w organizmie
  • ale również na fitoestrogeny (z roślin)
  • oraz znane już nam groźne ksenoestrogeny – powodujące zaburzenia endokrynologiczno chemiczne.

Odpowiedzi te mogą zawierać wskazówki co do przyczyn i sposobów leczenia endometriozy.

Pamiętaj też, że aby usuwać z organizmu nadmiar estrogenów, potrzebna jest przede wszystkim sprawna metylacja. Jeśli masz problemy z depresją, lękami, nieustannym uczuciem niepokoju, to może przyczyna tkwi właśnie tutaj? Zaburzenia metylacji świadczą też o wzmożonych problemach z detoksem i anemią. Więcej tutaj.

Tlen jest niezbędny do procesów komórkowych

Jednakże, w postaci wolnych rodników – fałszywych cząsteczek tlenu – może także reagować chemicznie w szkodliwy sposób. Taki process odbije się na wszystkich częściach komórki, tj białkach, które tworzą wewnętrzne struktury komórki i DNA, które zawiera informację niezbędną do ich replikacji.

Dlatego antyoksydanty dla kobiet z endometriozą są tak korzystne – chronią przed tymi szkodliwymi reakcjami wewnątrzkomórkowymi. Jednym ze skuteczniejszych w zwalczaniu endometriozy okazał się być Pycnogenol – wyciąg z kory sosny śródziemnomorskiej.

Liczne badania wykazały, że..

.. ryzyko endometriozy rośnie u kobiet, które są na dietach o niskiej zawartości antyoksydantów, lub, które mają w swoich ciałach o wiele za dużo wolnych rodników tlenowych, stanowiących o oksydacyjnym uszkodzeniu. Za mało w diecie owoców i warzyw również przyczynia się do tych procesów.

Komórki i ich produkty uboczne

Procesy chemiczne z komórkach wytwarzają produkty przemiany materii, takie jak dwutlenek węgla i mocznik, które powinny być stamtąd usunięte. Organizm musi się wtedy zmierzyć z odpadami pochodzącymi ze zużytych komórek. Jeżeli systemy oczyszczające komórek nie działają prawidłowo, niektóre odpady kumulują się w komórkach, nie mogąc się stamtąd wydostać. Komórki się wtedy zatykają i przestają pracować wydajnie.

Pomóż swoim komórkom normalnie funkcjonować

Jeśli wyobrazisz sobie komórki jako miasta, to wydaje się logiczne, że aby pozostały w dobrym stanie technicznym, potrzebują regularnej konserwacji i naprawy. Czasami warto trochę wspomóc swoje komórki. Dodatki takie jak witaminy, minerały i sole pomogą im w samonaprawie.

Ważne jest też, aby zminimalizować uszkodzenia komórek spowodowane przez wdychanie i spożycie toksyn, takich jak papierosy, alkohol lub dodatki chemiczne do żywności.

Wiadomo, że uniknąć toksyn się nie da, ale już zmniejszając ten stres emocjonalny komórkom, robisz naprawdę wiele.

Dostarcz więc swoim komórkom:

Źródła:
  • Valerie Ann Worwood & Julia Stonehouse, The Endometriosis – Natural Tratment Program, 2007

 

 

 

 

 

2 myśli na “Endometrioza to choroba komórek”

  1. Pingback: Przyczyny i praprzyczyny endometriozy | Moja Symbioza

  2. Pingback: Endometrioza, a dioksyny (rozpuszczalniki, solwenty) | Moja Symbioza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *