KARTA CHARAKTERYSTYKI – EDTA

EDTA dla zdrowia

 • EDTA jest silnym chelatorem metali ciężkich w organizmie
 • chelatacja z użyciem EDTA jest medycznie akceptowana w leczeniu zatrucia ołowiem. Inne ciężkie zatrucia chelatowania obejmują arsen, rtęć, glin, chrom, kobalt, nikiel, mangan, selen, cynk, miedź, cynę, tal, aluminium i żelazo. Sama dr Hulda Clark polecała swoim pacjentom chelatację EDTA w celu usunięcia talu, rtęci i aluminium z tkanek. W Stanach Zjednoczonych FDA zatwierdziła wykorzystanie EDTA do zatrucia ołowiem w dniu 16 lipca 1953 roku.
 • EDTA nie działa na srebro (tu zadziała tiosiarczan sodu) i fluor (ten najlepiej wypłukać boraksem)
 • EDTA redukuje wszelkie cysty, torbiele i guzy w organizmie, gdzie dochodzi do akumulacji wapnia
 • stosowany też w celu redukcji zwapnienia tkanek miękkich – usunięcia nadmiaru wapnia z organizmu. EDTA zwiększa metabolizm wapnia i cholesterolu poprzez wyeliminowanie katalizatorów metalicznych, które mogą doprowadzić do uszkodzenia błony komórkowej przez wytwarzanie wolnych rodników tlenowych
 • EDTA normalizuje rozkład większości pierwiastków metalicznych w organizmie
 • chelatacja EDTA ma odmładzający wpływ na organizm Spowalnia zegar biologiczny ze względu na jego silne działanie przeciwutleniające
 • wymiata wolne rodniki
  usuwa kamienie żółciowe (skuteczność EDTA tkwi tutaj w dobrej chelatacji aluminium z organizmu)
 • skuteczny w usuwaniu toksyn
 • w układzie sercowo-naczyniowym działa jak „hydraulik” – usuwa złogi miażdżycowe i przywraca system tętniczy zdrowego stanu sprzed miażdżycy (redukuje żylaki)
 • jest skuteczną alternatywą do angioplastyki i zakładania bajpasów (CABG)
 • zmniejszania płytki miażdżycowe i inne osady mineralne w całym układzie krążenia dosłownie rozpuszczając je
 • powszechnym w USA jest fakt, że lekarze regularnie przepisują EDTA pacjentom z chorobami serca, u których zawiodły wszystkie standardowe zabiegi. Jest również wiele pacjentów oczekujących na operację wszczepienia bajassów (CABG) lub angioplastykę do których w ogóle nie dochodzi, gdy w międzyczasie decydują się na serię zabiegów EDTA
 • hamuje krzepnięcie krwi, rutynowo jest dodawany do próbek krwi, które zostały sporządzone dla celów testowych
 • redukuje zaburzenia uwagi, ADHD, „mgłę umysłową” i polepsza pamięć
 • wykazano również znaczną poprawę stanu zdrowia w przypadku cukrzycy, osteoporozy, czy Alzheimera i autyzmu
 • przywraca zaburzenia słuchu i wzroku (rozpuszcza nawet małą zaćmię)
 • istnieją dobrze udokumentowane badania, które donoszą, że chelatacja wydaje się zapewniać stopień ochrony przed rakiem. Niektórzy uważają, że terapia ta może być również przydatna w leczeniu niektórych rodzajów raka
 • w połączeniu z chlorkiem amonu i błękitem metylenowym stanowi doskonałe lekarstwo na Morgellonkę

Zwróć na to uwagę !

 • Rodzaj EDTA

  Uważaj na rodzaj EDTA jaki stosujesz – jest ich kilka.

  EDTA wapniowo – sodowe z reguły nie nadaje się na kurację dla większości ludzi, ponieważ pozostawia w ciele zwapnienia. Wyjątek mogłyby stanowić osoby z niedoborem wapnia, ale to dzisiaj raczej rzadkość. Powinny na niego w uważać szczególności osoby z problemami onkologicznymi (nowotwory, cysty). U takich osób obserwuje się nadmierną akumulację wapnia, co EDTA wapniowo – sodowe może pogłębić. Takim osobom poleca się chelatację tetra sodowym EDTA (niestety ciężko dostępny w detalicznych ilościach).

  EDTA disodowe, to EDTA, które zaspokoi większość potrzeb (inaczej: kwas etylenodiaminodioctowy, kwas wersenowy, sól disodowa kwasu wersenowego)

 • Certyfikaty jakości

  Zwróć uwagę na to, czy firma wydaje stosowne atesty jakości. 90% rynku zalewają nas produkty niewiadomego pochodzenia produkcyjnego. W najlepszym wypadku po prostu nie działają, w najgorszym trują nas szkodliwymi dla zdrowia domieszkami. Większość sprzedawana jest jako „czda” (czyste do analiz).

  Wdzięcznym przykładem tutaj jest kwas l-askorbinowy. Często kupujemy go jako lewoskrętną witaminę C na cele suplementacyjne. Jest to tak popularny produkt, że czarny rynek dosłownie kwitnie. W większości przypadków jest to chiński produkt przemysłowy, który z początku miał służyć do czyszczenia basenów. Okazał się jednak strzałem w dziesiątkę jako produkt na cele prozdrowotne! Osobiście nie odważyłabym się spożywać go w dłuższej perspektywie.. Dobry chemik „na oko” potrafi ocenić, czy takowy kwas kwalifikuje się w ogóle na jakość „spożywczy”, nie wspomnę o „technicznym”! Nie licz na to, że kupisz dobrej jakości witaminę C za 30zł ! Taka po prostu nie istnieje.

 • Jakość produktu

  Jakość produktu chemicznego o nazwie „spożywczy” nie nadaje się do wewnętrznej suplementacji! Ten parametr jest często błędnie interpretowany, bo „spożywczy” wydaje się odpowiedni do spożywania. Nic bardziej mylnego! Jakość „spożywcza” to parametr, który mówi o tym, że produkt może być wykorzystywany na cele produkcji spożywczej (np. do konserwacji żywności) lub na cele domowe (np. odpleśnianie produktów lub wekowanie).

  Wbrew ogólnemu pojęciu, do celów suplementacji nadaje się wyłącznie produkt o jakości „czysty” lub „czysty do analizy”. „Czysty” w rzeczywistości to w praktyce to samo co „czysty do analizy”. Różni je jedynie wymóg zakresu dokładności badań i liczba miejsc po przecinku w wynikach. A za tym idzie też i cena!

Jak stosować?

 • Najbezpieczniejsza kuracja – zastosowanie dożylne

  Szukaj lekarza, pielęgniarki, który wykona wlew z EDTA

 • Typowa kuracja podjęzykowa (silniejsza)

  Sporo się mówi o tym, że EDTA najlepiej stosować podjęzykowo, gdyż jego główny problem polega na jego reakcji z kwasem żołądkowym. Gdy EDTA wchodzi w reakcję z jedzeniem, obciąża organizm szczątkowymi metalami z pożywienia, co będzie działać przeciwko Tobie. Dlatego też wlewy dożylne z EDTA będą najbezpieczniejszą opcją.

  Jeśli jednak stosujesz EDTA doustnie, to zawsze na czczo – przynajmniej 2-4h od pożywienia oraz podjęzykowo! W ten sposób EDTA nie dostanie się wprost do układu pokarmowego.

  0.5g – do 2g doustnie (podjęzykowo) raz dziennie poza posiłkami.

  Ogólna zasada: 1g EDTA na 32kg masy ciała.

  Kuracja dotyczy badań nad pacjentami z podwyższonym cholesterolem, miażdżycą, nadciśnieniem tętniczym, chorobą naczyń obwodowych, atakami dusznicy, po ataku serca.

 • Typowa kuracja podjęzykowa (lżejsza)

  20 kropli EDTA 30% 3 x dziennie poza posiłkami (wyłacznie na czczo – 2-4h od jedzenia).

 • Częstotliwość

  4 – 5 dni w tygodniu – resztę pozostaw organizmowi na odpoczynek. Organizm potrzebuje zarówno czasu na naprawę jak i regenerację (ta uwaga tyczy się każdej suplementacji, ale jest zróżnicowana zależnie od suplementu).

 • Czas kuracji

  Optymalnie 1 miesiąc. Przy ciężkich schorzeniach może być to kilka miesięcy.

  W ciężkich przypadkach leczenie 1g stosowano przez okres 3 lat, bądź podawano stopniowo wzrastającą dawkę od 500 mg do 4 g na dobę przez okres jednego roku.

  W łagodnych przypadkach można się ograniczyć do tygodnia w miesiącu, powtarzając tak 3 razy.

  Jeśli zaobserwujesz bóle mięśni, czy stawów, skurcze lub bóle pleców, czy kręgosłupa, kurację przerywasz. Oznacza to, że oczyszczanie mamy zakończone i EDTA z braku innych metali zabrał się za magnez i potas.

 • Współdziałanie

  • Soda oczyszczona
   Do roztworu warto, a nawet należy, dodać trochę wodorowęglanu sodu (sody oczyszczonej) w celu zneutralizowania kwaśnego odczynu do zasadowego.
  • Boraks
   Do kompleksowego zastosowania do roztworu można dodać ¼ do 1/8 łyżeczki boraksu, który dodatkowo usunie fluor z organizmu.
 • Uwagi:

  • Reakcja Herximera

   Podczas kuracji możesz spodziewać się Reakcji Herximera (czytaj więcej).

  • Efekty uboczne

   Jeśli pojawią niepożądane efekty po drodze – zmniejsz dawkę.

   Jeśli zaobserwujesz skurcze lub bóle pleców, czy kręgosłupa, oznacza to, że oczyszczanie mamy zakończone i EDTA z braku innych metali zabrał się za magnez i potas (wtedy też już wchłonął miedź, żelazo i cynk).

   Przerwij kurację na tydzień, a potem możesz jeszcze zastosować dawkę podtrzymującą przez ok. miesiąc, tj. 3 krople dziennie przez 3 – 4 dni w tygodniu.

  • Dodatkowa remineralizacja

   Zalecana jest dodatkowa remineralizacja podczas kuracji. EDTA, wiążąc się z metalami ciężkimi, pozwala organizmowi łatwo je wyeliminować, ale może wiązać też pożyteczne minerały takie jak cynk, wapń, miedź, czy żelazo wypłukując je również z organizmu.

   Z tego powodu, podczas i po kuracji zalecana jest remineralizacja w postaci dobrych suplementów, picia octu jabłkowego z sodą, czy Protokołu Solnego.

   Ale UWAGA! Do uzupełniania wapnia należy podejść z rozsądkiem. Nadmiar wapnia jest dziś dość powszechny, a złogi wapniowe są bardzo częstą przyczyną wielu poważnych chorób. Osoby takie cierpią na zwapnienie tkanek, chorują na niektóre typy nowotworów, często mają w organizmie cysty, bądź torbiele. Wypłukanie nadmiaru wapnia może stanowić w takich wypadkach znakomite efekty lecznicze.

  • Uwaga na metal

   Nigdy nie mieszaj roztworu EDTA metalową łyżeczką! EDTA bardzo skutecznie rozpuszcza metale ciężkie. Mogłoby to spowodować regularne ich spożywanie podczas kuracji.

  • Stare plomby amalgantowe

   Według dr Alan Greenburg, EDTA może okazać się szkodliwy dla tych, którzy mają stare plomby amalgantowe. EDTA jest tak silnym chelatorem, że rozpuszcza zawartą w nich rtęć, wypłukuje z zębów i tworzy jeszcze bardziej toksyczny napar. Można temu zaradzić pijąc roztwór EDTA przez słomkę w taki sposób, aby trafiał bezpośrednio do gardła.

  • Pij dużo wody podczas kuracji

   W trakcie kuracji pij dużo wody, żeby organizm nadążył z wypłukiwaniem toksyn (optymalnie 2 litry dziennie).

  • Ciąża i karmienie piersią

   W żadnym wypadku nie należy stosować EDTA w ciąży ani podczas karmienia. I nie chodzi o to, że sam EDTA mógłby zaszkodzić płodowi, ale chodzi o to co EDTA chelatuje. A że ma właściwości silnie chelatujące to wszystko co zacznie detoksykować z organizmu może zaszkodzić dziecku (w tym przejść z mlekiem matki).

Zdrowotne przepisy

 • EDTA 30% (kuracja wewnętrzna)

  Rozpuść 30g kryształów EDTA w 70 ml wody destylowanej (nie demineralizowanej! – jest zbyt zanieczyszczona na cele lecznicze).

 • Morgellonka

  Odmierz na wadze jubilerkiej 5 g EDTA i 5 g chlorku amonu. Wymieszaj wszystko w 90 ml wody destylowanej (nie demineralizowanej! – jest zbyt zanieczyszczona na cele lecznicze).

  20 kropli 30% EDTA na szklankę wody pij 3 razy dziennie. Roztworem dodatkowo pryskaj ciało, dom i ubranie.

  EDTA teterasodowe będzie lepsze w tym wypadku, ale w Polsce jest ogólnie trudnodostępne. Zamiennikiem może być EDTA disodowe.

 • Cysty (w tym czekoladowe – endometrialne)

  Kuracja oficjalna: 100 mg podjęzykowo stosuj 5 x dziennie

  Kuracja wg. Teda z Bangkoku – Earthclinic: (stosowałam kurację Teda) 10 – 25mg rozpuść w 100ml wody. Ponoć już taka ilość EDTA jest w stanie wypłukać z organizmu nadmiar wapnia, który odpowiada za formowanie się cyst

Powiązane artykuły

5 myśli na “KARTA CHARAKTERYSTYKI – EDTA”

 1. Witam, mam pytanie ponieważ chciałabym przeprowadzić chelatacje zakupiłam EDTA sól tetrasodową 2 hydrat o wzorze
  C10H12N2Na408, czy mogę ją zastosować,ponieważ ma opakowaniu pisze że po połknięciu jest szkodliwe i teraz jestem niepewna tego związku. Proszę o odpowiedź.

  1. Tak jak piszę na stronie, EDTA najlepiej stosować dożylnie. Jeśli jednak ktoś decyduje się stosować doustnie to według obostrzeń opisanych na stronie.

 2. Pingback: KARTA CHARAKTERYSTYKI - Chlorek Amonu | Moja Symbioza

 3. Pingback: Przyczyny zaburzeń gospodarki cukrowej. Jak sobie radzić z problemem? | Moja Symbioza

 4. Pingback: PROTOKÓŁ – Aspekt Indywidualny – Endo cz.1 | Moja Symbioza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *