Uwaga! Poniższych testów nie wykonujesz na diecie, bo testy nie wyjdą miarodajnie. Trzeba niestety zapodać sobie z miesiąc diety z glutenem i cukrem, żeby testy były wiarygodne.
Zanim jednak zdecydujesz się na te testy weź pod uwagę, że wychodzą one niestety bardzo różnie, co nie czyni ich w 100% wiarygodnymi. Potwierdzają to osoby, które wykonały testy w kilku laboratioriach w tym samym czasie. Nie wspomnę już, że kosztują krocie..
Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że nie ma za bardzo sensu wykonywać tych testów, jeśli organizm nie jest oczyszczony. W zanieczyszczonym organizmie wyjdzie niekiedy cała batalia nietolerancji u jednej osoby. Nie mylić nietolerancji z alergiami, bo to zupełnie inne kwestie. Nietolerancje po oczyszczeniu organizmu mają tendencję przechodzić. Alergie niekoniecznie.
Osobiście jestem za metodą prób i błędów, tj. wyłączenia produktów alergennych i włączania ich po kolei na nowo, bądź dobrym biorezonansem, który w mojej ocenie wychodzi zdecydowanie bardziej wiarygodnie niż testy laboraotryjne.
Metoda domowa “krok po kroku”
Najtańszą metodą na wykrycie nietolerancji pokarmowych jest po prostu prowadzenie tzw. “Dzienniczka żywieniowego”. W praktyce sprowadza się to do wycofania wszelakich podejrzanych produktów i testowania poszczególnych produktów jeden po drugim, wprowadzając tydzień, po tygodniu. Jest to metoda z pewnością żmudna i stanowi niemałe wyzwanie. Oczywiście w tym przypadku mówimy o głównych alergenach pokarmowych, a nie kilkuset produktach spożywczych.
Całą metodykę w szczegółach opisałam w Instrukcji do diety.
IgE całkowite – ogólny wskaźnik alergii
Całkowite IgE warto zrobić po to, aby sprawdzić, czy ogólnie nie masz reakcji alergicznych: pokarmowych, bądź wziewnych.
IgE całkowite niekoniecznie jednak musi wyjść, kiedy masz reakcję krzyżową, natomiast kiedy masz alergię, powinno wyjść podwyższone.
IgE niskie – ryzyko alergii raczej jest niewielkie.
IgE podwyższone – warto zrobić dodatkowo panel alergiczny, np. wziewny, panel alergiczny pokarmowy, panel alergiczny mieszany. Jeżeli wychodzi cokolwiek w alergii wziewnej, to warto rozważyć wyłączenie produktów, które się krzyżują.
Enzymy DAO – ogólny wskaźnik alergii
Badanie enzymów DAO daje podobne wyobrażenie o alergiach ogólnie. To badanie konkretnie sprawdza poziom histaminy, która wprost jest wiązana z czynnikiem alergicznym.
Uzyskujesz w ten sposób jeden wynik, który wskazuje, czy w ogóle masz problem z alergiami / nietolerancjami.
Domowy Test na nietolerancje pokarmowe
Ciekawą alternatywą jest test nietolerancji pokarmowych do wykonania w warunkach domowych o nazwie Food Detective. Wychodzi całkiem wiarygodnie i można się na nim oprzeć. Test również jak badania laboratoryjne wymaga kłucia, jednak tutaj jest to małe kłucie w palec.
- 59 produktów – 450 – 500 PLN
- 25 produktów – 300 PLN (gdzieniegdzie można spotkać taką wersję)
Testy laboratoryjne dla leniuchów i tych z dużym portfelem :)
W testach laboratoryjnych można przebierać, ale w ich cenach również..
Nie wiem do końca jak się odnieść do ich wiarygodności bo znam dwie osoby, które zbadały nietolerancje w kilku laboratoriach naraz, w tym samym czasie i wyniki wyszły różnie. Hmm.. Tak czy inaczej oferty wyglądają następująco (aktualność na 12.2021):
- Food Profil (Alab)
- 44 markery – 510 PLN
- 88 markerów – 935 PLN
- 268 markerów- 1775 PLN
- US Biotec (IgA, IgG):
- 96 markerów IgG/IgA – 1800 PLN
- 144 markery IgG – 1500 PLN
- 144 markery IgG/IgA – 2500 PLN
- Instytut Mikroekologii (Imu Pro)
- 44 markery – 500 PLN
- 90 markerów – 1000 PLN
- 270 markerów – 1950 PLN
- ImmunoDiet (Diagnostyka)
- 28 markerów IgG – 400zł
- …………… (szeroki wybór)
- 280 markerów IgG – 1590 PLN
- Food Print
- 80 markerów – 700-1000 PLN
- 120 markerów – 1200 PLN
- 160 markerów wege – 1600 PLN
- 220 markerów – 1800 PLN
Ceny obłędne. Zwłaszcza, że jednorazowe badanie nie ma większego sensu.
Dlaczego? O tym poniżej.
Badanie biorezonansem
Nietolerancje i alergeny można zbadać również za pomocą niektórych biorezonansów (np. Life Exper Profi, czy BIKOM). Ma to niewątpliwie wiele zalet:
- badanie jest bezbolesne – nie trzeba kłuć człowieka (czego swoją drogą bardzo nie lubię, bo jest to zawsze upust naszej cennej i często słabej krwi)
- nie wchodzą tu w grę żadne czynniki odzwierzęce, co często jest przeciwwskazaniem dla wegan (nieliczne laboratoria mają takie wege testy)
- wyniki są błyskawiczne i miarodajne
- ceny również są o niebo niższe (rzędu 500 PLN za kilkaset do tysiąca markerów)
Ważne wnioski
Myślę, że najistotniejszą sprawą dla osoby chcącej wykonać takie testy nietolerancji jest to, że..
Nietolerancje pokarmowe nigdy nie są nam „dane na zawsze”. Co innego alergie.
Nietolerancje zawsze są odzwierciedleniem zanieczyszczenia naszego organizmu i oznaczają jedynie, że na dany moment życia, z jakiejś przyczyny, pewien produkt nam nie służy. A przyczyn może być wiele:
- słaba wątroba
- słaba trzustka
- słabe jelita
- słaby układ oskrzelowo-płucny
- zapchany toksynami organizm (w skutek zastosowania detoksu nietolerancje również same odchodzą)
- niezdrowa dieta (w skutek zmiany diety nietolerancje zaczynają się również wycofywać)
- a nawet to, że danego produktu jest w diecie po prostu za dużo
Dlatego też..
Nietolerancje zawsze będą się zmieniać w czasie w skutek pracy nad układem trawiennym, zmianą diety i kolejnymi detoksami.
Mało kto ci o tym powie w laboratorium..
Człowiek, robiąc testy, nastawia się na spory, ale jednorazowy wydatek. Wydaje mu się, że będzie miał dożywotnią diagnozę co może jeść, a czego nie.
A tu za miesiąc może się okazać, że testy pokażą zupełnie inne wyniki. Baa.. pokażą z pewnością!
Praktyka jest taka, że z powodu niewiedzy, czy kosztów, mało kto planuje w ogóle powtarzać te badania. A to kluczowa sprawa w kwestiach poszerzania i uszczegóławiania naszej diety.
Pingback: Rys historyczny współczesnego Biorezonansu | Moja Symbioza
Pingback: PROTOKÓŁ - Dieta - Choroba Autoimmunologiczna / Candida - Instruktaż krok po kroku | Moja Symbioza