Ból głowy i Migrena – Przyczyny pierwotne – cz.1

Seria artykułów:

Jeśli idzie o bóle głowy, to niestety sporo mam do powiedzenia w tym temacie. Niestety, bo nie ma chyba nic gorszego jak, odbierający chęć życia, ból głowy..

Cierpiałam kiedyś na straszne migreny. W mojej rodzinie w ogóle ten temat jest gdzieś na tapecie. Nie powiem, że głowa mnie dzisiaj nie boli wcale, ale zdarza się to rzadko, może raz w miesiącu? A bywało tak, że głowa bolała mnie dosłownie co drugi dzień, jak nie codziennie! W pewnym momencie doszłam do ściany, kiedy to proszki przeciwbólowe już nie działały. To był totalny kryzys i wydawałoby się sytuacja bez wyjścia.

Naturalnych rozwiązań w kontekście bólu głowy jest jednak sporo i o tym chciałabym dzisiaj napisać. Po pierwsze – jak poradzić sobie z bólem bez tabletki przeciwbólowej? Po drugie – jak zminimalizować skutki uboczne zażywania leków NLPZ i innych? No i po trzecie – jak je finalnie odstawić.

Napisanie tego artykułu zajęło mi sporo czasu, gdyż temat jest dość złożony. Dlatego też podzieliłam go na 4 części:

Przyczyn bólu głowy jest mnóstwo, dlatego poradzenie sobie z migrenami jest niezwykle trudnym zadaniem. Dlatego też najczęściej właśnie kończy się na tabletkach przeciwbólowych..

Jest to w pewnym sensie podobny problem do trądziku, którego przyczyny są również bardzo złożone.

Właśnie z tego względu post ten będzie nieco złożony, ale jeśli uda Ci się namierzyć przyczynę swojego bólu głowy – “jesteś w domu”.

Zakładam oczywiście, że przyczyna Twojego bólu głowy nie jest wynikiem schorzeń takich jak:

 • guz mózgu
 • cysta w mózgu
 • zapalenie opon mózgowych
 • wstrząs
 • udar
 • tętniak mózgu

Jeśli nie, to możesz szukać dalej.

Przyczyny bólu głowy podzieliłam na pierwotne i wtórne, jako, że te wtórne (często zresztą wymieniane w literaturze) są moim zdaniem mniej istotne. Chciałam przez to zwrócić Twoją uwagę na istotę problemu, a nie skupiać się na rozwiązaniach pobocznych.

A więc..

Odwodnienie – niedobór elektrolitów

Jedną z najbardziej prozaicznych przyczyn bólu głowy jest po prostu odwodnienie organizmu na poziomie komórkowym, a konkretnie mówiąc niedobór elektrolitów. Pisałam o tym więcej tutaj:

Aby zachować zdrowie, Twoje ciało musi utrzymywać pewien poziom elektrolitów, jonów tworzonych przez sól i inne składniki płynów ustrojowych. Elektrolity są używane do utrzymania i wysyłania elektrycznych impulsów nerwowych, które napędzają cały organizm – a szczególnie twój mózg, który jest centrum elektrycznej aktywności ciała.

Najczęstszą przyczyną niedoboru elektrolitów jest odwodnienie.

Kiedy masz mało elektrolitów, może to poważnie zakłócić aktywność Twojego mózgu, który obciąża centralny układ nerwowy i uruchamia migrenę.
Zatem pierwsze, i najtańsze w dodatku, rozwiązanie leży w zasięgu Twojej ręki. Musisz zacząć pić wodę z elektrolitami i nawodnić komórki, szczególnie mózgu.

Ale uwaga, to nie takie proste, jeśli jesteś już odwodniony. Komórki w takiej patowej sytuacji zamknęły się na dopływ wody i trzeba je ponownie na nią uwrażliwić.

Dlaczego tak się stało i jak prawidłowo nawodnić organizm oraz dostarczyć mu elektrolitów przeczytasz tutaj:

Do wody, którą wypijasz, dodaj trochę dobrej jakości soli kłodawskiej, morskiej lub himalajskiej:

•  1/8 do 1/4 łyżeczki soli na litr wody
•  opcjonalnie szczypta soli na szklankę wody

Ile takiej wody dziennie powinieneś wypijać? 30 ml / kilogram wagi ciała.

Przyznam, że do dziś nie przepadam za zwykłą wodą i jak z rana nie przygotuję sobie 2 litrów, to po prostu jej nie wypiję. No ale szykuję tę wodę i zmuszam się do picia. Lubię pić wodę z cytryną, ale ta znowu nie sprawdza się pomiędzy posiłkami, gdyż nieustannie drażni soki trawienne i człowiek chodzi wtedy wiecznie głodny.

Najlepsza woda na profilaktykę to pół litra wody mrożonej z rana i reszta – woda z solą kłodawską, morską, czy himalajską. Jak zrobić wodę mrożoną przeczytasz tutaj:

Stres

Od czasu do czasu wszyscy odczuwamy stres, zarówno na dużą, jak i na małą skalę. Niektórzy z nas mają większą wrażliwość na stres, inni mniejszą.

Jeśli doświadczasz przewlekłego stresu, ciągłe przypływy erozji, jaką generuje adrenalina, mogą powodować spustoszenie w wielu obszarach, w tym i w mózgu jak i całym systemie nerwowym.

Może to powodować reakcję nadciśnieniową, która możne zacieśnić nerwy trójdzielne, a te właśnie powodują właśnie migrenę.

Aby złagodzić napięcie psychiczne warto znaleźć własne techniki radzenia sobie ze stresem. Sport jest genialny na te cele, bo wyzwala przy tym w mózgu duże ilości endorfin.

Najlepiej zadaj sobie pytanie jaki ruch lubisz lub co właściwie lubisz robić i zacznij to robić. To co pozytywnie zajmuje Twoją głowę, zawsze będzie właściwym rozładowaniem psychicznego napięcia.

Problemy z jelitami

Jeśli źle się dzieje w jelitach, to źle się dzieje też w głowie. Będę powtarzać ten frazes aż do znudzenia :) Więcej na ten temat znajdziesz tutaj:

Społeczności medyczne nie wiedzą o tym, kiedy układ trawienny nie działa prawidłowo, gdyż w ogóle nie zagłębiają się w tę tematykę.

Stany zapalne jelit, w tym pałeczka okrężnicy Escherichia coli to częsta przyczyna bólów głowy.

Drugi problem to Zespół Nieszczelnego Jelita (ZNJ)

Gdy doświadczasz Zespołu Nieszczelnych Jelit (ZNJ), z jelit może wydostawać się gaz amoniakalny do błędnego nerwu przeponowego i / lub nerwu trójdzielnego. Amoniak może przekroczyć barierę krew-mózg i znaleźć drogę do wszystkich części ośrodkowego układu nerwowego. Ponieważ gaz pozbawia nerwy tlenu, którego potrzebują, te nerwy stają się stanem zapalnym. To z kolei może zakłócić funkcjonowanie mózgu, powodując migrenę.

Jelita na pewno trzeba docelowo oczyścić, ale przede wszystkim załatać!

Połowa mojego bloga dotyczy dobrze funkcjonujących jelit, także wrzucam ogólnego linka do Protokołu dotyczącego chorób autoimmunizacyjnych, który pokieruje Cię dalej.

Pasożyty – węgorki jelitowe

Pomimo różnic, migreny, zwykłe bóle głowy, a także bóle głowy wywołane zapalaniem zatok mają ze sobą dużo wspólnego. Hulda Clark w swoich badaniach odkryła, że za większość migren odpowiadają nagromadzone w głowie węgorki jelitowe. Twierdzi ona, że do organizmu, razem z węgorkiem, wnika jakaś bakteria, która powoduje kurczenie się naczyń krwionośnych w mózgu.

Poradzenie sobie z patogenami i wykonanie odpowiedniej kuracji odrobaczającej zawsze prowadzi do trwałej poprawy.

Doraźnie, dopóki nie wykonasz kuracji przeciwpasożytniczej, powinieneś zainteresować się alkalizacją carbicarb. Ochroni ona Twój mózg przed silnymi toksynami, jakie wytwarzają umiejscowione w głowie patogeny (a konkretnie produkty przemiany ich materii).

Patogeny – Wirus Epstein-Barr (EBV), wirus półpaśca i borelioza

Miliony ludzi cierpi na migrenę w wyniku wirusa Epstein-Barr (EBV), a nawet wirusa półpaśca, czy boreliozy.

EBV, czyli wirus przewlekłego zmęczenia, nieustannie rozpala Twój centralny układ nerwowy, który obejmuje również mózg. Jeśli EBV dostanie się do nerwu błędnego, stan zapalny może być wyzwalaczem migrenowym.

Półpasiec może rozpalić nerwy trójdzielne i / lub nerwy przeponowe, które również mają
potencjał do wywoływania migreny. Nie jest to łatwa walka, ale czasami udaje się pozbyć tych wirusów.

Najbardziej jednak podstępna jest borelioza, której zdiagnozowanie jest bardzo trudne. Jednak jednoczesne wyleczenie z tej choroby daje nadzieję chorym na poradzenie sobie również z migrenami. Sama doświadczyłam tego zjawiska. Moje bóle głowy odeszły w niepamięć wraz z wytępieniem borelii.

Zlikwidowanie, bądź uśpienie tych patogenów może być rozwiązaniem Twoich migren, jednak nie jest to prosta sprawa.

Na EBV i półpaśca może pomóc:

•  terapia częstotliwościowa (dobry biorezonans, czy generator częstotliwościowy)
•  Protokół Buhnera (teoretycznie razem z antybiotykami. Osobiście antybiotyki odrzucam, dlatego ten protokół bez antybiotyków uważam za bardziej wspierający leczenie, niż leczniczy sam w sobie)
•  dożylne dawki witaminy C (z askorbinianu sodu najlepiej) - wspierające leczenie
•  sauna na podczerwień (w ostateczności fińska), która daje genialny detoks - działanie wspierające leczenie

Czytaj więcej:

Patogeny – Paciorkowce i Zapalenie zatok

Migreny bardzo często są wynikiem przewlekłych zakażeń paciorkowcami, które znajdują się w wyściółce jamy zatoki.

W takich przypadkach specjaliści od uszu, nosa i gardła bardzo często zalecają operację zatok. Ulga, jaką daje pacjentowi ten zabieg jest jednak tylko tymczasowa, o ile te chirurgiczne procedury w ogóle działają.. Paciorkowce są niezwykle trudne do usunięcia po dostaniu się do wyściółki zatok.

Najskuteczniejszym sposobem na zajęcie się migrenami związanymi z zatokami jest wzmocnienie układu odpornościowego, tak aby organizm mógł naturalnie zwalczać infekcje.

Bardzo częstą przyczyną migren mogą być jeszcze inne patogeny:

 • zapalenie dróg moczowych, za które odpowiadają przeróżne bakterie gromadzące się w drogach moczowych (typowy przypadek przy endometriozie)
 • gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus)
 • laseczki beztlenowe
 • paciorkowce

Stany zapalne zębów

Oprócz pasożytów, jelit i zapalenia dróg moczowych, Hulda Clark, w kontekście migren, pisała jeszcze o stanach zapalnych zębów.

Bakterie żyjące w plombach, kanałach korzeniowych i miejscach po usuniętych zębach są jednymi z najczęstszych przyczyn bólów głowy.

Dlatego też Protokół Autoimmunologiczny uwzględnia etap przeleczenia zębów, jako jeden z kluczowych elementów w drodze do zdrowia.

Warto jednak znaleźć dobrego dentystę. Większość lekarzy nie dostrzeże gołym okiem ukrytych stanów zapalnych w zębach. Do tego potrzeba specjalnego mikroskopu, a taki posiadają nieliczni dentyści.

Dobry biorezonans również wychwyci, czy w zębach dzieje się coś niepokojącego.

Toksyny, a w szczególności metale ciężkie

Metale ciężkie, takie jak rtęć, aluminium, ołów i miedź, mogą się osadzać w mózgu i innych narządach, takich jak wątroba, i wpływać na ich zdolność do prawidłowego funkcjonowania. 

Potencjalne konsekwencje obejmują:

•  lęki
•  depresję
•  zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (OCD)
•  nadpobudliwość z deficytem uwagi
•  zaburzenia (ADHD)
•  migreny

Istnieją tysiące wątpliwych lub rozkładających się toksycznych chemikaliów, które są regularnie eksponowane do Twojego biura, domu, jedzenia, wody, powietrza, którym oddychasz, i tak dalej.. Te chemikalia mogą również dostać do mózgu i zakłócać jego impulsy elektryczne.

Zwróć szczególną uwagę na toksyny, które oznaczyłam gwiadką). Są to substancje, które bezpośrednio wpływają na mózg.

Nie ma szans na 100% kontrolę otaczającego nas środowiska – to jest po prostu utopia. Jednak profilaktykę unikania toksyn, tak czy inaczej, warto wdrożyć w życie – zawsze to mniej toksyn w naszym ciele. Dobra wiadomość jest taka, że to na co masz wpływ, to regularne usuwanie tych chemikaliów z organizmu.

Nagromadzenie toksyn, to wbrew pozorom, bardzo częsty problem, jeśli chodzi o bóle głowy. Każda choroba to kryzys toksyczności, ból głowy również. Więcej na ten temat znajdziesz w artykułach:

Chodzi o to, że jeśli toksyny sięgną w organizmie pewnego pułapu granicznego, to cały czas będziesz odczuwał ich skutek, dopóki oczywiście nie wypłuczesz ich z z organizmu.

Wyobraź sobie filiżankę do której kropla po kropli codziennie trafiają przeróżne toksyny. Jeśli filiżanka się napełni, to wszystko dookoła się rozlewa. To jest właśnie kryzys toksyczności – ból głowy i szereg innych dolegliwości.

Toksyny oczywiście trzeba z organizmu regularnie wypłukiwać, czyli robić tzw. detoks.. Nie unikniesz styczności z nimi, choć bardzo byś tego chciał, także regularność jest kluczem do sukcesu. Mówię tutaj szczególnie o osobach, które mają problem z detoksem, tj. zaburzeniami metylacji, a wiele osób z chorobą AI je ma.

Na cele regularnego detoksu świetnie nadadzą się:

Jesli jednak masz poważny problem z metalami w głowie (Alzheimer, demencja, Parkinson, autyzm, SM, SLA), to będzie to wymagać bardziej rystrykcyjnego detoksu, jakim jest np. Protokół Cutlera.

Kamienie w wątrobie

Pewnie zastanawiasz się teraz, co ma wspólnego Twoja wątroba z bólem głowy i jak rozpoznać, że to właśnie ona jest jego przyczyną?

Specjaliści wskazują na dość częste w takich przypadkach bezsenność i problemy ze wstawaniem rano. Dodatkowo u kobiet mogą nasilić się objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Są to sygnały, które wysyła nam przeciążona, zmęczona i zanieczyszczona wątroba, która nie ma sił, aby realizować swoje zadania. W związku z tym mózg i kończyny również tracą energię potrzebną do normalnego funkcjonowania, co możesz odbierać jako ból i przemęczenie.

Wątrobie na swojej stronie poświęcam sporo miejsca. Uważam, że..

Oczyszczanie wątroby to najlepsza profilaktyka prozdrowotna z możliwych, w tym i poradzeniu sobie z migrenami o tym podłożu.

Protokół Autoimmunologiczny również uwzględnia etap oczyszczania wątroby.

Jednak do oczyszczania wątroby nie możesz przystąpić z marszu. Organizm trzeba wcześniej odpowiednio przygotować na ten “zabieg”.

Czytaj więcej:

Niedobory energetyczne w mózgu

Badania kliniczne wykazały, że jedną z przyczyn migreny może być:

•  zaburzona przemiana energii w mitochondriach lub
•  podwyższony poziom zużycia energii w tkance mózgowej

A powyższe sprowadza się do kolejnej konkluzji, że..

Migreny mogą być spowodowane brakami w organizmie:

•  witaminy B2 (ryboflawiny)
•  witaminy B3 (niacynamidu)
•  koenzymu Q10

Czy te braki witaminowe nie przypominają Ci czegoś? Czy to nie są przypadkiem te same ubytki, które powodują środki przeciwbólowe? . Otóż tak..

Zażywanie środków przeciwbólowych (i wielu innych leków) może doprowadzić do sporych niedoborów ważnych dla mózgu substancji, które w efekcie wywołują kolejne bóle głowy.

A braki te, jak już wykazałam w powyższym artykule, ściśle wiązane są z przewlekłym zażywaniem przeróżnych leków.

No i mamy błędne koło.. bo z jednej strony tabletka przeciwbólowa, na krótką metę ból uśmierza, docelowo przyczynia się do przewlekłych migren..

Niemniej jednak uzupełnienie powyższych niedoborów może zapobiec lub uśmierzyć częstotliwość występowania migren i bólów głowy. Jakie dokładnie dawki i suplementy zastosować przeczytasz w artykule:

Zaburzenia snu – niewysypianie się

Zmiana stylu życia w postaci odpowiedniego odżywiania (rezygnacja z cukru), wprowadzenia ćwiczeń fizycznych, czy zażywania dostatecznej ilości odpoczynku i snu, to sprawy kluczowe, jeśli idzie o bóle głowy.

Stosuj zasadę 8-8-8 (trzy razy osiem). 8h – pracy, 8h – dla siebie i dla rodziny, 8h – snu. Wiem, że ciężko, ale jeśli zrezygnujesz z ogłupiaczy (TV, FB, pogaduchy w pracy) będziesz dużo bardziej efektywny. Każdy potrzebuje snu i czasu z najbliższymi. Człowiek jest stworzeniem stadnym i przystosowanym do pracy w dzień, a nie w nocy.

Jeśli nie zaznajesz wystarczająco snu dźwiękowego (tzn. Nieprzerwanego i pełnego snu), to koniec. Czas ten może spowodować brak równowagi w chemii mózgu. Prawdopodobnie nie dostaniesz od tego od razu migreny, ale w połączeniu z jednym lub kilkoma innymi problemami, ten może okazać się kluczowy w przypadku bólów głowy.

Zrozum, że gdy śpisz, Twoje ciało się leczy i regeneruje, a centralny układ nerwowy odmładza.

Przewlekła bezsenność ma wiele przyczyn. Może być to EBV (wirus przewlekłego zmęczenia), półpasiec, borelioza, nagromadzenie pasożytów w mózgu.. Z pewnością trzeba to wszstko leczyć u podstaw.

A jeśli już nie możesz spać, postaraj się chociaż tym nie denerwować. Samo zrozumienie tego sekretu sprawi, że będziesz mniej podatny na migreny.

Na EBV, półpśca i boreliozę może pomóc:

•  dobry biorezonans!
•  Protokół Buhnera (teoretycznie razem z antybiotykami. Ja uważam, że połączenie z dobrym biorezonansem jest równie skuteczne)
•  dożylne dawki witaminy C (z askorbinianu sodu najlepiej)
•  sauna na podczerwień (w ostateczności fińska)

Napięcia karku

Słyszałeś na pewno o napięciowym bólu głowy? Jego powodem może być duże napięcie mięśni w okolicy głowy, ale tylko pewnej grupie pacjentów udaje się stwierdzić istnienie takiego wzmożenia napięcia w badaniach dodatkowych.

W takim przypadku polecam zainteresować się dobrym osteopatą, który może zdziałać cuda w tej materii.

Pobierz darmowe e-booki

W sekcji e-booków znajdziesz do pobrania serię związaną z pasożytami, ich zależnościami w kontekście różnych chorób i dolegliwości.

Zachęcam do pobrania.

Powodzenia! :)

Seria artykułów:

Powiązane artykuły:

Źródła: